Close

Babalara doğum izni verilir mi?

Babalar doğum izni almak için ne yapabilir?

Babalık izni hangi durumlar da kullanılır. 4857 Sayılı İş Kanununda yapılan değişiklik ile babalar için “babalık izin hakkı” yeniden düzenlenmiştir.

Babalar hangi durumlarda izin kullanır?

  • Bebek doğumu,
  • Bebek hastalığı,
  • Bebek tedavisi.

Babalar nasıl izin kullanır?

4857 Sayılı İş Kanununda babalar en az yüzde yetmiş (%70) oranında engelli olan süreğen hastalığı çocuğunun tedavisinde, hastalık raporuna dayalı olarak ve çalışan ebeveynlerden sade biri tarafından kullanılması kaydıyla, bir yıl içerisinde toptan veya bölümler halinde on güne (10) kadar ücretli izin verileceği belirtilmiştir. Ayrıca tedavisi uzun sürecek bebek veya çocuk için babaya tedavi süresinde tedaviyi üstlenen doktor tarafından üç(3) ile altı (6) ay arası refakat raporu verilebilir. Doğumda veya doğum sonrasında annenin ölümü hâlinde, doğum sonrası kullanılamayan süreler babaya kullandırılır. Üç yaşını doldurmamış çocuğu evlat edinen eşlerden birine (anne-baba) veya evlat edinene çocuğun aileye fiilen teslim edildiği tarihten itibaren sekiz hafta analık izni kullandırılır. Babalar hangi durum için izin kullanacaklarsa çalıştıkları iş yerine durumu açıklayan dilekçe ile başvuruda bulunurlar. Kanunların gerektirdiği izinlerin kullanılması için gerekli belgelerin hazırlanması baba adayının çalıştığı iş yerine aittir.

Babalık izni neden kullanılır?

İlerleyen teknoloji içerinde yaşam şartlarının dengesi, söz konusu ise kadınlarımız iş yaşamında aktif rol alıp sosyal ve iş yaşamlarındaki dengeyi sağlarken, baba adayları ve babalar, kanuni olarak kadınlara sağlanan izinlerin babaların hakları da olduğunu savundular. Aile yaşamındaki hakların eşit dağılımı düşünüldüğünde, 4857 Sayılı İş Kanununda yapılan değişiklik ile babalar için de izin hakkı doğmuştur. Bir çocuğun doğumundan itibaren bakım ve yetişmesinde ki sorumluluk her ne kadar annede daha fazla olduğu görülse de, topluma faydalı birey yetiştirmek anne ve babanın eşit sorumluluğudur. 4857 Sayılı İş Kanununda belirtildiği üzere, yeni baba olan kişilere bebek doğumundan itibaren 5 gün ücretli izin verilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top