Close

Pasiflora Etkileri ve Faydaları

Pasiflora, Türkiye’de çarkıfelek bitkisi olarak da bilinir. Popülerliği her geçen gün artan pasifloranın birçok faydası bulunur. Yatıştırıcı ve rahatlatıcı etkisiyle kişiye dinginlik verirken, uyku getirici etkisi sayesinde uyku problemi yaşayanlar için de oldukça etkilidir. Ayrıca, kaygı giderici olarak da bilinir. Bu etkilerinin yanında ağrı kesici ve spazm giderici özelliği de bulunur. Bitki ile ilgili yapılan bazı araştırmalar, içeriğinde bulunan bileşenlerin anksiyete sakinleştirici etki yaratmasına rağmen, hafıza ya da motor becerilerine herhangi bir olumsuz etki göstermediğini ortaya koymuştur. Bu çok önemli bir özelliktir çünkü pasifloranın sakinleştirici desteği alınsa da günlük yaşama devam edilebilir. Tüm bunların dışında pasifloranın pek çok faydası vardır; işte pasifloranın merak edilen faydaları:

Pasifloranın Faydaları

 • Uyku problemlerinde ve bu problemlerin artarak devam etmesi sonucu ortaya çıkan insomnia hastalığının tedavisinde kullanılır.
 • Kaygı yoğunluğundan ortaya çıkan anksiyete rahatsızlığına iyi gelir. Anksiyete ve strese bağlı ortaya çıkan sindirim sistemi problemlerinde kullanılır. 
 • Vücutta oluşan krampları önlemeye yardımcı olur. 
 • Sinir ağrısı olarak bilinen nevralji hastalığının şiddetleri etkilerini azaltır. 
 • Astım belirtileri gösteren kişilerde tedaviye destek olarak kullanılabilir. 
 • Menopoz evresinde hissedilen semptomların azalmasına yardımcı olur. 
 • Dikkat eksikliği probleminin giderilmesinde etkilidir. 
 • Kan dolaşımını düzenleyici etkisiyle, kan basıncını dengelemeye yardımcı olur. 
 • Kalp çarpıntıları ve özellikle kalp ritim bozuklukları için tedaviye ek, rahatlatıcı olarak kullanılabilir. 
 • Hiperaktivite bozukluğunun giderilmesine destek olur. 
 • Sancılı geçen regl sürecinde ağrıların azalmasına yardımcı olur. 
 • Pasiflora içeriğinde yoğun miktarda bulunan A ve C vitaminleriyle yaşlanmanın ciltte oluşturduğu kırışıklıkların artmasını önler. Ayrıca, bitkinin yapısında bulunan yağ asitleri cildi besler ve pürüzsüz bir görünüm elde etmenize yardımcı olur.  

Pasiflora Kullanırken Başka Bitki Kullanılabilir mi?

Pasiflora, sedatif etkiye sahip bir bitkidir. Yani, sakinleştirici özelliği vardır. Diğer sedatif etkisi olduğu bilinen bitkilerle kullanıldığında, bu yatıştırıcı özellik yoğunlaşabilir ve istenilmeyen bir boyuta ulaşabilir. Ayrıca, farklı yan etkiler de doğurabilir. Bu sebeple bazı bitki türleri kesinlikle pasiflora ile birlikte kullanılmamalıdır. Bu bitkilerden en bilinenleri kedi otu, melisa, papatya, sarı kantaron ve şerbetçi otudur. 

Pasifloranın İlaçlarla Etkileşimi

Çarkıfelek bitkisini bazı ilaçlarla aynı anda kullandığınızda istenmeyen yan etkilerle karşılaşabilirsiniz. Örneğin; merkezi sinir sistemini etkileyen depresanlarla birlikte kullanımı sakıncalı olabilir. Tedavi sürecinde iseniz ve bu tarz bir ilaç kullanıyorsanız, pasiflora tüketmemeniz yararınıza olacaktır. Fakat kullanmayı düşünüyorsanız, doktorunuza danışarak hareket etmelisiniz.  

Emzirirken Pasiflora Kullanılır mı?

Pasiflora, önerilere uyularak tüketildiğinde, çoğunlukla olumlu sonuçlar verir. Bunun yanı sıra, birçok şeyde olduğu gibi, bu bitkinin de aşırı kullanımı istenmeyen etkiler doğurabilir. Pasiflora alkol ve uyuşturucu gibi maddelerle birlikte kullanılmamalıdır. Oluşan kombinasyonda farklı sonuçlar doğurabilir ve ileri derece sorunlar oluşturabilir. Hamile ve emziren kadınların pasiflora kullanmaması gerekir. Kan sulandırıcı kullanan kişiler, tercih etmeden önce mutlaka doktora danışmalıdır. Özellikle spesifik bir rahatsızlık için düzenli ilaç kullanan kişilerde bir uzmana danışmak en sağlıklısı olacaktır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top