Close

Görkemli dış görünüşün altında yatan zengin besin deposu: Ananas

Ananas  adeta uzak diyarlardan gelen bir nimettir. İçeriğinde bulundurduğu birçok antioksidan, vitaminler,  lif ve folik asitler açısından meyveler arasında ayrı bir konuma sahiptir. Ananas, çoğu meyvenin aksine cüzi miktarda yağ ve sodyum içerirken, diyet yapanlar için ise içerdiği kalori miktarı ile hem doyurucu hem de günü kurtaran bir meyve konumundadır.

Dünya genelinde en çok Hindistan, Küba ve Filipinler’de  yetiştrilen ananas, Türkiye’de ise Akdeniz ve Marmara’nın sadece küçük bir bölgesinde yetiştirilmektedir. Bu nedenle eskiden tropikal bir meyve gibi görülen ve o gizli kabuğun altında neyin yattığını anlaşılamayan bu meyveye ulaşmanız ve o yatan sırrı keşfetmeniz için eskiye göre daha çok sebep ve imkan var denebilir.

ANANAS KANSERLİ HÜCRE SAYISINI AZALTIYOR MU?

Ananasın yapılan bilimsel çalışmalar sonucunda, içermiş olduğu besin öğeleri sayesinde kanserli hücreler ile savaştığı ve sayılarında azalmaya yol açtığına dair bir kanıya varılmıştır. Bromelain proteininden bolca almayı sağlayan bu yiyecek aslında birçok hastalığın önlenmesine katkı sağlayabiliyor. Bromelain vücudun su tutmasını engeleyen bir proteindir ve bu sayede gut hastalığı ve sindirim sorunlarında da önemli etkiye sahiptir.

PEKİ BU EGZOTİK MEYVENİN DİĞER FAYDALARI NELERDİR?

  • Ananas, antioksidan açısından oldukça güçlü bir yapıya sahiptir. İçerdiği yüksek C vitamini sayesinde enfeksiyonlara karşı savaşır, kan damarlarının duvarlarını genişletir, eklem, kemik ve dokulardaki bozuklukları düzeltmeye çalışır ve iyileştirir. Aynı zamanda içerdiği antioksidanlar ile cildin parlamasını sağlar ve cilde canlı bir görünüm kazandırır.

 

  • İçerdiği A vitamini, bromelain, flavonoid, manganez ve beta karoten gibi çeşitli antioksidan özelliğine sahip bu maddeler ile adeta vücudumuzda hastalıklara karşı korumaların oluşumunda katkıda bulunur.

 

  • Ananas çok zengin bir lif kaynağıdır. Çözünen ve çözünmeyen lif içeriğine sahip olan ananas fazla tüketilmesi halinde ishal yapabilirken, dışkının yumuşamasında ve kabızlığın engellemesinde önemli bir rol oynar. Lif, vücudumuzdaki denge içerisinde besinin normal hızda sindirilmesinde teşvik sağlar ve sindirim sularının serbest bırakılmasında önemli bir rol oynar.
  • Ananas göz sağlığı açısından kutsal bir yiyecek sayılabilir. Doğrudan etki ettiği gözlerdeki yaşla ilgili bozulmaları önleme ve ufak yaştan itibaren tüketimiyle göz bozukluğu riskini %35 oranında azaltmasında içeriğindeki A vitamini büyük etken sağlar.
  • Kan basıncını düzenleyici rolü olan ananasın içeriğinde bol miktarda bulunan potasyum bu görevde liderliği üstlenmektedir. Potasyum eksikliğinin çok fazla sağlık sorununa yol açtığı bilinmektedir. Potasyumun vücuda girişiyle birlikte, vazodilatatör gibi kan damarlarının rahatlamasında ve vücudumuza kanın yayılmasında büyük önemde değişiklikler gözlemlenir.Vücutta kan rahatça dolaştığında, kan basıncıda normale döner.Ve bir bakıma ananas tüketmek kalp krizi riskinin azaltılmasında etkin rol oynar.

Tarihte ilk yetiştirildiği ve kutsal bir yiyecek haline geldiği Hawaii’den tüm dünyaya yayılan bu mucizevi yiyeceği tüketmek insan vücuduna yapılacak en güzel şeylerden biri olduğunu unutmamak gerekir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top