Close

3 Yaşındaki Çocuklar İçin Eğitici Oyuncaklar

 

Bebeğinizin 3 yaşına gelmesiyle beraber oynamak istediği oyuncaklara olan bakış açısı da değişebilir. Bebeklerinize bu yaşlarda alacağınız oyuncakların bebeklerinize el becerisi katması ve hayal güçlerini artırması önceliğiniz olabilir. Bu zaman zarfında çocuğunuza zeka katabilecek oyuncaklar seçmeyi ihmal etmemelisiniz. Çocuklarınız için bir oyun alanı yaratabilirsiniz. Ne tür oyuncaklar tercih edeceğiniz konusunda emin hem beceri hem de eğitici olabilecek şu oyuncakları ve oyunları deneyebilirsiniz:

Ahşap Puzzle Oyunları

Hem zeka geliştiren hem de fizik kurallarını öğreten oyunların başında puzzlelar bulunmaktadır. Puzzle oyunları çocukların görsel algılarını ve mental açıdan gelişmeleri için çok destekleyici bir oyundur. Ahşap tutmalı sayılar veya nesneleri belli yerlere oturtma gibi seçenekler bulunur. Bu oyunlar sayesinde çocuğunuz hem sayıları hem hayvanları hem de renkleri öğrenebilir. Aldığınız puzzle neyle ilgiliyse onu öğrenmesi daha da kolaylaşan çocuğunuzu okul öncesi eğitmek için bu tarz oyuncaklara yönelebilirsiniz.

Evcilik Oyuncakları

Evcilik oyunları artık çocuğunuzun en sevdiği oyunlar arasında favori olmaya başlayacaktır. Farklı rollerle çocuğunuz doktor, aşçı, sütçü, avcı, polis olabilir. Çeşit çeşit rollere bürünür ve hayal gücü gelişir. Hem meslekleri ve mesleklerin yaptığı işleri öğrenmelerinde yardımcı olabilir. Birden fazla çocuk ile oynandığında ikili ilişkilerini güçlendirmekte çok büyük rol oynar. Siz de evcilik oyunun içine dahil olabilirsiniz. Hem çocuklarınızla güzel vakit geçirebilir, hem de büründüğü rolleri bebeğinize açıklayabilirsiniz.

Eşleştirme Kart Oyuncağı

3 yaşındaki çocukların oyuncakları arasında tercihlerinizin içinde olmasını tavsiye edilen bir diğer oyuncak da eşleştirme kartlarıdır. Çocuklarınızda hafıza gelişiminde ve mukayese etme yeteneği edinmede birebir olan bu oyuncak sizin de oynayabileceğiniz bir oyuncak olacaktır. Okul öncesi eğitim oyunlarının içinde kart eşleştirme oyunu hafızaya büyük katkısı ile hem eğlenceli bir oyun, hem de hafıza güçlendiren bir oyundur.

Koordinasyon Oyuncakları

Koordinasyon oyuncakları, çocuklarda motor gelişiminde ve el göz koordinasyonlarının gelişmesinde çok yardımcıdır. Sayı sayma ve oyun kurgulama yeteneği de kazandıran bu oyuncaklar 3 yaş oyuncakları için çok idealdir. Bu oyuncak okul öncesinde olduğu kadar, anaokulu veya kreşlerde de çokça tercih edilen bir oyuncaktır.

Lego Oyuncaklar

Önceden aldığınız büyük taneli legoları rafa kaldırmanın vakti gelmiştir. Artık çocuğunuz için daha küçük taneli lego oyuncaklar alabilirsiniz. Lego oyuncaklar sayesinde hayallerinde oluşturdukları şeyleri gerçeğe yansıtabilirler. Siz de çocuğunuzla beraber legolardan güzel öğeler oluşturarak, çocuğunuzun el becerilerini de geliştirmeye çalışabilirsiniz.

3 Teker Bisikleti

Bisiklet denge kurmak için en önemli aletlerin başında gelir. 3 tekerli bisiklet ise 2 tekerli bisiklete giden yolda en iyi öğreticilerden bir tanesidir. Bebeğiniz 3 tekerli bisiklet kullanarak dengenin nasıl bir şey olduğunu kavrayabilir. Direksiyonu çevirmelerinin hangi sonuçlara yol açacağını, ne tarafa ağırlık verirlerse o tarafa düşeceklerini ve bunun gibi birçok fiziksel öğeyi öğrenebilirler. Elinize beyaz koli bandı alarak, belli bir alanda sürmesi gereken çizgileri belirleyip, ona o çizgi üzerinde sürmesini söyleyebilirsiniz. Böylece dengesini daha hızlı geliştirecektir. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top