Close

Araba tutması nedir, neler iyi gelir?

araba-tutmasina-ne-iyi-gelir

Yolculukları bazen kâbusa döndürebilen bir durumdur araba tutması. Araba tutması belirtilerinelerdir? Neler yapılabilir? Önlenebilir bir durum mudur? Bu soruları cevaplayacağız.

Araba tutması uzun süreli rahatsızlıklara yol açmayan, aslında geçici bir durum olsa da yaşayan kişiler tarafından oldukça rahatsız edicidir. Özellikle küçük çocuklar yolculukta araba tutması durumunu yaşıyorlarsa onları geçiştirmek yerine yardımcı olunması gerekir. 5 ila12 yaş aralığındaki çocuklar, kadınlar ve yaşlıların çok daha sık yaşadığı bir durumdur. Arabada, uçakta hatta trende bile olabilmektedir. Video oyunları, uçuş simülatörleri, mikroskoba bakmak bile bu etkiye sebep olabilmektedir.

Araba tutması nasıl olur, belirtileri nelerdir?

Taşıt tutması iç kulak, gözler ve vücutta hareketi algılayan diğer organların beyne beklenmeyen ve çelişki içeren mesajlar göndermesi durumudur. İç kulak, görme ve dengeyi sağlayan duyusal sinirler beyne vücudun hareket ettiği mesajını iletirken diğer kısımlar bu hareketi algılayamadığı için beyin karmaşık sinyaller gönderir. Duyular arasındaki bu çelişki sonucunda taşıt tutması denilen durum yaşanmaktadır.

Taşıt tutması önlenebilir mi?

Taşıt tutması bir kez olmaya başlayınca durdurması çok güçtür. Bu sebeple daha önce böyle bir durum yaşadıysanız en baştan önlem almakta fayda vardır. Hareket durduğunda geçecektir, ancak hareketi durduramıyor ve mola veremiyorsanız en sağlıklısı başınızı hareket ettirmemek, gözleri kapatmak ya da uzanmaktır.

Uçakta kanatların yakınından koltuklar seçmek uygun olacaktır.

Gemide bu durumla karşılaşılırsa güvertede kalıp ufuk çizgisine bakmak ya da geminin merkezinde bir noktada uzanmak fayda sağlayabilir.

Yolculuklar için üretilmiş bulantı ve kusmayı engelleyici ilaçlardan yola çıkmadan bir süre önce almak da faydalı olabilmektedir. Bu ilaçların bazıları sakinleştirici etki de taşımaktadır.

Akupresur bileklik takmak, zencefil kapsülü yutmak gibi şeylerin de yan etkisi olmamakla beraber fayda sağladığı bilinmektedir.

Bu durumu çok sık yaşayan kişiler fizik tedavi yöntemiyle de tedavi olabilmektedirler. Fizik tedavi uzmanları kontrollü ortamlarda denge merkezini taşıt tutmasına adapte edebilmektedirler.

Araba tutması yaşandıysa neler yapılabilir?

Tuzlu kraker, zeytin gibi besinlerle birlikte maden suyu içmek yardımcı olabilir. Temiz hava almak ve biraz dinlenmek de işe yarar. Yolculuğa mümkün olduğunca uzanır vaziyette ve gözler kapalı devam etmek de fayda sağlamaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top