Close

Sağlık dostu aspir yağı

Aspir yağı nereden alınır?

Aerial view of a hot safflower tea

Son yıllarda sıkça konuşulan aspir yağı, yaz mevsiminin ortalarına doğru çiçek açan ve sarı renge sahip olmasından dolayı yalancı safran olarak da bilinen aspir bitkisinin tohumlarından üretilen bir yağdır. Zayıflamaya yardımcı olmasıyla ünlenen aspir yağının aslında birçok sağlık sorununa çözüm olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçektir.

Aspir yağı, ayçiçek yağı ve zeytinyağına alternatif olarak yemeklerde kullanılabilir. Sağlığa yararları artık insanlar tarafından öğrenildikçe Güney Asya menşeili bu bitkinin üretimi daha da yaygınlaşmıştır. Ülkemizde en çok Eskişehir’de yetiştirildiği gibi Burdur, Isparta, Konya ve Tekirdağ’da da üretilmeye başlanmıştır.

Faydaları saymakla bitmeyen bu bitkinin içeriğinde Omega 3 ve Omega 6 bulunur ve ayrıca kalsiyum, fosfor, demir ve B1, B2, B3, B12, C ve E vitaminleri bakımından oldukça zengindir. İçerisinde bulunan linoleik asit de aspir yağının zayıflatıcı etkisiyle ünlenmesinin başlıca nedenidir.

Aspir yağı tamamen doğal bir yağdır. Anti-oksidan etkiye sahip bu yağ birçok sağlık probleminin çözümünde yardımcıdır. Bu yağ romatizma ağrılarına iyi gelir. Sindirim problemlerini gidermede yardımcıdır. Kan şekerini ve kolesterolü düzenlediği gibi bağışıklık sistemini de güçlendirir. Vücuttaki fazla yağın yakılarak enerjiye dönüşmesini sağlar bu sayede kilo vermek isteyenlere yardımcıdır. Göğüs ve prostat kanserine karşı koruyucu etkisi olduğu bilinmektedir. Yaşlanma belirtilerini azaltmada ve metabolizmayı hızlandırmada oldukça etkilidir. Vücuttaki kas sistemini koruyucu özelliğe sahiptir. Ciltteki kuruluğu gidermek ve cildi nemlendirmek için kullanılır. Doğal bir mide koruyucudur. Bronzlaştırıcı olarak kullanılabilir. Ayrıca enerji verir, dinç tutar.

Peki, aspir yağı nerelerde bulunur diye soracak olursanız kapsüller halinde veya şişelenmiş olarak eczanelerde ve aktarlarda bulabilirsiniz.

Ancak saf aspir yağı, diğer yağlarla kıyaslayacak olduğumuzda biraz pahalı olduğundan çoğunlukla diğer yağlarla seyreltilmiş olarak satılır. Satın alacağınız ürünün içeriğinde saf aspir yağı olmasına mutlaka dikkat etmelisiniz.

Tamamen doğal olan aspir yağının bilinen hiçbir yan etkisi olmadığı gibi yine de alerjik bünyeli kişilerin az miktarlarda deneyip olumsuz bir sonuçla karşılaşmadığı takdirde kullanıma devam etmesi daha sağlıklı bir yöntem olacaktır.

Aspir yağının kullanımı oldukça basit. Hem dahili hem harici olarak kullanabilir, yemeklere katarak bu sağlıklı yağdan faydalanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top