Close

Göz şeklinize göre nasıl eyeliner sürmelisiniz?

Eyeliner sürme şekilleri nelerdir?

Eyeliner, göz makyajının vazgeçilmezlerindendir. Ancak güzel bir makyaj için göz tipinize göre eyeliner çekmek daha önemlidir. Güzel makyajın hilesi doğru makyajdır. Kendi göz şeklinize göre çektiğiniz eyeliner daha güzel bir makyaja sahip olmanızı sağlar.

Badem gözler için eyeliner şekli

Genelde tüm eyeliner stillerinin uyduğu göz tipi badem gözlerdir. Ancak klasik kedi bakışlar bu göz tipine en çok yakışan eyeliner şeklidir. Likit eyelinerın ince bir biçimde gözlerin iç köşelerinden itibaren çekilerek, dış köşelere doğru çizginin kalınlaştırıldığı bu sürme şeklinde gözlerin dış köşelerine gelindiğinde eyeliner çizgisi hafifçe yukarı çekilir ve böyleye kuyruk oluşturulur. Bu şekilde daha dikkat çekici bakışlara sahip olunur.

Çukur gözler için eyeliner şekli

Bu göz tipine sahip olanların çok ince bir eyeliner sürmesi yeterli olacaktır. Gözlerinin dış köşesine doğru yoğunlaşan eyeliner stilleri bu göz tipi için idealdir. Bu sayede eyeliner akmasını ve bulaşmasını da önleyebilirsiniz. 

Göz kapakları düşük gözler için eyeliner şekli

Düşük göz kapakları için uygun eyeliner şekli kullanarak gözler olduğundan daha kalkık gösterilebilir. Bunun için yapılması gereken eyeliner kuyruğunu daha çok uzatmaktır. Bu şekilde gözler daha belirgin olacaktır. Ayrıca kalem eyeliner kullanmak ve eyelinerı kirpik diplerine de uygulamak bu göz tipi için daha uygundur. Ancak göz pınarlarından başlayan eyeliner stilleri tercih edilmemelidir. 

Büyük gözler için eyeliner şekli

Eyeliner en çok iri ve yuvarlak gözlerde kendini belli eder. Bu göz tipinde yapılması gereken üst kirpik çizgisinde hem içte hem dışta aynı kalınlıkta olacak şekilde eyeliner çekmektir. Aynı şekilde alt kirpik çizgisinde de iç kısma göz kalemi sürülmelidir.

Aşağı doğru kıvrılan gözler için eyeliner şekli

Aşağı doğru kıvrılan gözler tam tersi şekilde sürülen eyeliner ile daha kalkık gösterilebilir. Bu sürüş şeklinde yapılması gereken eyeliner kuyruğunu uzatıp dramatik bir bitiş yapmaktır. Eyeliner göz boyunca çekilir, sonrasında dışa ve yukarı doğru kıvrım yapılır.

Birbirine yakın veya uzak gözler için eyeliner şekli

Uzak gözleri yakınlaştırmak için göz pınarlarından itibaren sürülen eyeliner, birbirine yakın olan gözleri uzaklaştırmak için göz pınarlarına sürülmekten kaçınılmalıdır. Daha çok gözün dış köşesine doğru çekilmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top