Close

1 günde uçuk geçirmek için etkili yöntemler

Uçuk kişiye oldukça acı veren bir rahatsızlıktır. Görüntüsü itibariyle de kişiye rahatsızlık hissi veren uçuk genellikle ağız ve çene çevresinde görülmektedir. Peki, uçuk nasıl geçer? İşte en hızlı uçuk tedavisi…

Uçuk halk arasında yaygın bir rahatsızlıktır. Bulaşıcı olan bu hastalık genellikle herpes virüsünün cilt ile temas etmesi sonucunda meydana gelir. Eğer oral seks yaparsanız herpes virüsü ağzınızın içine yayılır ve uçuk meydana gelir. Oral seks sonrasında ağzın içinde çıkacak olan uçuk, dudak kenarı ve çene gibi uçuğun çıktığı yerlere nazaran daha zor iyileşir ve daha çok acı verir.

Uçuk eğer kuru ve kabuk tutmuş ise başkalarına bulaşma tehlikesi gitmiştir. Ancak uçuktan iltihap akıyorsa bulaşıcıdır. Bu tip uçuk yaralarından kesinlikle uzak durmalısınız.

Bulaşıcılığı dışında bu rahatsızlık başka sebepler doğrultusunda da meydana gelebilir. Stres, hormonal değişiklikler, ateşli hastalık, yorgunluk ve aşırı güneş ışığına maruz kalmak da uçuğa davetiye çıkaran şeyler arasındadır.

Uçuk nasıl iyileşir?

Uçuk genellikle 1 hafta içerisinde kendi kendisine geçmektedir. Ancak kişiye gerçekten çok acı verdiği için kendi kendinize tedavi ederek iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz.

Uçuğu 1 günde geçirebilecek tedavi yöntemleri mevcuttur. Bunlardan bir tanesini uygularsanız acı çekmeden derhal uçuğu geçirebilirsiniz.

1 günde uçuk iyileştirme yöntemleri

  • Aseton yöntemi

Oldukça kolay olan bu yöntemi günde 2 kere uygulasanız kolaylıkla bu rahatsızlıktan kurtulabilirsiniz. Kulak pamuğuna bir miktar aseton döküp uçuk olan bölgeye sürün. Biraz canınız yansa da en etkili çözüm aseton yöntemidir.

  • Çay ağacı yağı yöntemi

Birçok cilt tedavisine iyi gelen çay ağacı yağı antiseptik özelliği bulunduğu için uçuğu kolaylıkla iyileştirmektedir. Yine aynı aseton yönteminde ki gibi kulak pamuğuna bir miktar çay ağacı yağını damlatıp doğrudan uçuk yarası olan bölgeye sürün. Yağ kendiliğinden buharlaşacağı için temizlemenize gerek yoktur. Günde 2 defa bu yöntemi kullanırsanız en etkili sonucu göreceksiniz.

  • Nane yağı yöntemi

Uçuk yarasının geçmesi için bir diğer etkili yöntem ise özellikle uçuğun neden olduğu ağrıyı alan nane yağıdır. Kulak pamuğuna bir miktar nane yağı damlatıp doğrudan yaranın üzerine sürün.

  • Buz kompresi yöntemi

Uçuğu hafifletip yarayı rahatlatmak için en masrafsız ve kolay yöntem buz kompresidir. Ayrıca uçuk virüsünün yayılmasını önlemektedir. Buzu havlu veya pamuklu bir bezin içerisine koyun. Uçuk yarası olan bölgeye direk olarak uygulayın. 5 dakikadan fazla buzlu havluyu aynı yere tutmaktan kaçının.

scroll to top