Close

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

funny children with newspaper and pda on chamberpot

Ebeveyn olarak çocuklarınıza belli dönemlerde verdiğiniz eğitimler bir ömür boyunca alışkanlık haline dönüşür. Bu sebeple ebeveyn olarak en önemli eğitimlerden biri olan tuvalet alışkanlığı için çocuklarınıza gerekli tüm hijyen kurallarından, onun anlayacağı dilde bahsetmeniz gereklidir. Çocuklarınız sizde gördüğü alışkanlıkları ilerleyen zamanlarda bireysel olarak uygular. 

Deneysel bazı araştırmalarda kız çocuklarının erkek çocuklarından daha çabuk tuvalet eğitimini öğrendiği iddia edilir. Bunun sebebi ise erkek çocukların oturma eylemlerinin daha kısa olduğudur. Çocuğunuz ister kız olsun ister erkek tüm hijyen kuralları bu yaşlarda aşılandığı zaman çocuğunuzun sağlığı ve hayatı için olumlu sonuçlar ortaya çıkar. 

Ebeveynler için kız çocuklarının tuvalet eğitiminde dikkat edilecekler:

-Kız çocuklarına öğretilmesi gereken ilk kural, tuvalet sonrası genital bölge temizliğinin önden arkaya doğru yapılması gerektiğidir. Bu alışkanlık mutlaka kazandırılmalı ve çocuğunuzun dışkı yolu ile genital bölgeden kapabileceği enfeksiyonlar önlenmelidir.

-Ebeveyn olarak kız çocuğuna tuvaleti geldiğinde size haber vermesini söylediğinizde, buna uyar ve nerede olursanız olun tuvaleti geldiğini size söyler. Böylece tuvaletini tutmayarak oluşabilecek olumsuz durumların önüne geçilir.

-Tuvalet alışkanlığı kazandırılmaya çalışıldığı dönemler kız çocukları kendi üreme organlarını keşfetmek için size bazı sorular sorabilir. Bu sorulara en doğru cevabı vererek çocuğunuzun kendi organını tanıması konusunda yardımcı olabilirsiniz.

-Kız çocukları bazen asi davranarak sizin söylediklerinizin tam tersini yapmaya eğilim gösterirler, eğer bir erkek çocuğunun ayakta tuvaletini yaptığını gördüyse bu durumda kendisininde aynı şekilde tuvaletini yapabileceğine inanır, bu durum kardeşler arasında yaşanabilir. Kız çocuğunuz ayakta tuvaletini yapmak konusunda ısrar ediyorsa bu durumda sizin ona izin vermeniz gerekebilir. Ayakta tuvaletini yaptığında zorlandığını görür ve oturarak yapmayı yine kendi isteyebilir.

-Kız çocuklarınız bazen tuvaletten korkabilir, kendi dışkısını görünce korkan birçok çocuk vardır. Bu durumda tuvaletin kötü bir yer olmadığını en sevdiği oyuncağı ile uygulamalı olarak anlatabilirsiniz. Bu sayede güven kazanarak kendisi de tuvaletini yapmak isteyecektir.

Ebeveynler için erkek çocuklarının tuvalet eğitiminde dikkat edilecekler:

-Erkek çocuklarda kolay ve pratik olduğu düşüncesiyle ebeveynler tarafından ayakta tuvalet yapması öğretilir. Bu son derece yanlıştır, tam anlamıyla idrar kesesinin boşalmasını sağlayan pozisyonda erkek çocuklarına tuvalet eğitimi verilmelidir.

-Babalar annelere göre bu konuda daha rahat davranabilir. Bu sebeple tuvaletinin nasıl yapıldığı konusunda babadan destek alarak uygulamalı şekilde göstermesi istenebilir.

-Erkek çocukları tuvalet alışkanlığı kazandırılmaya çalışıldığı zamanlarda üreme organları hakkında sorular sorarak, keşfetmeye çalışırlar bu durumda mutlaka uygun bir dilde vücudundaki bölümler ona anlatılmalıdır.

-Tuvaletten korktuğunda, ısrarcı olmayın ve sabırlı davranarak ona tuvaletin kötü bir yer olmadığını anlatmaya çalışın, eğer çok büyük bir şekilde tepki gösterdi ise bu durumda üstüne çok fazla gitmemeye çalışın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top