Close

Bir günde yakılması gereken kalori miktarı

bir-gunde-kac-kalori-yakilmali

Yaz aylarının da gelmesiyle kilo vermeye çalışan kişi sayısı da arttı. Uzmanlar, kilo vermenin en doğru şekli spor ile diyeti aynı anda götürmek olduğu konusunda sürekli uyarılarda bulunuyor. Peki, günde kaç kalori yakılırsa sağlıklı bir şekilde kilo verilmiş olur?

Kilo vermek için yapılması gerekenler

Yaz aylarının da gelmesiyle kilo vermek için yapılan çabalar da artıyor. Tatile fit bir şekilde gitmek isteyenler hızlı bir şekilde kilo vermenin yollarlını ararken sağlıklı bir şekilde nasıl kilo verebileceklerini merak ediyorlar. Çok hızlı bir şekilde kilo vermek vücut için zararlı olacağı için uzmanlar kilo verme sürecinin daha sağlıklı olabilmesi adına haftada 500 gram ila 1 kilo arasında verilmesi gerektiğini belirtiyorlar. Bu şekilde kilonun yağdan verileceği ve kilo verme işlemi sağlıklı bir şekilde gerçekleşmiş olacağı uzmanlar tarafından tekrar edilen başka bir gerçek. Peki, kilo vermek için ne yapılması gerekiyor?

Kilo vermenin ilk adımı kilo verme işini ciddiye almaktan ve hayatınızda gerekli değişiklikleri yapmaktan geçiyor. Yeme düzeninizi ve miktarınızı değiştirmeli, daha fazla hareket etmeye ve spor yapmaya başlamalısınız. Diyet sürecinize başladığınızda normalde aldığınız kaloriyi birden çok azaltmak yerine kademeli olarak azaltmalısınız. Aksi takdirde belli bir süre sonra kilo vermeyi bırakırsınız.  Diyetinizi yaparken spor yapmayı da ihmal etmemelisiniz. Boş zamanlarınızda bir spor salonuna gidebilir veya akşamları 45 dakika ila 1 saatlik bir yürüyüşe çıkarak günlük sporunuzu yapabilirsiniz.

“Abur cubur” olarak adlandırılan yiyeceklerden ve fast food’dan uzak durmalısınız. Tatlı krizlerinizi abartmayacak şekilde meyve ile bastırmalı ve şekeri hayatınızdan olabildiği kadar çıkarmalısınız. Kilo vermeye yaradığı söylenen ürünlerin tek başına kilo vermeye yardımcı olmadığını, diyet ve spor ile desteklenmesi gerektiğini unutmamalısınız. Yeşil çay tüketimini arttırarak yağ yakım ve sindirim hızınızı arttırabilirsiniz. Yaygın inancın aksine karbonhidrat ve yağı hayatınızdan tamamen çıkarmamalı ve protein almaya özen göstermelisiniz.

Sağlıklı kilo vermek için günde kaç kalori yakılmalıdır?

Günlük kalori ihtiyacı cinsiyet, yaş, kilo, boy ve hareketlilik seviyesine göre değişiklik gösterdiği için evrensel bir günlük kalori değeri bulunmuyor olmasına rağmen vücut kitle indeksi aracılığıyla günde kaç kalori alınması gerektiği hesaplanabilir. Uzmanlar en sağlıklı kilo verme şeklinin haftada 1 kilo verme şeklinde olduğunu savunuyorlar. 1 kilonun 7000 ila 7500 kalori olduğu düşünüldüğünde 1 haftada normal şartlarda alınan kalori miktarını 7500 kalori azaltarak veya 1 haftada 7500 kalori yakarak 1 kilo vermek mümkündür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top