Close

Basen eriten spor hareketleri nelerdir?

Basen bölgesini hangi hareketler şekillendirir?

Kalça, üç kas grubundan oluşur.Bunlar; medius, maxximus, minimus olarak isimlendirilir.Her farklı açıda kasılan bu üç kas grubunun birleşimi kalçayı oluşturur.Kalça bölgesini şekillendirmek için de bu kas gruplarını çalıştıracak hareketler tercih edilmelidir.Basen, düşük kalça, düz kalça gibi görsel nitelikte olan sorunlara da bu hareketlerle çözüm bulunabilir.

Kalça bölgesini çalıştıran egzersizler nelerdir?

Squat: Türkçe karşılığı çömelme olan bu hareket, tüm bacak grubunu şekillendirirken aynı zamanda kalça kaslarını aktive ettiği için sık tekrar ve düzenli beslenmeyle ideal kalçaya sahip olmanızı ve basen genişliği olarak nitelendiren sorununuzu çözmenize destek olur. Bacaklar, omuz genişliğinde açılacak ve hayali bir sandalyeye oturur gibi arkaya doğru oturacaksınız. Dizler parmak uçlarınızın önüne geçmeyecek şekilde bu hareketi 3×15 yani 3 set 15 tekrar olmak üzere tekrar edebilirsiniz.

Bridge: Türkçe karşılığı köprü olan bu hareket, düz bir zemine varsa mat olarak nitelendirdiğimiz mindere uzanarak bacakları dizden bükülü şekilde yerde sabitleyin. Sonra kalça kaslarınızı sıkarak, ayak tabanlarınızın desteğiyle yukarı doğru kaldırın ve başlangıç pozisyonuna geri dönün bu hareket için de 3×15 etkili olacaktır.

Lunge: Aynı zamanda komando yürüyüşü olarak da bilinen bu harekette başlangıç bacaklar omuz genişliğinde açıktır ve dengeyi korumak için eller beldedir. Ön tarafa bir yürüyüş boyu adım atılarak diz çökülür ve sonra başlangıç pozisyonuna dönerek hareketin devamlılığını sağlayabilirsiniz.Sağ ve sol bacak olmak üzere 3×10  tekrar sayısı ile egzersizi tamamlayabilirsiniz.

Back Kick (Geri itme): Back kick hareketi kalça ve basen bölgesi şekillendirme hareketleri arasında en çok tercih edilenlerden ve devamlılığı sağlandığı süreçte en hızlı sonuç alınan hareketlerden biridir. Bu egzersiz için diz üstü çökerek aynı zamanda elleri de avuç içi yere değecek şekilde yerde sabitleyerek durma pozisyonunda oluşturacaksanız yani görünüm olarak bir masayı andıracak ve sırtınızın düzlüğünde bir şey taşıyacak izlenimi uyandırmalı. Bu pozisyonu aldıktan sonra önce sağ ayağınızı diz çökme pozisyonundayken geriye doğru iterek 3×10 tekrar sonra sol ayağınızı 3×10 tekrar olmak kaydıyla devam ettirerek hareketi tamamlayabilirsiniz.

Tüm bu egzersizler, basen bölgenizi çalıştırır ve şekillendirmenize yardımcı olur fakat en önemli ayrıntı, spor devamlılığı olduğu sürece sonuç verir ve düzenli beslenmeyle desteklenir bu sebepten ötürü hayatınıza sporu ve sağlıklı beslenmeyi yerleştirin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top