Close

Alıştırma Külodu Nedir?

 

Çocuğunuzun tuvalet eğitiminde zorlanıyor musunuz? Alıştırma külotları size bu konuda yardımcı olabilir. Alıştırma külodu iç çamaşırı görünümündedir. Ama içerisinde bebek bezlerindeki gibi emici bir tabaka bulunur. Alıştırma külodu bez ile iç çamaşırı karışımı bir üründür. Yani çocuğunuz tuvalete yetişemediğinde yardımınıza koşar. Çişi ve kakayı emici tabaka sayesinde tolere eder. Bu külotla bir misafirliğe gittiğinizde bebeğim altına kaçıracak mı korkusuna son diyebiliriz. Bu alıştırma külotlarına bebeğiniz 12 aylık olduktan sonra başlanmalıdır. Tuvalet eğitimi sabır ve zaman isteyen bir süreçtir. Çocuğunuz altına kaçırmaya devam edebilir. Sabır göstermelisiniz. Başka çocuklarla asla ve asla kıyaslamamalısınız. Önemli bir başka nokta ise alıştırma külotlarının pamuklu ve sağlık bakanlığınca onaylanmış olmasıdır. Peki alıştırma külotları nasıl kullanılır? Sizler için hazırlanan çeşitli tüyolar…

Alıştırma Külotları Nasıl Kullanılır?

Alıştırma külotları idrarı emer ve bu yüzden bezler gibi sürekli değiştirmek zorunda kalmazsınız. Zaten çocuğunuz psikolojik olarak altında bez olmadığı hissinde olduğundan söyleme gereği duyup altına yapmaz. Alıştırma külotlarını kullandığınızda çocuğunuz zorlanmadan tuvalete gitmeye ve tuvaleti geldiğini söylemeye başlar. 

Alıştırma Külotlarının Avantajları

Çocuğunuz birey özgürlüğü kazanır. Alıştırma külodunu kullanan çocuğunuz, ürünün elastik yapısı sayesinde bir yetişkin gibi kendi başlarına indirip çekebilmeye alışır. Alıştırma külodu daha fazla koruma sağlar ve böylece içiniz daha rahat olur. Emici yapısı sayesinde gece gündüz hiç sızdırma yapmaz. Kademeli geçiş size her zaman avantaj sağlar. Bezden doğrudan doğruya küloda geçmek sizi ve çocuğunuzu yorabilir. Ama alıştırma külodu yaşanacak kazalara karşı bir önlemdir. Kademeli geçiş için alıştırma külotları doğru bir tercih olur. Önemli bir nokta da, bu alıştırma sırasında çocuğunuzu zorlamamanız ve yormamanız gerektiğidir.         

Alıştırma Külodu Çeşitleri

Kılıf tipi alıştırma külotları: Bu ürünler fiyatı en uygun olan en basit alıştırma külotlarıdır. İçerisinde emici bir katmanı bulunmaz. Eski dönem alıştırma külotlarındandır. Amacı pantolona dışkı sızdırmamasıdır. İç çamaşırı üzerinden giyilir. Makinada da yıkanabilir halde sabunla da yıkayabilirsiniz. Yıkadıktan sonra havlu ile kurulayıp hemen kullanıma hazır hale getirebilirsiniz. Kaliteli olanlarının kolay kolay eskimeyen özellikleri vardır. Tabii bunun yanında bazı dezavantajları vardır. Hava geçişi zor olduğundan bebeğinizin cildi nefes alamaz. Uygun beden bulma zorluğu vardır. Bu yüzden sızdırabilirler. 

Emici katmanlı alıştırma külotları: Pamuk gibi doğal malzemelerden üretilirler. Doğa dostudurlar ve çok rahattırlar. Fiyatı ise kullan atlara göre daha hesaplıdır. Üzerilerindeki desenler sayesinde çocuğunuzun ilgisin çekebilecek türdendir. Yıkanabilir özelliktedir. Pamuklu olduğundan çocuğunuzun cildi nefes alabilir. Çocuğunu altına yaptığında ancak kısa bir süre sonra sızdırırlar

Emici ve sızdırmaz tip alıştırma külotları: En yaygın alıştırma külodu çeşitlerindendir. Emici ve sızdırmazlığı sayesinde günlük kullanım için en uygun külotlardır. Tekrar tekrar yıkanabilirler. Piyasada rahatlıkla bulunurlar. Çeşitli tasarımları ve bedenleri vardır. Dış tabakası naylonsu olduğundan bazı çocuklarda alerjiye sebep olabilirler. Fiyat olarak daha pahalıdırlar. 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top