Close

Tonik kullanmanın cilde 4 önemli faydası

Tonikler cildi temizlemede, tazelemede ve dengelemede kullanılan özel losyonlardır. İçeriğinde antioksidanlar, arındırıcı ve rahatlatıcı özellikler taşıyan maddeler bulunur. Tonikler, fazla yağ ve çıkmak bilmeyen makyaj kalıntılarından cildi arındırırken aynı zamanda cildi nemlendiriciye de hazır hale getirir. Kaliteli ve cilt tipinize uygun bir tonik cilt bakımınızda hayat kurtarıcı olabilir.

Kimler tonik kullanmalı?

Son zamanlarda cilt bakımında tonik kullanımı bir hayli yaygınlaştı bunun sonucunda da tonikler içerik ve amaç yönünden hem zenginleşti hem de çeşitlendi. Yani, her cilt tipi toniklerin faydalarından nasibini alabilir. Tonik seçimi yaparken cilt tipinizi ve cilt problemlerinizi göz önüne alarak karar verin.

Bir tonikten beklentiniz ne olmalı?

Öncelikle seçeceğiniz toniğin içeriğini kontrol etmeniz gerekir, içeriğinde alkol bulunan tonikler cildi kurutacağından onları tercih etmemeye özen gösterin. Belli cilt problemleri için üretilen toniklerin içinde bazı maddeler bulunur. Örneğin, eğer bir tonikten beklentiniz cildinize nem vermesi ise gül suyu veya E vitamini içeren bir tonik tercih etmeniz önerilebilir. Yatıştırıcı ve canlandırıcı bir etki istiyorsanız papatya, yağ ve akne ile savaşması için ise çay ağacı yağı, kızarıklık ve iltihap giderici olsun diyorsanız da aloe vera özleri içeren tonikleri tercih edebilirsiniz.

Tonik nasıl kullanılır?

Tonikler, cildi yağdan, kirden ve makyajdan arındırdıktan sonra nemlendirici kullanmadan hemen önce kullanılır. Pamuğa bir miktar tonik dökün. Tüm yüzünüze ve boynunuza uygulayın. Toniği cildinize uygulamanın bir diğer yolu ise, ellerinizi tonikle ıslatıp tampon hareketlerle cildinize yedirmenizdir.

Tonik kullanmanın cilde yararları nelerdir?

  • Düzenli kullanımda tonikler, ciltteki pürüzleri giderir. Gözeneklerin küçülmesini sağlar, cildi yağdan arındırır ve daha canlı bir görünüme kavuşmanıza yardımcı olur.
  • Cildinizin pH seviyesini dengeler. Cildimiz doğal olarak asidiktir fakat alkalik yapıya sahip sabunlarla yapılan cilt temizliği cildin pH dengesini bozar. Böylelikle cildiniz bu dengeyi normale döndürmek için daha çok çalışır. Tonik kullanmak cildinizin pH seviyesini dengelemede önemli bir rol oynar.
  • Ciltte detoks etkisi yaratır. Günlük yaşantımızda karşılaştığımız kimyasal toksinler cildimizin genel görüntüsünü ve sağlığını olumsuz yönde etkiler. Cildimiz cansız ve sağlıksız görünür. Tonikler, sigara dumanı, kirli hava ve diğer kimyasal kalıntıları ciltten arındırarak adeta ciltte detoks etkisi yaratır. Bu sayede cildiniz daha canlı ve sağlıklı görünür.
  • Ciltten fazla yağı temizleyerek, akne ve siyah nokta oluşumunu engeller. Akne ve siyah nokta oluşumunun başlıca sebebi fazla yağın, kirin ve makyaj kalıntılarının gözenekleri doldurması ve iltihaba sebep olmasıdır. Özellikle glikolik asit ve salisilik asit içeren tonikler bu sorunun önüne geçecektir.
scroll to top