Close

Eyeliner Çeşitleri

Kedi gözler, kuyruklu ve buğulu bakışlar… Eyeliner, aslında kadınların makyaj çantalarının demirbaşlarından biridir. Göz makyajının olmazsa olmazları arasında yer alan eyelinerı kullanmayan kadın yoktur dense yeridir. Hatta ağır makyaj sevmeyen ve sadece eyeliner sürerek sokağa çıkan kadınlar bile vardır.

Asıl amaç eyeliner kullanmaktan ziyade, düzgün eyeliner çekebilmektir. Çünkü her iki gözde de eşit çekilmiş güzel bir eyeliner her zaman gözlerde odak noktası haline gelir. Yüzün geri kalanında sadece bir göz altı kapatıcısı olması ya da hafif soft renklerde bir rujun olması bile yeterlidir.

Siz de eyeliner seviyor ancak kendinize en uygun çeşide karar veremiyorsanız, kullanması en kolay olan çeşidi kendiniz için tercih edebilirsiniz. Belki de hiç denemediğiniz bir çeşit size kullanım açısından son derece kolay gelecek, en azından bir şansı hak edecek!

Keçe Uçlu Eyeliner

Acemi kişiler için son derece uygun olan çeşit keçe uçlu eyeliner modelidir. Genellikle kaleme benzeyen ve kolay uygulama imkânı sunan bu tarz eyelinerları tutması ve uygulaması oldukça pratiktir. Aynı zamanda likit olanlara göre daha hızlı kurudukları için, daha yoğun bir uygulama istenirse kat kat sürme imkânı da tanır. Genellikle çekilemeyen ya da eşit olmayan eyeliner için kolay rötuş imkânı da tanır. Böylece istenilen çizgi boyutu kalınlaştırılabilir ya da düzgün hale getirilebilir. Keçe uçlu eyeliner modelleri genelde ince çizgiler yerine daha net hatları olan kalın çizgiler çekmek için idealdir.

Jel / Krem Eyeliner

Minik bir kavanoz içinde satılan jel / krem eyelinerlar özel bir fırça yardımı ile uygulanmalıdır. Oldukça kalıcı olan bu tür eyelinerlar, hemen sabitlenir. Fırça ile uygulandıkları için pratik kullanım imkânı sağlar, akma ve bulaşma yapmazlar. Son dönemde moda olan kuyruklu modellerin yapılması ya da daha kalın çizgilerin çekilmesi için idealdirler. 

Bazı kadınlar, jel / krem eyeliner modellerinin çok daha kolay uygulandığından bahseder. Özellikle kılları kısa ve uç kısmı sivri olan fırçalar, bu tür eyelinerlar için ideal fırça özelliği sunar. Bu tarz fırçalar ile kıvrım yapmak ve özellikle kirpik diplerine uygulama yapmak daha basit olacaktır.

Likit Eyeliner

İnce formlu fırçası ile bulunan bu tarz eyelinerları uygulamak biraz tecrübe gerektirebilir. Çok ince forma sahip olan fırçası hassas tarzdaki modeller için idealdir ve maalesef hata kabul etmez. Adından da anlaşılacağı üzere kıvamı neredeyse su gibi olan bu eyelinerlar, çok çabuk kurumazlar. Bu nedenle göze başka bir uygulama yapılmadan önce bir kaç dakika beklenmesi gerekebilir.

Likit eyeliner, daha çok ince ve düzgün formda çizgiler isteyenler için idealdir. Özellikle alt kirpiklerde likit eyeliner uygulamak isteniyorsa, likit eyeliner çeşitleri daha pratik kullanım sunar.

Kalem Eyeliner

En klasik eyeliner modeli kalem olandır. Biraz daha sert uca sahiptir ancak uygulanması kolaydır. Daha buğulu ve yumuşak bakışlar elde etmek için bu tarz eyelinerlar kullanılır. Genellikle çizgi çekildikten sonra far fırçası ile dağıtılarak buğulu bakışlar elde edilir. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top