Close

PDW düşüklüğü ve yüksekliği nedir?

PDW düşüklüğü ve yüksekliği nedir? Hangi hastalıkları tetikler?

 

Kan testleri kapsamında gerçekleştirilen PDW, trombosit genişliğinin ölçüldüğü bir testtir. Yüksek ya da düşük olduğu durumlarda değişik rahatsızlıklara sebebiyet veren bu değerin tedavisi de değişiklik göstermektedir. Peki PDW testini gerektiren durumlar nelerdir, PDW düşüklüğünde ve yüksekliğinde hangi hastalıklar ortaya çıkar

Trombosit genişliğinin bir ölçümü olan PDW testi, kan testleri kapsamında gerçekleştirilen bir test türüdür. Yüksek ya da düşük olduğu durumlarda farklı rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olan bu değerin değişiklik göstermesinin altında farklı sebepler yatmaktadır.

CBC kan testi kapsamında gerçekleştirilen bu test, PDW trombositlerinin üniform boyutunda olmalarının seviyesini ölçmektedir. Bir kişide var olan kemik iliğinin hangi seviyede etkili biçimde çalıştığını tespit edebilmek adına da yapılabilen PDW testi, yüksek veya düşük olduğu takdirde farklı durumlara işaret etmektedir.

PDW TESTİNİ GEREKTİREN DURUMLAR NELERDİR?

Bir insanda trombosit düzeyinin düşük olması, o insanda çok fazla düzeyde büyük trombositlerin bulunmasına ve kemik iliği üretiminin de artan bir düzeyde olduğuna işaret etmektedir. Tam kan sayımı testinin bir parçası olan bu test; yaralar, sebebi bilinmeyen morarmalar, burun kanamaları ve sindirim sisteminde gerçekleşen iç kanamalar gibi vakalarda gerçekleştirilmektedir.

Deri üzerinde devamlı olarak sebebi bilinmeyen morumsu lekelerin ya da döküntülerin bulunması durumunda da bu test yine uzman hekim tarafından talep edilebilmektedir. Kadınlarda da sürekli olarak devam eden ve aşırı düzeyde gerçekleşen menstrüel kanama durumlarında PDW testine ihtiyaç duyulmaktadır.

PDW DÜŞÜKLÜĞÜ

Kemik iliğini etkileyen bir bozukluğun göstergesi olabilen PDW düşüklüğü, ayrıca trombositlerin nasıl üretilebildiğini de göstermektedir. Viral enfeksiyonlar sonucunda genellikle mononükleoz, kızamık ve hepatit meydana gelmektedir. 

PDW YÜKSEKLİĞİ

Trombosit genişliğinin büyük ölçüde değişime uğradığının bir göstergesi olan PDW yüksekliği, çok sayıda daha genç trombosit ve daha eski trombositin bulunması durumuna işaret etmektedir. Birtakım bozuklukların kemik iliğini ya da trombositleri etkilediğini gösteren bu sonuç, daha ileri testleri gerektirebilmektedir. Bazı bulaşıcı hastalıklar, bazı kanserler, anemi, doğum kontrol haplarının kullanılması ve inflamatuvar gibi durumlar, PDW yüksekliğine neden olan etkenler arasında sayılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top