Close

Tüp bebek tedavisinde ücretler

Bebek sahibi olmak isteyen ve birçok yolla bu isteğini gerçekleştirmeye çalışan çiftlerin en çok araştırdığı konulardan birisi de tüp bebek tedavi ücretleridir. Tedavi de yapılacak ödemede devlet desteğinin olup olmadığı ya da ücretin ne kadar olduğu çok önemli konulardır. Her geçen gün yeni adımların atıldığı tüp bebek tedavisinde maliyetler nelerdir? SGK tüp bebek tedavisini karşılıyor mu?

Yaklaşık 40 yıldır uygulanan tüp bebek tedavisi, çocuk sahibi olamayıp yıllarca çeşitli uygulamaların sonucunu alamamış birçok çift için umut veren bir tedavi oldu. Senelerdir sürekli gelişim gösteren ve her gün sonuca biraz daha kolay ulaşılmasını sağlayan tüp bebek tedavisin maliyetleri kimi zaman caydırıcı olabilmekteydi. Fakat son zamanlarda devlet de çocuk sahibi olmak isteyen ve olamayanlara, tedavi ücretleri karşılamakta zorlananlara bir yardım eli uzattı.

SGK tüp bebek tedavisi ücretlerini karşılıyor mu?

Tüp bebek tedavisi zor, meşakkatli ve pahalı bir süreç gibi görünebilir. Tabii bu süreç sonucunda alınacak iyi bir haber hepsinin ufak birer detay olduğunu, karşılığını aldığınızda dünyaların sizin olacağının ve bu sürecin sizin için ne kadar önemli olduğunun kanıtı olacaktır.

Yeni çıkarılan yasayla beraber tüp bebek ücretlerinin büyük bir kısmını SGK karşılayacaktır. Eskiden iki ilaç denemesi SGK tarafından karşılanırdı fakat bu yasayla beraber üç denemeye çıkarıldı. Yaklaşık her deneme için çiftlerden 350-550 lira arasında bir ödeme yapması beklenmektedir.

Tüp bebek yasasındaki yenilikler;

28-38 yaş aralığında bulunan kadınlar tüp bebek tedavisinde SGK desteğini alabilmektedir. Yaş aralığının daha fazla genişletilmesi olası konulardan biri olarak gündemde bulunmaktadır. 28-38 yaşları arasında olmayan bir kadının tedavi için ücret ödemelerinde SGK yardımı mümkün değildir.

Tüp bebek tedavisi içerisinde bir çok kez ilaç uygulanması gerekebilir. Bu nedenle eskiden ilk iki uygulamada geçerli olan SGK payı üç uygulama olarak değiştirildi.

Kamu kurumlarında SGK ile belirtilen yaş grubundaki kadınlar tüp bebek tedavisine başvurabilecektir. Bağkur, emekli sandığı, genel sağlık sigortası sahipleri ise özel sağlık merkezlerine tüp bebek tedavisi amacıyla  başvurabileceklerdir.

Ayrıca yeni getirilen sistemle beraber GSS Müdürlüğü özel ve kamu ayrımını kaldırıp, belirlenen fiyat ve uygulamalar doğrultusunda bu şartları kabul eden herkesin tüp bebek sahibi olacağının altını çizdi.

Türkiye tüp bebek ücretleri ne kadar?

Türkiye’de tüp bebek ücretleri devlet kurumlarında 1200 tl’dir. Bu fiyatın yaklaşık yüzde %60’ı SGK tarafından karşılanmaktadır. Çocuk sahibi olmak isteyip bunu gerçekleştiremeyen ve yeterli imkana sahip olmayan çiftler için güzel bir haber sayılabilir. Tüp bebek tedavisinde, ilk uygulamada %40 başarı şansı var olduğunu unutmadan, ilk uygulama olmazsa bu tedaviye devam etmenin mutlu bir son için umut dolu olduğunu hatırlatmak gerekir.

Özel hastanede tüp bebek tedavisi için %200 fiyat farkı alınıyor

2014 ‘ten öncesine dek yüksek fiyat farkı alan özel kurumlar; muayene ücretleri, ilaçlar derken ortalama 6000 lira tedavi ücreti yansıtıyordu. Fakat daha sonrasında SGK kapsamındaki değişiklikler ile tüp bebek tedavisinin özel hastanelerde fiyat farkı makul oranlara indirilmeye çalışılmıştır. Fakat  halen, tüp bebek tedavisine hizmet veren kurumlar ve özel hastaneler farklı fiyat politikaları uygulamaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top