Close

Ayaklarınızın şişmesi neyin habercisi?

ayak-sismesi-neyin-belirtisidir

Ayak şişmesi oldukça önemli bir mesele olmakla beraber dikkate alınması gereken bir konudur. Ayaklarınız şişiyorsa bu neyin belirtisidir, biliyor musunuz? Ayaklarınız şişiyorsa bu durum neyin belirtisidir? Peki, bu konuda ne gibi önlemler alınması gerekir? Ayak şişmesi neyin belirtisidir ve nasıl geçer?

Ayak şişmesi nedir?

Ayaklarımız vücumuzda önemli organlarımızdandır. Neredeyse bütün akapuntur noktaları ayaklarımızda bulunur. Ayak şişmesi her ne kadar ufak bir mesele gibi görünse de ciddi rahatsızlara yol açabilir.  Önceden tedbirin alınması her zaman için mantıklı  olacaktır. Ayak şişlikleri için ne yapmalı? Bunun için bazı yöntemleri olduğu gibi ayrıca ayak niçin şişer bu sorunun cevabı da aşağıdaki başlıklarda yer almaktadır. Bu ve buna benzer durumları yaşadıysanız ayağınız bu sorundan kaynaklı bir şekilde şişecek ve sizi rahatsız edecektir.

Toplardamar yetersizliğinden kaynaklı şişme

Eğer toplardamar yani venöz yetersizse bu durumda kan akışı bacaklar ve ayaklardaki damarlardan yukarılara, kalbe çıkmakta zorlanır. Bu durumda tabiri caizse ayak, davul gibi şişer.Venöz kapakları hasar görürse bu durumda kan,ayaklarda ve bileklerde toplanır ve bu şekilde şişme meydana gelir.

Ayrıca bu durum görmezden gelinmemeli ve ardından gelecek diğer hastalıklara karşı da önlem alınmalıdır. Deri ülseri ve enfeksiyonları ile karşılaşmamak için erken teşhis gereklidir.

Şişkinlik enfeksiyon sebebi ile olabilir mi

Ayakbileklerinin ve ayağın şişme durumunu, enfeksiyon sebebi ile olduğunu hiç düşündünüz mü? Eğer ayaklardaki bir sorun, diyabetik sinirlerle alakalı olduğu zaman bu durumda yüksek derecede enfeksiyon kapma riksi olduğunu unutmamalısınız. Ayrıca bu durum iltihap gibi sorunları da beraberinde getirdiğinde göza ardı edilmesi imkansız bir sorun haline gelmektedir.

Şişkinlik ödemden mi kaynaklanır

Ödemden kaynaklı ayak şişmeleri, yani lenf ödemi rahatsızlığı ayrıca şişmenin olmasında bir başka nedenler arasındadır. Damarlardaki lenf düğümlerinde meydana gelen bu rahatsızlık damarlardaki sıvının hareketinin engellenmesi sonucunda ortaya çıkan bir durum olarak karşımıza çıkar. Lenf ödemi ayrıca bir sonraki hastalıklara sebebiyet verecek şekildedir. Enfeksiyon oluşumuna ayrıca neden olarak bu durumu kansere kadar taşıyabilir.

Hamilelikte ayak şişğinliği olur mu

Hamilelik süresince bir takım rahatsızlıklar görülür ki bunlara ayak şişmesi de eklenir. Ayak şişmesi, hamilelik sürecinde normal karşılanırken eğer bu durumda aşırılık söz konusuysa anne adayını ciddi rahatsızlıklar bekliyor demektir. Aşırı ayak şişme durumu, preeklampsi denilen rahatsızlığın ortaya çıkma sonucudur. Ayrıca başın şiddetli ağrıması, aşırı kusma, görme bozuklukları gibi bu tip sorunlara yol açabilir.

Karaciğer ve böbreklerin rahatsızlanması sonucu şişme

Bazı durumlarda şişkinlik, karaciğer veya böbrekler gibi organların rahatsızlanması sonucu ortaya çıkabilir. Ayrıca buna kalp rahatsızlanması da dahildir. Eğer böbrekleriniz sistematik biçimde çalışmıyorsa muhtemelen bu durum ayaklarınızın şişmesine yol açacaktır. Kalbe etki eden durum ise;  ayağın ya da  bileğinin gece şişmesidir.

Bu durum kalbinizin sağ tarafında vücuda ait tuz ve suyun az olmasından kaynaklıdır. Albümin denilen üretimin durması sonucu bu problem ortaya çıkmaktadır.

Bazı ilaçların yan etkisi sonucu şişme

Bildiğiniz veya bilmediğiniz birçok ilacın yan etkisi olabilir ki bunlar da bazı sorunları meydana getirir. Ayakların şişmesi de ayrıca bu sorunların arasındadır. Tansiyon ilaçları, diyabet için kullanılan ilaçlar, bazı antidepresan ilaçları ve bazı iltihap giderici ilaçlar size yan etki yaparak bu şekilde bir sorunla karşılaşmanıza sebebiyet verebilir. Bu durumda alınan ilaçların dozu azaltılmalı veya ilacın tamamen bırakılması gerekebilir.

Ayaklardaki şişkinlik için tedavi yöntemleri

  • Ayaklarınızı yüksekte tutmalısınız. Kalp hizasından yüksekçe bir yere doğru uzatmanız faydalı olacaktır.
  • Egzersiz yapmalı ve ihmal etmemelisiniz. Diz ve ayak bileklerinizi hareket ettirmeniz ve bu yerleri çalıştırıcı aktiviteler yapmanız gerekebilir.
  • Ayağınızda sorun olduğu takdirde çok yormamalı ve dinlendirmeye özen göstermelisiniz.
  • Varis çorabı giymek ayaklarınızdaki ağrılara iyi gelecektir.
  • Buz torbası yöntemi sıklıkla kullanılır. Şişen kısıma buz torbası koyarak üç-dört saatte bir bu işlemi tekrarlamalısınız.
  • Magnezyum sülfat alarak vücudunuzun su biriktirmesini önler ve ağrıları hafifletir fakat kalp, böbrek rahatsızlığı olan hastalara önerilmemektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top