Close

İp atlayarak metabolizmanızı hızlandırın

Çevrenizdeki birçok insanın metabolizma hızından yakındığını duymuşsunuzdur. Peki, nedir bu metabolizma? Yavaş veya hızlı olduğunda bundan nasıl etkileniriz? Metabolizma hızımızı değiştirmek mümkün müdür ve en çok merak edilen konu olan metabolizma hızı ve kilo vermesi arasındaki ilişkiden bahsedeceğiz.

Metabolizma, basit bir tanımla yaşamın sürdürülmesi esnasında meydana gelen bütün kimyasal tepkimelerin tümüdür denilebilir. Beslenme yoluyla vücudunuza aldığınız her kalori metabolizmanız tarafından harcanmak üzere enerjiye dönüştürülür. Besinlerin yakılma süreci ise metabolizma hızıyla orantılı olarak değişmektedir. Metabolizmanız ne kadar hızlıysa sindiriminiz o kadar çabuk gerçekleşecek, dolayısıyla kilo artışınız gözlenmeyecektir. Eğer metabolizmanız yavaşsa bu dönüşüm süreci de yavaşlayacak, kilo almanız kaçınılmaz olacaktır. Fakat metabolizmanızı hızlandırmanın sizin elinizde olduğunu unutmayın.

Kazanacağınız bazı alışkanlıklar metabolizmanızın hızlanmasına, dolayısıyla kilo vermenize yardımcı olabilir. Bunlardan en birincisi kesinlikle yeterli su tüketimidir. Suyun olmadığı ortamda kimyasal tepkime oluşması beklenemez. Yeterince protein tüketmemek metabolizmanızı köreltecek bir diğer etkendir. Karbonhidrat ve yağlarla kıyaslandığında vücut protein yakımında daha çok enerji harcar. Bu durum metabolizmanızın hızlanmasına neden olacaktır. Vücudun ihtiyaç duyduğu günlük kalori miktarından az kalori alınması durumunda ise metabolizmanın yavaşlayacağı öngörülmektedir. Çok şekerli ve yüksek kalorili besinlerin tüketiminden kaçınmak gerekmektedir. Düzenli bir uyku uyumanın vücut için ne kadar önemli olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Düzenli ve yeterli uyku, sağlıklı bir vücuda ve cilde sahip olmakta olduğu kadar metabolizmayı hızlandırmakta da etkilidir.

Dengesiz uyku düzenine sahip olmak metabolizmanın da dengesini bozacağından kaçınılması gereken bir durumdur. Metabolizmayı yavaşlatan bir diğer kilit nokta hareketsiz yaşamdır. Ne kadar hareket eder, spor ve egzersiz yaparsanız metabolizmanız o kadar hızlanacaktır. Tercih edebileceğiniz birçok alternatif olmasına rağmen ip atlamanın, içlerinde en basit ve etkili olanı olduğu söylenebilir.

İp atlamak için ihtiyacınız olan şey bir ip ve küçük bir alandır. Buna rağmen vücudunuza ve metabolizmanıza oldukça yararı bulunmaktadır. İp atlamak bütün kaslarınızın çalışmasını sağlayan, çeviklik kazandıran ve metabolizmanızı hızlandıran bir aktivitedir. Kalori yakımında etkili olduğundan bu yönüyle de kilo vermenizde yardımcı olacaktır. Dolaşımı hızlandırdığı için damar sisteminiz için sağlıklıdır ve stresten uzaklaşmanıza yardımcı olur. İp atladığınız takdirde hem metabolizmanızda meydana gelen olumlu gelişmeler hem de kalori yakımındaki artıştan dolayı vücudunuzun şekillendiğini ve kilo kaybettiğinizi fark edebilirsiniz. İp atlamak çok basit bir egzersiz olsa da tüm kaslarınızı çalıştırır ve bu sebeple sizi çok yorabilir, başlarda kas ağrıları hissetmenize neden olabilir. Bunun olmasına izin vermemek için atlamadan önce ısınma hareketleri yapmanız ve ip atladığınız süreyi zamanla arttırmanız gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top