Close

Mucizevi bitki biberiye ne işe yarıyor

biberiyenin-faydalari-ve-kullanim-alanlari

Biberiye bitkisi sağlığa oldukça yararlı olduğu gibi aynı zamanda cildi güzelleştirici etkiye de sahiptir. Peki, bu mucizevi bitki hakkında neler biliyoruz ? Hangi hastalıklara yararlıdır? Biberiye bitkisini ne şekilde nasıl kullanmak gerekir? Yan etkileri olup olmadığını bilmemiz gerekir. Ayrıca biberiyenin yararları ve kullanım alanları aşağıdaki gibidir.

Biberiye bitkisi nedir, nerelerde kullanılır?                   

Biberiye, anavatanı Ege ve Akdeniz kıyıları olan; mavimsi bir rengi olan ve sivri iğne yapraklı bir bitkidir. Ayrıca çeşit çeşit kullanım alanları olduğu gibi birçok hastalığa iyi gelmektedir. Biberiye baharat şeklinde kullanılmaktan ziyade ayrıca uçucu yağ ve tütsü olarak da kullanılır. Bitkisi direk suya katılıp çay niyetiyle içilir.

Biberiye, en çok zayıflatma özelliği ile bilinmektedir fakat bunun yanı sıra bir çok derde devadır. Sinir sistemi, beyin, sindirim, kalp, karaciğer, cilt, uyku düzeni, yorgunluk, migren, baş ağrıları, kanser, kalp ve damar hastalıklarına birebirdir.

Hatta eski Yunan’da hafızayı kuvvetlendirdiği ve konsantrasyonu arttırıcı etkisi olduğu için bilgelerib başına biberiye çelenkleri takılırdı. Biberiye bitkisi, çok yönlü kullanım alanına sahiptir. Bunlar:

  • Yemeklere baharat niyetiyle atılır.
  • Kolonya yapımında biberiyeden faydalanılır.
  • Tütsü ve uçucu yağ üretiminde kullanılır.
  • Bu bitki ayrıca bitki çayı şekilde tüketilmektedir.

Hafıza için biberiyeye ne dersiniz

Ununtkanlığı gideren ve hafızayı tamamen güçlendiren etkiye sahip biberiye, beyin süzücü olarak karşımıza çıkar.Ayrıca kan dolaşımını hızlandırarak baş ağrılarını da yok etmektedir. Konsantrasyonu arttırıcı etkisiyle göze çarpar. Eski Yunan’da bilindiği gibi bu özellikleri bakımından biberiyeye önem verilirdi ki bu yüzden bilgelerin başında biberiye çelenkleri bulunur.Bunun yanı sıra sinir sistemini düzene koyarak, beyne de rahatlatıcı bir etki vermektedir.

Migren ağrılarına biberiyenın faydaları

Migren, çağımızın hastalığı olarak görülmekte ve yaşam oldukça derinden etkilemektedir. Migren için akapuntur tedavisi ayrıca önerilirken biberiyenin de faydası göz ardı edilmemelidir. Stres ve sıkıntı ile oluşan bu hastalığı tamamen giderici etkiye sahiptir.

Araştırmaların da bu yönde olumlu sonuçlandığı görülmüştür. Biberiyenin, kaynar suya katılıp buhusunun yüze tutulması sinüzit içinde birebir olarak gösterilir. Ayrıca çayını içmek de diğer yöntemlerden biridir.

Kansere karşı biberiye kullanımı

Biberiye, tamamen mucizevi bir bitki olmakla kalmıyor ayrıca içerisinde bulunan anti kansorajen karnosal olarak bilinen bileşenleri içeriyor. Göğüs kanseri, prostat kanseri, cilt ve lösemi kanserine oldukça faydalıdır.

Kilo vermek için biberiye etkili mi

Biberiyenin, ilk olarak kilo vermek için kullanıldığı belirtmekte yarar var. Bu yüzdendir ki kilo verme hapları, ilaçları ,çayları içinde biberiyeye sıklıkla rastlarız. Mide ve bağırsaklara iyi gelerek gaz söktürücü özelliğe sahiptir. Hazımsızlıktan oluşan gazları biberiye ile atmak mümkündür.

Biberiye ayrıca iştah kesici özelliği sayesinde çok yemek yemeye engel olmaktadır ve bireylerin kilo verme hızı artmaktadır. Biberi yapraklarından yapılan yağ cildi pürüzsüzleştirir, güzelleştirir. Selülit oluşumunu engeller ve yine selülit tedavisinde kullanılır.

 Karaciğer için biberiye nasıl faydalı olur

Karaciğeri temizleyerek, ona iyi gelir. Solunum yolları iltihabına faydalıdır. Ayrıca gargara yapılarak nefes temizliğinde kullanılır, nefes kokusunu giderir. Biberiye yağının kokusu, solunum kanallarına etki ederek açılmasını sağlar. Ayrıca bu şekilde baş ağrılarına iyi gelir. Karaciğeri toksinlerden arındırmasına yardımcı olur. Ayrıca siroz hastalığının tedavisinde de oldukça faydalıdır.

Kısaca biberiye, haricen kaslardaki ve eklemlerdeki romatizma tedavisinde de etkili olmaktadır. Sindirime yardımcı olur. Kadınlarda aybaşı(relg) kanamalarını düzene sokmada etkilidir. Sinir sistemine iyi gelir. Guatr ve damar yoluyla oluşan bazı hastalıklara şifadır. Kalbe iyi gelir ve oldukça faydalıdır. Karaciğeri temizleme özelliğine sahiptir. Burkulma ve ezik tedavilerinde kullanılır. Yüzdeki sivilcelere iyi gelir ve oluşumunu engeller. Saçlar içinde oldukça yararlı olan biberiye, saç diplerindeki bezeleri uyarıcı etkisiyle saçların dökülmesini önler. Zihin açıcı etkileri vardır.

Biberiyenin yan etkileri olarak: Tek başına yüksek dozda alınmamalı, bu durum sakıncalı olabilir. Hamileler için kesinlikle kullanılması önerilmez. Uyku açıcı özelliği sayesinde gece içildiği takdirde uykuyu kaçıracaktır. Tansiyonu yükseltici etkisi bulunduğundan yüksek tansiyonu olan bireylerin özenli ve dikkatli kullanmaları önerilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top