Close

Çat Kapı Misafirler İçin Hızlı Çözüm: Kolay Kek Tarifi

 

Davet sofralarının olmazsa olmazları arasında yer alan kek tarifleri için özellikle çalışan ev sahipleri, uğraşı az ve hızlı tariflere ihtiyaç duyabilir. Çat kapı misafir ziyaretlerinde çayın yanına kısıtlı sürede bir tatlı yapılmak istendiği anlarda bu tarif en iyi seçeneklerden biri olur. Aynı zamanda kekin kabarıklığı, tadı, farklı bileşenlerle lezzetlendirilmesi de davet sohbetlerinde konu edilir. Bu nedenlerle iyi bir kolay kek tarifi oldukça değerlidir. İşte hem puf puf kabaran hem de kolay bir kek tarifi önemlidir. 

Malzemeler 

* 3 adet yumurta

* 1 su bardağı toz şeker

* 1 su bardağı  sıvı yağ

* 1 su bardağı süt

* 1 paket şekerli vanilin

* 1 paket kabartma tozu 

* 3 – 3,5 su bardağı un

Kolay Kek Nasıl Yapılır?

1. 3 yumurtayı ve toz şekeri derin bir kabın içerisine alıp, köpürüp kremamsı bir kovana gelene kadar çırpılır.

2. Daha sonra kaba  sıvı yağ ve sütü ilave edip çırpmaya devam edilir.

3. Sıvı ürünler tamamiyle bütünleştikten sonra elenmiş ve azar azar eklenerek un, kabartma tozu ve şekerli vanilini yavaş yavaş ilave edilir.

4. Malzemeler mikserle iyice çırpılarak ya da spatula yardımıyla yedirilerek iyice karıştırılır. 

5. Yağlanarak hazırlanmış bir kek kalıbına yavaşça harç aktarılır. 

6.Önceden 180 derecede ısıtılan fırında 30-35 dakika kadar pişirilir. 

7. Oda sıcaklığında soğutulduktan sonra dilimleyerek servise hazır hale getirilir.

Puf Puf Bir Kolay Kek Tarifinin Sırları Nelerdir?

* Doğru kıvamlı ve puf puf  bir kek yapmak için ilk kural malzemelerin doğru bir sıra takibi yapılarak eklenmesidir. Kekte topaklanma ve kabarmama problemlerinin yaşanmaması için önce sıvı malzemeler sonra katı malzemeler şeklinde gidilmelidir, eğer malzemelerin sırası farklılık gösterirse kekin kıvamı tutmayacaktır.

* Sırayla birlikte bir diğer önemli dikkat edilmesi gereken husus aynı zamanda kullanılan malzemelerin yakın ısıda olmasıdır. Kullanılan malzemelerin birbirine yakın ısıda tercih edilmesi de önemli bir etkendir. Örneğin oda sıcaklığında kullanılan bir yumurtayla yine aynı ısıda süt ve yağ kullanılmalıdır. 

* Bunun yanı sıra eklenen malzemelerin yavaş yavaş ve azar azar yukarıdan karıştırılarak, ezmeden eklenmesi de kek içindeki havanın korunmasına ve topaklanmalar olmadan iyice kabarmış bir kek olmasını sağlayacaktır.

* Kek hamurumuzu hazırlarken katı sıvı dengesini sağlarken, ilk başta şovu malzemelerin karışıma eklenmesi ve kremamsı bir kıvama gelene kadar karıştırılması önemlidir. Ardından eklenecek katı malzemelerin topaklanmayı önlemek için yavaş yavaş eklenmesi, iyi bir kabarma için tahta kaşıkla havalandırarak karıştırılması da önemli bir etkendir. 

* Unla ilgili bir diğer konu kek dokusunun pürüzsüz olması için unu koyarken mutlaka elenmesidir. Bu işlem ile kekin havalı bir şekilde kabarabilmesi sağlanmış olur. 

* Hazırlanan kek hamurunun puf puf kabarması için kek karışımının bekletilmeden, havası inmeden fırına koyulup, pişirilmesi önemli bir etkendir. Böylece kek içindeki oksijen korunacak, ısıyla etkileşime girerek kabarık, yumuşacık bir kek dokusu sağlanacaktır.

* Kek içindeki havanın korunması ve kekin tüm alanlarının aynı oranda pişmesi için önemli bir etkende fırın ısısıdır. Kek yapmaya başlamadan önce fırını ısıtmak kekin yapısı için önemli bir etkendir. Sadece bazı tarifler kekin yapısı gereği önceden ısıtılmış fırın ibaresi kullanmaz buna dikkat edilmelidir. 

Afiyet olsun…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top