Close

Muz kabuğunun bilinmeyen 4 faydası

Vitamini kabuğunda, diyen büyüklerimizin ne kadar haklı olduğunu zamanla anlıyoruz. Sahiden de yediğimiz birçok sebze meyvenin vitamini kabuğunda saklı. Bazılarının kabuklarını yememiz mümkün olmasa da sağladığı faydadan mahrum kalmamak için farklı yöntemler mevcut. Muz da bunlardan birisi. Muz kabuğunun aklınıza gelmeyecek faydalarını duyunca çok şaşıracaksınız.

Muz, genciyle yaşlısıyla her yaştan insanın sevdiği ve tükettiği bir meyvedir. Türkiye’de kimi zaman satış fiyatları biraz yüksek olsa da Antalya’nın kalbinden kopup gelen lezzetli muzlara karşı koymak zor olabiliyor. Tatlıları, içecekleri, içerisine girdiği her şeyi lezzetli hale getiren muzun kabuğunun da yararları oldukça fazla.

Zengin vitamin ve mineral deposu

Muz, içeriğinde birçok vitamin ve mineral barındırır. Kabuğunda da aynı vitamin ve minerallere rastlamamız mümkün. Özellikle C ve B vitamini açısından oldukça zengindir. İçerdiği demir, magnezyum, potasyumun yanı sıra, lifli olmasından dolayı tokluk hissi veriyor ve rejimlerde ara öğün olarak tercih ediliyor,

Cildinizin dostu

Sivilce ve aknelerle mücadelede muz kabuğu bizi yalnız bırakmıyor. Sorunlu bölgeye muz kabuğunu sürdükten sonra biraz bekleyip yıkadığınızda ve düzenli olarak uyguladığınızda farkı göreceksiniz.

Cildinizde oluşan çürüklerden, morluklardan da muz kabuğu uygulayarak kurtulmanız mümkün. Ayrıca kuruluk, kaşıntı, dökülme gibi cilt problemlerinde de muz kabuğu etkili bir çözüm.

Düzenli olarak muz kabuğu sürülen cildinizin yumuşak ve düzgün olduğunu, yaşlanmaya karşı durduğunu göreceksiniz.

Siğil için kullanılacak doğal yollardan birisi de yine muz kabuğu. Siğil olan bölgeye, ham muz kabuğunu sürerek iyileştirmek mümkün. Düzenli kullanımla siğilinizin zamanla iyileştiğini göreceksiniz.

Ayaklarınızda, topuklarınızda nasır ya da çatlak gibi sorunlarınız varsa, muz kabuğu sürerek uzun vadede bu sorundan kurtulmanız mümkün.

Beyaz dişler için

Dişlerdeki sararma, her insanın korkulu rüyası gibidir. Herkes bembeyaz dişleri olsun ister. Bunun için birçok tedavi yöntemi ve özel ürünler olduğu gibi, doğal yollarla da diş beyazlatmak mümkün. Muz kabuğu, bu konuda oldukça etkili bir yöntem. Dişlerinizi muz kabuğunun iç kısmıyla güzelce ovduktan sonra biraz bekleyin. Ardından bir dış fırçası yardımıyla fırçalayıp temizleyin. Gözle görülür bir fark elde edeceksiniz.

Bitkiler için de faydalı

Muz kabuğu, insanların yanı sıra bitkiler için de faydalı. Gübrelerin içerisine ekleyeceğiniz muz kabuğu, içerdiği mineraller sayesinde toprağı verimli kılıyor. Dolaylı olarak bitkilerinizin de verimini arttırıyor. Bitkilerinizin yapraklarına parlaklık katıyor. Verimliliğin yanı sıra, bitkilerinizde oluşan haşere ve zararlı böcekleri de uzaklaştırıyor.

Artık muz yedikten sonra, kabuğunu atmadan önce tekrar düşünüp nerelerde kullanabileceğinizi hatırlayın.

One Comment

Comments are closed.

One Comment
scroll to top