Close

Lavanta çayının mucizevi 9 faydası

Lavanta kendine özgü hoş kokusunu mavimsi mor renkli çiçeklerinde bulunan yağdan alır. Çeşitli amaçlarla kullanılan bu bitkinin en iyi şekilde yetiştirilmesi için gün boyu güneş alan bir ortam gereklidir. Bilindiği üzere pek çok lavanta ürünü vardır. Bu yazımızda sizlere bir lavanta ürünü olan lavanta çayının hazırlanışını ve faydalarını anlatıyoruz.

Sağlık için oldukça faydalı olan lavanta çayını hazırlamak oldukça kolay. 500 ml kaynamış suya 2 çay kaşığı lavanta ilave edip ve 5-10 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Yine de tarifteki su ve lavanta miktarını arttırıp azaltmak sizin damak zevkinize bağlı. Dilerseniz içine bal ve limon da ilave edebilir böylece çayınızı tatlandırabilirsiniz.

Lavanta çayının faydaları

Faydalarını sıralayacak olursak lavanta çayı,

  1. uyku problemlerinin giderilmesinde yardımcıdır.
  2. kaygı ve stresi azaltır.
  3. migren ağrılarında ağrı kesici özelliği bulunur.
  4. soğuk algınlığı, öksürük,astım gibi hastalıklarının iyileşmesinde rol oynar.
  5. ağızdaki kötü kokuların giderilmesinde etkilidir.
  6. bağışıklık ve sindirim sistemini düzenler, iyileştirir.
  7. detoks etkisi vardır.
  8. ateş düşürülmesinde yardımcıdır.
  9. şişkinliğin giderilmesine iyi gelmektedir.

Lavanta çayının yan etkileri

Sağlık için bu kadar faydalı olan bu çayın her insanda görülmese de bazı yan etkileri var. Bu yüzden lavanta çayı tüketirken veya herhangi bir lavanta ürünü kullanırken öncelikle az miktarda deneyip daha sonra kullanmaya devam etmek herhangi bir yan etkiye karşı alınabilecek en etkili önlemdir. Lavanta alerjik olarak hassas bünyelerde birtakım tepkilere sebep olabilir. Bazı insanlarda mide bulantısı, kusma, baş ağrısı ve titreme gibi şikâyetler meydana gelebilir. Hassas cilde sahip olan kişilerde cilt üzerine direkt olarak temas halinde ciltte birtakım kızarıklık ve tahrişe neden olabilir. Bazı kişilerde ise kabızlık ve iştah artış gözlenebilir.

Hamile olan veya emziren kadınlara lavanta çayı tüketmeleri pek önerilmez. İlaçlarla etkileşimiyle ilgili yapılmış bir araştırma bulunmamasına rağmen lavantanın ve lavanta ürünlerinin sakinleştirici etkisi olduğu bilinmektedir.  Bu yüzden lavanta çayı ile antidepresan ilaçları birlikte kullanmak bu ilaçların etkisini arttırabilir, bunu destekleyen ifadeler bulunmaktadır.

scroll to top