Close

Tam ayarında yumurta haşlamanın 5 sırrı

Kahvaltıların vazgeçilmez besini olan yumurta, günlük tüketilmesi gereken yiyeceklerin başında gelmektedir. Yumurta içerisinde bulundurduğu yüksek protein ile bilhassa çocuklarımız için önemli besinlerden biridir. Hal böyle olunca kızartmaya göre daha sağlıklı olan haşlanmış yumurtanın bizler için önemi artmaktadır.

İdeal yumurta haşlama nasıl yapılır?

Yumurta haşlama süresi, bizim yumurtayı hangi kıvamda istediğimize göre değişmektedir. Öncelikle damak zevkimize göre haşlanmış yumurtanın kıvamına karar vermemiz gerekmektedir. Yumurta haşlamaya başlarken öncelikle suyun içerisine yumurtanın sayısına göre 2 tatlı kaşığı tuz atılmalıdır. Suya karıştırmış olduğumuz bu tuz, yumurtanın kaynama sırasında çatlamasını engelleyecek ve bütün şekilde kalmasını sağlayacaktır. Bunun haricinde tuz yerine yumurtanın üzerine iğne ile küçük delik de açılabilir.

İdeal yumurta haşlama süreleri

İdeal yumurta haşlama süresi, haşlanmış yumurtanın kıvamına göre değişmektedir. Aşağıda verilen çeşitlere göre siz de yumurtanızı istediğiniz kıvamda haşlayabilirsiniz.

  • Cıvık kıvamda haşlanmış yumurta

Cıvık yumurta, sarı kısmı çok az pişmiş, beyaz kısmı ise yumuşak kıvamda olan yumurtadır. Sıcak su içerisinde yumurta kaynamaya başladıktan 2 dk sonra ocaktan alınmalıdır. Sıcak su içerisinden kaşık ile yumurta çıkarılır ve soğuk suda bekletilerek soğutulur. Daha sonra soğuyan yumurtanın kabuğu soyulur.

  • Rafadan kıvamda haşlanmış yumurta

Rafadan yumurta, sarı kısmı akışkan, beyaz kısmı ise pişmiş yumurtadır. Sıcak su içerisine yumurta konulur ve 1-2 kaşık tuz eklenir. Su kaynamaya başladıktan sonra 3 dk daha ocakta tutulur. Daha sonra ocaktan alınan kaynamış su içerisindeki yumurta, soğuk suya koyularak soğutulur ve ardından kabuğu soyulur.

  • Kayısı kıvamında haşlanmış yumurta

Kayısı kıvamında olan haşlanmış yumurta, sarısı akmayacak şekilde beyazı ise iyi pişmiş yumurtadır. Haşlanacak yumurta sıcak suya konur ve tuz eklenir. Daha sonra su kaynamaya başladıktan 4-5 dk sonra yumurta ocaktan alınır. Soğuk suda soğutulur ve ardından kabuğu soyulur.

  • Katı kıvamda haşlanmış yumurta

Katı kıvamda olan haşlanmış yumurta, beyaz ve sarı kısmı çok pişmiştir. Ocakta 5-6 dk kaynadıktan sonra alınır.

  • Çok katı kıvamda haşlanmış yumurta

Çok katı kıvamda olan haşlanmış yumurta için 7 dk ile 12 dk arası kaynatmak yeterlidir.

scroll to top