Close

Erdostin Nedir Ne İşe Yarar?

 

Erdostin ​​özellikle, kronik bronşitin akut enfektif alevlenmesi de dahil olmak üzere kronik bronşit tedavisi için geliştirilmiş bir ilaç türevidir. Erdostin, mukus üretimini ve kıvamını karakterize eder ve mukosiliyer taşımayı arttırır, böylece balgam çıkarma işlemini iyileştirir. Aynı zamanda sigara dumanı tarafından üretilen serbest radikallerin etkilerine karşı engelleyici aktivite gösterir. Kronik obstrüktif akciğer hastalığı olan hastalarda yapılan klinik çalışmalar, Erdostin’in etkinliğini ve tolere edilebilirliğini göstermiştir. Erdostin günde iki kez 300 mg, öksürüğü (hem frekans hem de şiddet) ve balgam miktarını daha hızlı ve daha etkili bir şekilde azaltır ve balgamın yapışkanlığını daha etkili bir şekilde düzenlemeye yardımcı olur. Kronik bronşiti olan hastalarda Erdostin ve amoksisilinin birlikte uygulanması, balgamda daha yüksek konsantrasyonlarda antibiyotik ile sonuçlanarak, klinik semptomların daha erken ve daha belirgin iyileşmesine yol açabilir.

Kimi ilaçlar belli koşulları bulunan insanlar için uygun değildir ve bazen bir ilaç sadece ekstra bakım gerektiğinde tavsiye edilebilir. Bu nedenlerden dolayı, Erdostin ​​almaya başlamadan önce doktorunuza danışmanız gerekir.

Erdostin Hangi Durumlarda Dikkatli Kullanılmalıdır?

  • Mide ülseri geçmişiniz varsa
  • Geçmişte böbrek veya karaciğer sorunları yaşadıysanız
  • Gebeyseniz ya da emzirmekte olduğunu bir çocuğunuz varsa
  • Farklı ilaçlar ya da bitkisel takviyeler kullanıyorsanız
  • Geçmişte benzer ya da farklı bir ilaca karşı alerjik reaksiyon geliştirdiyseniz

Erdostin ​​Nasıl Kullanılır?

Tedaviye başlamadan önce mutlaka ilacın içinden çıkan prospektüsü okumalısınız. Bu size olası yan etkiler ve ilacın kullanımı ile ilgili daha ayrıntılı bilgi verecektir. Kullanmanız gereken doza sadık kalmalısınız. Doktorunuz size gereken doz hakkında bilgi verecektir. Yemeklerden önce ya da sonra kullanmanızda bir sakınca yok, fakat Endostin’i bol suyla içmeniz faydalı olacaktır. Herhangi bir dozu almayı unutursanız bunu telafi etmeye kesinlikle uğraşmamalısınız ve iki doz aynı anda kullanmamanız gerekiyor.

Düzenli spor yapan, solunum sorunları çeken kişiler, nefes alırken iyileşme eğilimleri gösterebilirler. Eğer sık sık spor yapmıyorsanız, günlük hafif yürüyüşlere çıkabilirsiniz. Zamanla egzersiz sıklığını arttırmanız faydalı olacaktır. Eğer aşırı kilo probleminiz varsa, nefes darlığınız artabilir. Kullanmadan öce doktorunuzla ya da bir diyetisyenle görüşmeniz faydalı olacaktır.

Erdostin Sorunlara Neden Olabilir Mi?

Faydalı etkilerinin yanı sıra, her ilaç gibi Erdostin’in de çeşitli beklenmedik hatta kötü yan etkileri olabilir.

Eğer mide rahatsızlıkları bulantı ya da sindirim güçlüğü çekiyorsanız, daha basit yiyecekleri tercih edip, baharatlı ve ağır şeylerden kaçınmanız faydalı olabilir.

Baş ağrısı ya da soğuk algınlığı semptomlarınız varsa doktorunuz ya da eczacınızla görüşerek, farklı bir ağrı kesici benzeri ilaçla tedavinizi destekleyebilirsiniz.

Beklenmedik şekilde döküntü, kaşıntı benzeri bir semptom gösterirseniz mutlaka doktorunuza danışmanız gerekiyor.

Son olarak, ilacı mutlaka çocukların ulaşamayacağı yerlerde ve doğrudan güneş ışığına maruz bırakmadan saklamaya özen göstermelisiniz.

Reçete edilen dozdan fazlasını kullanmamalı ve başkasını ilacından rastgele doz almamaya özen göstermelisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top