Close

Kolları Güçlendiren Egzersizler

 

Kol kasları özellikle erkeklerde büyük bir önem taşır. Kollarını geliştirmek isteyen ve kaslı bir görünüm elde etmek isteyen her erkek bunu yapmak için bazı egzersizlerden veya besinlerden faydalanır. Her iki konuda güçlü ve kaslı kollara ulaşmak için titizlikle yapılmalıdır. Kollarınızı geliştirmek için yaptığınız egzersiz hareketleri mutlaka düzenli ve setler halinde yapmalısınız. Faydasını görebilmek adına sabırlı şekilde egzersizlere kesintisiz devam etmelisiniz. Daha önce hiç kol kası çalışmamış olanlar ilk başlarda egzersizler de zorlanabilir. Fakat zamanla kaslar geliştiğinde egzersizler sizin için çocuk oyuncağı haline gelir. Kol kasları her erkeğin hayali olmakla birlikte daha seksi ve çekici görünmek için de istenir. Kollarınızı geliştirerek büyük pazular elde etmek için yapılacak bazı egzersizler şu şekilde sıralanabilir:

  • Biceps egzersizi,
  • Triceps egzersizi,
  • Triceps egzersizi 2,
  • Şınav,
  • Bench press egzersizi olarak sıralanabilir. Bu egzersizler sayesinde güçlü kol kaslarına ulaşabilirsiniz.

Kol Egzersizi Yapılırken Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Kol egzersizi yaparken mutlaka düzenli bir şekilde bu egzersizleri yapmakta fayda vardır. Düzenli yapılan her sporda olduğu gibi kol kasları gelişimi içinde zaman ve düzen şarttır. Bu sebeple amaca ulaşmak için istikrarlı olmakta fayda var. Kol egzersizleri için haftalık bir plan listesi çıkarabilirsiniz. Bu sayede her gün için hangi hareketlerin yapılacağı belirlenerek düzenli şekilde kol kası çalışmaları yapılabilir. Haftada en az 3 tur olacak şekilde ilk başlarda birkaç kiloluk ağırlık çalışabilirsiniz. Bu sayede kollar her geçen gün daha da güçlenerek farklı egzersizler için hazır hale gelebilir. Haftalık birkaç kilo şeklinde belli bir süre devam ettiğinizde kaslar gelişeceği için ağırlıkların kilolarını artırabilirsiniz. Kendi gelişiminiz hakkında her hafta not tutarak hangi kiloları hangi haftalarda çalıştığınızı yazabilir ve gelişimi planla şekilde yürütebilirsiniz.

Kol kaslarını çalıştırmak için yapılacak olan biceps egzersi ön kol kaslarını çalıştırır. Bu egzersizi yapmak için bacaklar omuz genişliğinde açılır ve eller dışa bakacak şekilde konumlandırılarak 2 veya 3 kiloluk ağırlıklar 3 veya 10 set halinde çalıştırılır. Setler mutlaka düzenli olarak artırılmalıdır. Çok büyük efor sarfetmek kollarınızın bir anda kaslanacağı anlamına gelmez bu sebeple egzersizleri belirlediğiniz setler tamamlanınca bırakmalısınız.

Triceps egzersizi ise vücut ağırlığınızı kullanarak yapabileceğiniz bir egzersizdir. Bu egzersiz sayesinde sadece kol kasları değil omuz ve sırt kasları da çalışmış olacaktır. Sandalyeden kol ile destek alınır diğer kolda ağırlık olmalıdır ve avuç içleri yere bakmalıdır. Bu sayede her iki kol kaslarınız da çalışır.

Şınav hareketi sayesinde arka kolları en etkin şekilde çalıştırabilirsiniz. Şınav pozisyonunda tüm beden çalışarak vücut ağırlığından destek alınır. Avuç içlerinden güç alarak beden ileri ve geri hareketler ile çalıştırılır. Toplamda diğer egzersizlerde olduğu gibi 3 veya 10 set yapabilirsiniz.

Bench press egzersizi ise kol ve göğsün çalışmasını sağlar. Sırt üstü yatılarak yapılan bu egzersiz diğer egzersizler gibi 3 veya 10 set halinde yapılabilir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top