Close

Mide yanmasın en önemli 3 sebebi

Mide yanması neredeyse herkesin başına gelen bir olaydır. Aşırı yağlı besinler tüketttiğimizde, aceleyle büyük lokmalar yuttuğumuzda ve aksamları gizli gizli  atıştırmalar yaptığımızda midemizde kötü bir his hissedebiliriz. Mide yanması pek çok kez önemsenmeyecek küçük bir rahatsızlık gibi dursa da aslında midenin yanması olayının altında birçok neden olabilir. Peki sürekli hale mide yanmasının nedeni nedir?

Yemek borusundan gelen o acı hissin asıl nedeni yemeklerin midede karışmasıyla mide asidinin salgılanması ve bu durumda yemek borusunun kas kapakcığının tam kapanamaması ile mide asidinin yanmayla ağıza dek çıkmasıdır. Her mide aynı hassasiyet ve yapıya sahip değildir. Bazı insanlara soğan tüketmek yanma yapabilirken bazılarına ise aşırı yağlı beslenme yanma yapmaktadır.Peki, yanmanın sebepleri sadece beslenmemidir?

Mide yanmasında bir numaralı sebep stres;

Yaşanılan stres ile birçok hastalığa aslında davetiye çıkarmış oluyoruz. Kanser, reflü, migren ve birçok hastalığın tetikçisi olan stres aslında vücudumuza ciddi zararlar vermektedir. Aynı zamanda mide yanmasını da tetikleyen stres, besinleri sindirme esnasında midenin normal işleyişinde karışıklık oluşturmaktadır. Bunun sonucunda, yemek borusu ve mide arasında olan kapakcığın kapanamaması ve midede salgılanan fazla asit yüzünden mide sürekli bir yanma haline girecektir.

Sürekli mide yanması, bu hastalıkların habercisi olabilir;

Mide yanmasının birçok sebebi olsa da sonucunda farklı hastalıkların habercisi olduğu kanısına da varılabilir. Bir yiyeceğe olan alerjinin belirtisinden, safra kesesiyle ilgili rahatsızlıklara kadar bilgi alınabilir.

Mide yanması bir çok bakteriden kaynaklı enfeskiyonun ve mide reflüsünün, mide ülserinin, habercisi olabilmektedir. Safradan akan safra suyunun bağırsaklara gitmesi gerekirken, geri dönmesiyle mide yanmasına yol açabilir ve bu duruma safra reflüsü adı verilir.

Dünya üzerinden en fazla görülen kanser türlerinden biri olan mide kanserinin belirtilerinden biri de mide yanması olabilir. Bu nedenle uzun süreli yanmalarda doktora başvurup, tetkik yaptırmak önem arz etmektedir.

Mide yanmasının önüne geçmek için;

Bu acı tatla ağıza gelen yanmanın önüne geçme adına uygulanabilecek en güzel şey, sağlıklı beslenmektir. Çay, kahve, tütün, gazlı içecek ve yeşil çayla çok fazla aşır neşir olmadan gün geçirmek, eğer mide yanmasına sahip iseniz ciddi anlamda düzelmeye neden olacaktır.

Ayrıca beslenirken küçük lokmalar yutmak, bolca çiğnemek masadan doymadan kalkmak çok önemlidir. Tükettiğimiz yiyeceklerin çok sıcak ya da çok soğuk olmaması gerekir ve yemekten sonra uzanmamak gerekmektedir.

scroll to top