Close

Nubuk Ayakkabı Bakımı

 

Derinin zımparalanmış hali nubuk olarak adlandırılır. Hammaddesi her ne kadar deri de olsa deriye göre çok daha dayanıksız bir yapıdadır. Bu yüzden de özel bakım ve temizlik gerektirir. Dayanıksız yapıları gereği hava şartlarından fazlasıyla etkilendikleri için sonbahar ve kış aylarında,özellikle de yağmurlu havalarda giymek için uygun değildir. 

Nubuk ve Süet Ayakkabının Farkları Nelerdir?

Nubuk ayakkabılar genel olarak süet ayakkabılarla benzerlik gösterdiklerinden dolayı çok kişi tarafından karıştırılırlar. Ancak bu yanılgı sonucu nubuk ayakkabınızı süet ayakkabılar  için üretilen malzemeler ile temizlemeye çalışırsanız zarar görmelerine neden olabilirsiniz. Nubuk derisini, süetten ayıran en belirgin özellik tüylerinin daha kısa olmasıdır ayrıca nubuk yapı olarak kadifeye benzer. 

Nubuk Ayakkabı Nasıl Temizlenir?

Nubuk oldukça hassas ve dış etkenlerden fazlasıyla etkilenen bir kumaş türü olduğu için bakımı ve temizliği de o derece dikkat gerektirir. Diğer ayakkabılar için kullanılan malzemeler nubuk ayakkabı bakımı için uygun değildir. Nubuk ayakkabıların bakım ve temizliği, sadece kendileri için özel olarak tasarlanmış ürünler ile yapılmalıdır. Başka ürünler kullanmanız durumunda ayakkabılarınız zarar görebilir. Örneğin ıslak bez kullanmanız ayakkabı üzerinde ciddi lekeler oluştururken, kuru bez kullanmanız durumunda da ayakkabılarınızın deri yapısı zedelenebilir. 

  • Nubuk ayakkabılarınızı temizlemeye başlamadan önce bağcıklarını mutlaka çıkarın. Bağcıklarını çıkarmazsanız arada kalan kir ve tozları temizlemekte zorlanabilirsiniz. Bu işlemin hemen ardından,nubuk ayakkabı için özel olarak tasarlanmış bir bez ile ayakkabılarınızın üzerindeki tozları temizleyin. 
  • Bezi kullanırken çok fazla bastırmamaya özen göstermelisiniz. Nubuk,tüm deri ürünler içinde en hassas yapıya sahip olan ürün olduğu için ufacık bir darbede bile ciddi hasar görebilir.
  • Kuru temizlemesini yaptığınız ayakkabılarınıza daha detaylı şekilde bakım yapmak için ayakkabı ve onlara ait tüm ürünleri satan mağazalardan kolaylıkla temin edebileceğiniz,özel nubuk solüsyonlarını kullanabilirsiniz. Bu solüsyonu uygulama sırasında yine nubuk derisi için özel üretilmiş fırça ya da bez kullanmalısınız. Bu solüsyon genel olarak şeffaf bir yapıdadır, satın alırken mutlaka içeriğinden ve kalitesinden emin olduğunuz ürünleri tercih etmeye özen göstermelisiniz.
  • Tüm bu işlemlerin ardından ayakkabı üzerinde kalan ufak tefek tozları nubuk zımparası ya da silgisiyle temizlemeniz de mümkündür. Ancak bu işlemi fazla bastırmadan ve nazik hareketlerle yapmaya özen gösterin çünkü oldukça hassas olan nubuk derisi sert darbeler karşısında kolaylıkla zarar görebilir.
  • Nubuk zımparası ya da silgisi ile yaptığınız uygulamanın ardından ayakkabılarınızda hala ufak tefek kir ve tozlar mevcut ise son işlem olarak yine bir nubuk fırçasıyla ayakkabınızın üzerini temizleyebilir ve tüylerinin de düzgün bir şekle girmesini sağlayabilirsiniz.

Kullanımı her ne kadar zor da olsa, sahip olduğu şık görüntüsüyle birçok insan tarafından tercih sebebi olan nubuk ayakkabıların, düzenli temizlik ve bakım sonucunda çok daha uzun ömürlü olmaları mümkündür.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top