Close

Daha verimli çalışabilmek için yaratıcı çalışma odaları nasıl dekore edilmeli

Çalışma odası dekorasyonunda dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Çalışma odası dekorasyonu için yaratıcı fikirler nelerdir?

Çalışma odası, bir evin içinde dekorasyonuna en çok önem gösterilmesi gereken bölümdür. Çünkü çalışma anında stresten ve karmaşadan uzak durulması daha sağlıklıdır. Günümüzde çalışma odası dekorasyonu için birçok fikir ve tasarım vardır. Peki bunların en yaratıcı ve verim arttırıcı olanları nelerdir?

Duvarlarda açık renk tonlarını tercih etmek

Çalışma odası dekorasyonunda ilk ele alınması gereken kısım duvarladır. Çalışma esnasında rahat ve sakin olmanızı sağlayacak en önemli şey, duvarların rengidir. Duvarlar odayı tamamen kapladığı ve yüzey alanı geniş olduğu için dekor ürünlerine nazaran daha fazla etkiye sahiptir. Duvarlarda açık renk kullanmak çalışan kişinin üzerinde rahatlama etkisi yaratacağı için çalışmayı da olumlu yönde etkiler. Ayrıca duvarlarda koyu renkler tercih edilen bir odada mobilyalar da koyu renkli olursa çalışan kişinin üzerinde çok fazla baskıya sebep olur.

İlham verici dekor ürünleri kullanmak

Çalışma sırasında en çok ihtiyaç duyulan şeylerden biri de ilhamdır. Odanın içinde, sık sık görülen yerlere ilham alınan ürünler yerleştirmek (sevilen tablolar, bitkiler vb.) çalışma sırasında daha az sıkılmayı ve daha çok rahatlamayı sağlar. Fakat çalışma odasını dekore ederken süs eşyalarının gereğinden fazla kullanılması çalışma anında dikkat dağınıklığına ve hatalara sebep olabilir.

Çalışma masasının duvara bakmaması

Çalışma odası dekorasyonunda olmazsa olmaz parça çalışma masasıdır elbette. Çalışma masasının yönü, çalışma anı için oldukça önemlidir. Duvar tarafına bakan ya da duvarla tamamen bitişik olan çalışma masaları, çalışan kişi üzerinde bir baskıya sebep olabilir. Bundan dolayı çalışma masasının odanın tümünü gören bir bölgeye ya da pencere önüne koyulması daha iyi bir fikirdir.

Rahatlamak için bir alan oluşturulması

Uzun saatler süren çalışma sonucu kişinin rahatlamaya ihtiyacı olması oldukça normaldir. Çalışma odası dekore ederken bu dinlenme zamanlarını göz ardı etmemek gerekir. Çalışma odasına eklenecek koltuk, puf ya da herhangi bir oturma alanı kısa süreli dinlenmeler için oldukça huzurlu hissettirir. Çünkü sandalye üzerinde saatler geçirdikten sonra dikkatin dağılması ile çalışmaya devam etmek oldukça zordur. Bu tür oturma grupları seçilirken dikkat edilmesi gereken şey fazla yer kaplamamasıdır. Fazla yer kapladığı takdirde, çalışma anında yine dikkat dağınıklığına sebep olabilir.

Yaratıcı kitaplıklar kullanmak

Çalışma odasının estetik görünmesinde en büyük rollerden biri kitaplığa aittir. Günümüzde çok fazla sayıda yaratıcı kitaplık modelleri vardır. Kitaplığı seçerken işlevsel olmasının yanında yaratıcı ve güzel görünmesine de dikkat edilirse, çalışma odası dekorasyonunda başarılı bir görünüme büyük katkı sağlanır.

LED’li ışıklandırmalar 

Çalışma anında ışıklandırma da oldukça önemlidir. Küçük LED’ler ile, tavanı ince çizgi halinde saran bir ışıklandırma sistemi tercih edilebilir. Bu hem işlevsel hem de çalışma odası dekorasyonunun güzel görünmesine yardımcı olur. Tavana kurulan LED sistemleri profesyoneller tarafından yapılır ve genellikle uygun fiyatlıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top