Close

Göz Kalemi Uygulama Teknikleri

Yüzün güzelliğini ortaya çıkaran hiç şüphesiz gözlerdir. Gözün kendine özgü şekli ile kirpiklerin dizilişine kadar ortaya çıkacak olan estetik tarz, doğru makyaj ürünlerinin kullanımı ile harikalar yaratacaktır. Göz makyajında genellikle göz kalemi, rimel, maskara, dipliner gibi ürünlerden yardım alınabilir. Fakat göz makyajı yapılacaksa, bu işin demirbaşı yıllardır kullanılan göz kalemleridir. Göz kalemleri doğru teknikler ile uygulandığında, göze çok farklı anlamlar yükleyebilir. Göz kaleminin çekilmesi ve göz formuna uyum sağlaması için ten rengi ve göz yapısı iyice değerlendirilmelidir. Yine makyajın günlük mü yoksa özel bir gece için mi olduğu iyi belirlenmelidir.

Göz Kalemi Seçimi Nasıl Yapılır?

Göz kalemi seçerken mutlaka kaliteli, göz sağlığına zararı olmayan ve akmayan bir çeşit kullanılmalıdır. Kalitesiz göz kalemleri hem makyajda akma ve bozulmalara neden olur hem de göz sağlığını tehdit edebilir. Seçilen göz kalemi tamamen makyajın çeşidine uygun olarak hem gözün altına hem de üstüne uygulanabilir. Genellikle tercih edilen renkler siyah, yeşil, gri, lacivert ya da beyazdır. Ancak tabii ki seçilen renk, farklı konseptli makyajlar için değişebilir ve pek çok renk seçeneğinden yararlanılabilir. Örneğin, son zamanların trend rengi olan kahverengi göz kalemi daha çok yeşil ve ela gözlerin renklerini vurgulamada çok başarılıdır ve bakışlara yumuşaklık katan bu renk sıklıkla tercih edilir. Buna karşın gri ve beyaz göz kalemleri, küçük gözleri daha büyük formda göstermek için kullanılır. Genellikle renkli gözlü kadınların ise daha çok tercih ettiği renkler lacivert ve yeşil renklerdir.

Göz Kalemi Nasıl Sürülür?

Göz kalemi sürme işlemi doğru ve dikkatle yapıldığında hem şık hem de istenilen vurgudaki gözlere kavuşulabilir. Göz kalemi eğer göz üzerine sürülecekse, ilk önce far uygulaması ya da concealer ile renklendirilmesi gerekir. Daha sonra istenilen renkteki kalem sürülürken sadece kirpik diplerine uygulama yapılmalıdır. Eğer bu esnada keskin bir görünüm istenirse, göz kenarlarından yukarı doğru çizgi devam ettirilebilir. Bu teknik ile yuvarlak formdaki gözler daha çekik bir görüntüye kavuşacaktır.

Davetlerde, gecelerde ya da özel günlerde daha çok siyah ve lacivert göz kalemi tercih edilir. Nispeten daha ağır ve gösterişli bir makyaj konsepti belirlenen bu gecelerde göz üstüne sürülen kalem, far fırçası ile dağıtılabilir ve buğulu bir bakış elde edilebilir. Bu esnada alt kirpik diplerine beyaz ya da gri bir göz kalemi uygulanırsa gözler daha büyük ve gösterişli bir hale gelir. Benzer şekilde beyaz göz kaleminin sadece göz pınarlarına uygulanması da ışıltı ve parlaklık vermesi açısından idealdir.

Alt kirpik diplerine uygulanan koyu renkli göz kalemleri, gözleri çok daha güçlü şekilde vurgular. Alt göze sürülen göz kalemleri genelde tek sefer kullanılmalıdır. Aynı yerin üzerinden tekrar geçilirse, kirli bir görünüm oluşabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top