Close

Hamile Kalma Yöntemleri

Hamile kalmak isteyen kadınların bazı durumlara dikkat etmesi gerekir. Kadın için doğru zamanı beklemek çok önemlidir. Kişinin hazır olması vücudunu tanıması gerekir. Kadınlar öncelikle şu durumlara dikkat etmelidir:

 • Adet döngünüzü takip etmeli ve üreme dönemlerini bilmelisiniz. 
 • Ortalama 40 haftalık hamilelik dönemine girmek için çok fazla faktör bulunmaktadır. En önemlisi ise doğurganlık döneminde hazır olmaktır. 
 • Kadınların adet dönemleri, üreme döneminin devam ettiğinin bir göstergesi olmasına rağmen yaşın ilerlemesiyle gebe kalma ihtimali de düşer. Regl kanaması, döngüsel olarak gerçekleşerek kadının vücudunu sürekli doğuma hazır hale getirir. Bir kadında gebelik olabilmesi için, her 21 veya 35 gün arasında değişiklik gösteren günlerde adet olması gerekir. 
 • Gebelik dönemlerini öğrenebilmek için, menstrüasyon döngüsü olarak bilinen adet döngüsünü takvim üzerinden takip etmeniz gerekir. 
 • Sağlıklı adet döngüsü için; vajina, rahim, yumurtalıklar ve beyinden oluşan dört ayrı sistemin birbiriyle sağlıklı bir uyum için çalışması şarttır. Adet döngüsü ilk olarak beynin uyarı sistemleri sayesinde oluşur. Beyinde bulunan hipotalamus, endokrin bezinin hipofiz bezini uyarması salgılanması sonucunda süreç başlar. Kan dolaşımına karışan hormonlar ilerler ve en sonunda yumurtalıklarda buluşur. Yumurtalıkta bulunan yumurta folikülleri uyarılarak, yumurta rezervinde bulunan yumurtaların bir çoğunu olgunlaşmaya iter. Yumurta olgunlaşınca içinde bulunan kesecikler çatlar. Yumurta ise rahimle yumurtalıkların arasında bulunan fallop tüplerine bırakılır. Yumurta, boru şeklinde olan fallop tüplerinde ilerleyerek rahme gider. Folikülün salgıladığı östrojen, rahim duvarını kalınlaştırır. Kalınlaşan rahim duvarı, yumurta döllendiği anda oluşan embriyonun, rahme tutunarak sabitlenmesini sağlar. Östrojen hormonu ise spermlerin vajinadan girer girmez fallop tüpünden hızlanmasını ve uzun süre yaşamalarını sağlar. Fallop tüpleri atılan ve döllenmek için hazır olan yumurta, en fazla sadece 24 saat canlı kalabilir. Spermler ise vajinada ortalama 4 ile 5 gün canlı olarak kalabilir. Bu durum yumurtlamadan bir gün önce ilişkiye girilse bile hamile kalmayı mümkün kılar. Bu sebeple hamile kalınacak olan yumurtlama dönemlerini çok iyi bilmelisiniz.

Hamile Kalma Yöntemleri 

 • Eğer ki tiroit hastalığı, diyabeti veya endometriozis gibi gebeliğe mani olacak sorunlar önceden fark edilir ve tedavi olunursa bu süreçte sizin için faydalı olur. Gebeliğe engel olabilecek diğer şeyler arasında obezite yani aşırı kilolu olmak ve çok stresli olmak sayılabilir. 
 • Gebelikte strese girmemek de çok önemlidir. Cinsel ilişki sırasında kafanızda yalnızca hamile kalmak olursa ve bu durumda yoğun stres altında oluyorsanız bu da gebe kalma ihtimalinizi düşürür. 
 • Cinsel ilişki esnasında kullanılan herhangi kimyasal veya yağ spermlerin kalitesini düşürür. 
 • Dengeli beslenme ve özverili besinlerle beslenme gebe kalmak için gerekli şeylerden bir tanesidir. 
 • Sigara ve alkol hem yumurtaları, hem de sperm kalitesini etkilemektedir. Bu sebeple hamile kalmak istediğiniz dönemlerde bunu en aza indirmeniz sizin için sağlıklı olacaktır.
 • Cinsel ilişki pozisyonu da hamile kalmak isteyenler için önemlidir. İlişki sonrası sırt üstü yatmak hamile kalma ihtimalinizi artırabilir.
 • Ayrıca bazı araştırmalarda ilişki sonrası belin altına yastık koyulması da tavsiye edilmektedir. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top