Close

Her evde olan vazelinin bilinmeyen kullanım alanları

Image of beautiful female manicured hands holding cream

Vazelin, bal mumu, mineral yağ ve ham petrol karışımından elde edilir. Kokusuz, renksiz ve yoğun bir yapıdadır. Herkesin evinde bulunan vazelini birçok farklı şekilde kullanmak mümkün. Gıcırdayan kapılardan, dudak nemlendirmeye kadar birçok ihtiyacınız için günlük hayatınızda vazelini kullanabilirsiniz. 

1. Ayaklarınızı nemlendirmek 

Kuru ve çatlamış ayaklar için vazelini tek başına ya da deniz tuzuyla karıştırarak kullanabilirsiniz. Gece yatmadan önce ayaklarınıza kalın tabaka halinde vazelini sürün ve çorap giyin. Sabah uyandığınızda ayaklarınızın yumuşacık olduğunu göreceksiniz. Peeling için ise, vazelini bir miktar deniz tuzuyla karıştırın. İçine lavanta yağı da ekleyebilirsiniz. Bu karışımla ayaklarınızı ovun ve bol suyla durulayın. Böylelikle ölü deriler yok olacaktır.

2. Kaş ve kirpik uzatmak 

Herkes gür kaşlara ve uzun kirpiklere sahip olmak ister.  Vazelin yüksek oranda yağ içerdiğinden kaş ve kirpik gürleştirme konusunda en büyük yardımcınız olabilir. Gece yatmadan önce temiz bir rimel fırçasıyla vazelini kaşlarınıza ve kirpiklerinize sürün. Düzenli kullanımda farkı göreceksiniz.

3. Saç boyasının bulaşmasını engellemek

Saçınızı boyarken cildinizde boya kalıntıları kalsın istemiyorsanız, saçlarınızı boyamadan önce alnınıza boynunuza ve kulaklarınıza vazelin uygulayın. Böylelikle, saçınızı boyadıktan sonra oluşacak boya izlerinden kurtulursunuz. Bu sayede cildinizi zararlı kimyasallardan da korumuş olursunuz. Bu taktiği oje sürerken ojenin taşmaması için de kullanabilirsiniz.

4. Parfümünüzün kalıcılığını arttırmak

Parfümünüzün kalıcılığını vazelinle arttırabilirsiniz. Bunun için parfümünüzü sıkmadan önce bileklerinize, boynunuza ve kulağınızın arkasına vazelin sürün.

5. Makyajınızı temizlemek

Vazelin, özellikle göz makyajını çıkarmada çok etkilidir. Suya dayanıklı makyajı bile göz çevrenizi tahriş etmeden anında temizleyebilir. Bu sayede hem cildinizi makyajdan arındırmış hem de nemlendirmiş olursunuz. 

6. Ayakkabılarınızdaki çizikleri yok etmek

Özellikle rugan ayakkabılarınızda herhangi bir çizik varsa vazelin sayesinde bundan kurtulabilirsiniz. Çizik olan kısma bir miktar vazelin sürün, çizikler kapanacaktır.

7. Kulaklarınızın yara olmasını engellemek

Eğer küpe taktıktan sonra kulaklarınız hemen yara olursa küpelerinizi takmadan önce küpe uçlarına biraz vazelin sürün. 

8. Giysilerdeki makyaj izlerini gidermek

Makyaj yaparken giysileriniz ruj ya da fondöten lekesi olduysa vazelin bu izleri çıkarmada size yardımcı olabilir. Çamaşır makinesine atmadan önce lekelerin üzerine bir miktar vazelin sürün ve her zamanki gibi yıkayın.

9. Nemlendirici görevi görmek

Kuru dudaklar, dirsekler, eller için vazelini gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Cildinizi besleyip ve yumuşatacaktır. 

10. Sıkışan fermuarları açmak

Eğer fermuarınız sıkıştıysa ve açmakta zorlanıyorsanız tek yapmanız gereken fermuarınıza bir miktar vazelin sürmek. Kolaylıkla açıldığını göreceksiniz.

11. Kapı gıcırtısını önlemek

Gıcırdayan sinir bozucu kapılarınızın menteşelerine bir fırça yardımıyla vazelin sürün. 

12. Bitlerden kurtulmak

Bit ve sirkeleri yok etmek için bol miktarda vazelini saç derinize uygulayın. 1 saat bekleyin ve daha sonra saçınızı yıkayıp bit tarağıyla tarayın. Sirke ve bitler geçene kadar bu yöntemi uygulayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top