Close

Simli göz makyajının sırlarını açıklıyoruz

Simli göz makyajı son zamanlarda popüler olmuş durumda, herkes bu tarz makyajlar yapıyor. Ama biliyoruz ki sim biraz risklidir, makyajı bir anda berbat edebilir ama başarıyla tamamlandığında da mükemmel sonuçlar ortaya çıkar. Kimi insanlar simli makyajları sevmez, kimi insanlarda parıl parıl parlamaktan mutluluk duyar. 

Simli göz makyajı gelin makyajlarında da kullanılır, arkadaşlarla kafeteryada buluşmaya gidildiğinde de. Çünkü sim öyle bir şey ki abiyelerle de çok güzel durur, kot pantolon beyaz gömlek kombinlerle de çok yakışır. Günlük kombinleri şıklaştırır, abiye kıyafetleri olduğundan daha parlak ve göz alıcı hale getirir. Simli makyajı sevmeyenleri tenzih ederek konuşmak gerekirse simli göz makyajı kızlar tarafından zevkle yapılan makyaj türlerinden biridir.

Simli göz makyajının püf noktaları nelerdir?

  • Simli göz makyajı için öncelikle yüzün makyaja hazırlandığı kadar gözlerin de makyaja hazır olması gerekir. Yeterli düzeyde nemli mi temiz mi diye bakılmalıdır. Unutulmamalıdır ki göz kapakları ve göz altı ne çok nemli, yağlı olmalı ne de çok kuru olmalı. Çok nemli olması yağlandırır ve makyajın tutmamasına sebep olur. Çok kuru göz kapakları da aynı şekilde makyajın tutmamasına sebep olur ve pul pul dökülür ve kötü bir görüntü yaratır.
  • Göz kapakları ve göz altları istenen şekli aldıktan sonra, bir kapatıcı veya göz tipine göre seçilen bir far bazı göz kapaklarına uygulanır. 
  • Üstüne ten rengi veya renksiz bir pudra ile uygulama yapılır. Bu şekilde simli göz makyajı için daha pürüzsüz bir zemin hazırlanır.
  • Seçilen renge göre uyum sağlanacak şekilde gözlerin katlanma bölgesine bir geçiş rengi uygulanır, bu kısım tamamen kişinin kendi zevki ve isteği ile doğru orantılıdır.
  • Gözlere istenilen renkler uygulandıktan sonra makyajın yıldızı olacak sime gelir sıra. Önce simlerin uygulanacağı bölgeye ince bir kat kapatıcı sürülür. Ama üzerine pudra geçilmez. Kapatıcının simi direkt tutması için bu kısım önemlidir. Bu arada simli göz makyajları için ayrıca satılan yapıştırıcılar da var, tercih etmek isteyenler kapatıcının uygulanma şekli gibi yapıştırıcıyı da uygulayabilirler.
  • Daha sonra göz kapağına sürülen kapatıcı veya yapıştırıcının üzerine sürülmek istenilen sim uygulanır. Bunun için en uygun durum simi biraz düz bir zemine koyup fırçayı hafif ıslatıp simi fırça ile almak ve göz kapağına oturtmaktır.
  • Simler biraz göz altına dökülür, bu durum normaldir. Önerilen, simli göz makyajını ten makyajından önce yapmaktır. Dökülen simleri veya diğer farları silip ten makyajına geçilmesi daha kolay olur.
  • Göz altlarına hiçbir şey sürmemek gözleri çok küçük gösterecektir, muhakkak bir renk geçilmelidir. Göz kapağına uygulanan simi göz altına sürmek pek doğru olmaz,  katlanma bölgesine uygulanan renk ile boyut katılabilir. Ayrıca uygulanan simin rengine yakın renkte parlak bir göz kalemi de göz altına sürülebilir.
  • Tercihe göre en son bir eyeliner çekilir ve maskarayla göz makyajı tamamlanır. Fakat böyle simli göz makyajlarında çok kalın eyeliner pek tercih edilmez, yine de karar sizin.

Simli göz makyajı için ayrıca sim almaya gerek yoktur. Hemen hemen her far paletinde simli renkler vardır, bunlar kullanılarak da çok güzel simli göz makyajları yapılabilir. Normal sim gibi renk vermesi ve parlak olması için kapatıcı kullanılmalıdır. Aynı adımları takip ederek yapılırsa pek bir fark olmayacaktır. Fakat belirtmekte fayda var ki ayrıca satın alınan sim kesinlikle kendini çok daha fazla gösterecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top