Close

Saç Rengi Nasıl Açılır?

Saç Rengi Nasıl Açılır

Saç Rengi Nasıl Açılır

Kadınların en çok önem verdiği şeylerden biri de saç bakımıdır. Saçların daha güzel gözükmesi için birçok serum, boya, maske gibi ürünler kullanılır. Kuaför salonlarında krem, toz, jel, sprey formlardaki açıcılar kullanılarak saç rengi açılır. Ama maalesef ki bu ürünler kimyasal olduğu için saçlara zarar verir. Özellikle kış aylarından yaz aylarına doğru saçlarının rengini açmak isteyen kadınlar, bunun için en zararsız yolları ararlar. Saç rengini kimyasal ürünler kullanmadan da evdeki doğal malzemelerle açmak mümkündür. Üstelik bu hem daha sağlıklı hem de daha ekonomiktir.

Evde Saç Açmanın 8 Yolu
Evde Saç Açmanın 8 Yolu

Evde Saç Açmanın 8 Yolu

1. Kuru Papatya ile Saç Rengini Açma

Evde saç rengini açmak için en sık tercih edilen yöntem kuru papatya suyu yöntemidir. Bu yöntem oldukça kolaydır ve minimum hasarla saç rengini açmayı mümkün kılar. Üstelik doğal olması ile saçları besler ve saçların çok daha canlı bir görünüme kavuşmasına imkan tanır. Peki papatya suyu nasıl yapılır?

İki avuç kadar kuru papatyayı 4 bardak su ile rengini suya verene kadar kaynatın. Kaynayan kuru papatyaları 15-20 dakika soğumaya bırakın. Saç diplerinizi yakmayacak ısıya ulaştığında saçınıza kuru tel kalmayacak şekilde uygulayın. Saçınıza sürüp eşit bir şekilde dağıttığınız papatya suyunu güneşe çıkarak kurutun. Eğer kış ayında iseniz saç kurutma makinesiyle de kurutabilirsiniz. Ama güneşle kuruttuğunuzda elde edilen sonuç çok daha başarılı olacaktır. Haftada 3 kez uyguladığınızda gözle görülür şekilde saç renginiz hiç yıpranmadan açılacaktır. Saçınızın rengini hem açıp hem de altın sarısı parlaklığına kavuşacaktır.

2. Alkolsüz Bira İle Saç Rengini Açma

Saçlarınızın fön, düzleştirme, boya gibi fazla işlem görmesinden ve yaşadığınız yerin çevresel faktörlerinden dolayı dış yüzeyinde ölü hücreler bulunur. Biranın içindeki B vitamini ve proteinler bu ölü hücreleri temizler ve saç renginizi en doğal şekilde basit bir yöntemle açar. Ama bira kesinlikle alkolsüz olmalıdır. Alkollü bira saçınızı matlaştırır ve canlılığını olumsuz yönde etkileyip saçlarınızı yıpratır. Peki bira ile saç nasıl açılır?

Boş sprey kutusuna alkolsüz birayı koyup saçınıza sıkın. Sprey kutunuz yoksa alkolsüz biraya saçınızı da batırabilirsiniz. Daha sonrasında güneşe çıkıp 1 saat bekletin ve sonucu farkedin. Haftada iki kez uygulayabilirsiniz.

3. Siyah Çay İle Saç Rengini Açma

Günün her saatinde tüketilen içeceklerden biri olan çay ile hem saçınıza mucizevi bir bakım yapıp hem de saç rengini açabilirsiniz. Siyah çay tanik asit bakımından oldukça zengindir. Bu özelliği saçlarınızın rengini açmayı sağlayacaktır. Tek yapmanız gereken 2-3 yemek kaşığı çay demlemeniz ve bu çayı saçınıza sürmeniz. Saçınıza sürdükten sonra 30 dakika bekletip ılık su ile durulayabilirsiniz.

Limon İle Saç Rengini Açma
Limon İle Saç Rengini Açma

4. Limon İle Saç Rengini Açma

Yüzyıllardır kadınlar saç rengini açmak için C vitamini bakımından oldukça zengin olan limonu kullanırlar. Özellikle kumral renkli saçlarda limon, iki üç tona kadar saç rengini açar. Özellikle koyu renkli saçlara sahipseniz ve kimyasal boyalarla saçınızın rengini açmaktan çekiniyorsanız limon tercih edebilirsiniz. Saç rengini açmak için 2 adet orta boy limonun çekirdekleri temizlenerek suyu sıkılır. Limon suyuna 1 lt normal su eklenir. Bu aşamada az miktarda saç kremi de eklenebilir. Dikkat edilmelidir ki fazla limon sürülmesi saçları kurutup, yıpratabilir.

Karışım boş sprey kutusuna konup saçlarda kuru yer kalmayacak şekilde sıkılır. 2 saat güneşte beklenir. Daha sonra şampuan ve ılık su ile yıkanır. Saç renginiz çok koyuysa bu yöntem fazla etkili olmayacaktır. Bu uygulamadan sonra saçınızın çok kuruduğunu hissederseniz saçlarınıza zeytinyağı sürerek saçlarınızın kaybettiği nemi geri verebilirsiniz.

5. Elma Sirkesi İle Saç Rengini Açma

Doğal açıcılar arasında hemen hemen herkesin evinde bulunan elma sirkesi de yer alır. Saç açma özelliğinin yanında saçları onarıcı ve besleyici özelliği de bulunmaktadır. Fakat çok tercih edilmez. Çünkü baskın ve keskin bir kokuya sahiptir. Bir bardağın ¼ ünü elma sirkesiyle geriye kalan ¾ ünü su ile doldurun. Bu karışımı bir kabın içinde iyice çalkalayın. İyice çalkaladıktan sonra saçlarınıza sürün. 30 dakika beklettikten sonra şampuanla yıkayın. Keskin ve baskın kokunun çıkması için şampuanı fazla kullanabilirsiniz. Elmas sirkesi ile saç rengi açma uygulamasında hemen gözle görünür bir sonuç göremezsiniz. Ama düzenli şekilde yaptığınızda zamanla saç renginizi açacak ve saçınıza bakım yapacaktır. Haftada 1 kez yapmanız yeterlidir. 4 hafta uyguladıktan sonra saçlarınız çok daha güçlü bir yapıya ve ipeksi bir yumuşaklığa sahip olacaktır.

Zeytinyağı ve Bal ile Evde Saç  Rengini Açma
Zeytinyağı ve Bal ile Evde Saç  Rengini Açma

6. Zeytinyağı ve Bal ile Evde Saç  Rengini Açma

   Zeytinyağı ve bal ayrı ayrı çok faydalı yiyeceklerdir. İkisi bir araya gelince saça ve cilde mucizevi etkileri vardır. Zeytinyağı ve bal, saçlara canlılık verirken saçları güçlendirip onarır. Üstüne bir kaç gün aralıklarla tekrarladığınız zaman saçınızın rengini açar. Hem sağlıklı saçlara kavuşurken, hem de bu maskeyle kolay yolla evde saç renginizi açabilirsiniz. Bu işlem için yarım su bardağı zeytinyağı ve yarım su bardağı bal yeterli olacaktır. İkisini iyice bir kapta çırpıp saçlarınıza sürün. Saçlarınızın her yerine eşit dağıldığından emin olun. Saçınızda 30 dakika beklettikten sonra saçınızı ılık su ile yıkayın.

7. Tarçın ile Evde Saç Rengi Açma

   Doğal yöntemlerle maske denilince akla gelen ilk malzemelerden biri de tarçındır. Çoğu kadın tarçın yüz maskelerini hem lekelerinden hem de sivilcelerinden kurtulmak için kullanır. Artık tarçın, saç rengini açmak içinde kullanılmaktadır. Hem de diğer doğal yolla saç rengini açma yöntemlerine göre uygulanışı daha kolay ve farklıdır. Tek yapılması gereken 3 yemek kaşığı tarçını 3 yemek kaşığı bal ile iyice pürüzsüzleşene kadar karıştırıp kullandığınız 7-8 yemek kaşığı saç kremiyle birleştirmektir. Eğer yağlı saçlarınız varsa bu tarif yeterlidir. Kuru saçlara sahipseniz 1 yemek kaşığı zeytinyağı ilave edebilirsiniz. Daha sonra saçlarınızı ayırıp ve her tutama eşit şekilde boya fırçası yardımıyla sürmeniz gerekir. Sürdükten sonra saçlarınıza iyice bu karışımı yedirmeniz önemlidir. Fakat bu aşamada kesinlikle saç derisi ve yüzünüze temastan kaçınmanız gerekmektedir. Sürdükten sonra saçınızı havlu ile sarın ve 20 dakika bekletin. Daha sonra havluyu açarak bir 4 saat daha bekletin. Saçınızı şampuan ile durulayın. Saçınızın kuruduktan sonra 3 tona kadar açıldığını göreceksiniz. Ayrıca saçlarınız daha parlak ve ipeksi olacaktır.

8. C vitamini ile Evde Saç Rengi Açma

C vitamini de saç rengi açmak için sıklıkla kullanılır. Fakat doğal saç rengini açmak yerine boyattığınız saç renginden memnun değilseniz ve üstüne tekrar boyayarak  yıpratmak istemiyorsanız c vitamini tercih etmeniz önerilir. Boyattığınız saç renginizin teninize göre çok koyu olduğunu düşünüyorsanız bu uygulama ile en zararsız şekilde saçınızı açabilirsiniz. C vitamini kapsül şekilde eczaneden temin edebilirsiniz.Peki bu uygulama nasıl yapılır?

5 adet c vitamini kapsülünü havan yardımıyla ezin. Toz haline gelen kapsüllere 1 yemek kaşığı karbonat ve 3 yemek kaşığı şampuan ekleyip iyice karıştırın. Saçınızın diplerinden uçlarına doğru eşit şekilde her yerine sürün. Saçınızda 120 dakika bekletin ve ılık su ile yıkayın. Bu maskede saçınızın rengi çok koyuysa hemen fazla açmayabilir. Bu yüzden 1 ay boyunca haftada bir kere olmak üzere uygulamalısınız. Eğer saçınız kuruysa ve fazla işlemden hasar gördüyse bu maske sizin için uygun değildir. Daha kötü sonuçlar görebilir ve saçlarınız daha çok hasar alabilir. Sağlıklı ve güçlü saçlara sahipseniz ve biraz daha yağlı bir saç tipiniz varsa bu işlemi  rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top