Close

Doğru Makyaj Yapmak İçin Bilmeniz Gerekenler

Hiç makyaj yapmadıysanız ya da yaptığınız makyajdan memnun değilseniz, bazı püf noktalarını bilmeniz size çok şey katabilir. Yapacağınız bu ince dokunuşlar sayesinde yüzünüz daha şık görünür ve yüz hatlarınız ortaya çıkar.

Doğal güzelliğinizi kaybetmemek için makyajda aşırıya kaçmamalısınız. Yüz hatlarınıza ince dokunuşlar yaparak ortaya çıkarmanız daha faydalı olur.

Kendinize uygun olacak makyajı bir günde bulmanız mümkün değildir. Bu yüzden endişelenmenize gerek yok. Zamanla öğrendiğiniz teknikler sayesinde en ideal makyajınızı bulacaksınız.

Makyaj Konusunda Bazı Püf Noktalar

Bilmeniz gereken püf noktalar, yeni makyaj yapmaya başlayanlar için adeta rehber niteliğinde olur. Zamanla tecrübelendikçe, teknikleri kendi tarzlarına göre değişir.

> Cilt bakımı yapmak hem yüz sağlığı için hem de makyajın yüzünüzde daha iyi durmasını sağlamak için gereklidir. Her sabah uyandığınızda yüzünüzü nemlendirerek yüzünüzün canlılığını korumuş olursunuz. Yüzünüze kullanacağınız hiçbir baz ve pudra cildin doğal canlılığının yerini tutamaz. Bu yüzden cildinizi sık sık nemlendirmeniz gereklidir. Makyaj yapmadan öncede nemlendirmeniz, makyajın yüze uygulandığında yol açabileceği zararları engellemiş olursunuz.  Yüzünüzü sabunlayarak, bol su ile temizleyin, hiç ıslak yer kalmayacak şekilde kurulayın. Ardından yüzünüze, nemlendirici losyon uygulayın.

> Yaptığınız cilt bakımı sonrası makyaj yapacaksanız, öncelikle temel hazırlamalısınız. Cilt tonunuz makyaj bazı ile uyumlu olmalıdır. Böylece makyaj yüzünüze ait bir parça gibi görünecektir. Açık renkli baz ve koyu renkli bazlardan vücut renginizi bularak yüzünüze bazı noktalar şeklinde uygulamalı ve boynunuza kadar dağıtmalısınız.

> Eğer göz altların da yoğun koyu halkalar varsa bunları kapatıcılarla gizlemelisiniz. Seçeceğiniz ton cildiniz için en iyi ton olmalı. En uygun tonu seçerken cildinizden daha açık olan bir kapatıcı tercih etmenizde fayda var. Kapatıcıyı parmağınızla yedirerek uygulayabilirsiniz.

> En son yaptığınız işlem olan kapatıcı kullandıktan sonra, toz ya da kompakt bir pudra uygulamalısınız. Fırça kullanarak pudrayı yüzünüze homojen şekilde dağıtmalısınız. Bilmeniz gereken en önemli şey ise bu dağıtma hareketini dairesel olarak yapmanızdır.

En İdeal Göz Makyajını Nasıl Yapmalısınız?

Kaşlar yüzünüzün adeta çerçevesidir. Saç renginize göre biraz daha açık olan tonlarda bir kaş ürünü kullanmalısınız. Kaşınızı biraz daha soluklaştırmanız daha şık bir görünüm elde etmenizi sağlayacaktır.

● Göz kapakları için kullanılabilecek en doğal renk toprak tonlarıdır. Gölgelendirme yapmak için ufak dokunuşlar yaprak çok doğal bir görüntü elde edebilirsiniz.

● Göz kapağının sonlandığı kısımlara biraz derin bir görünüm sağlamak için kahverengi tonlarını kullanmalısınız.

● Makyaj yapma konusunda acemi iseniz en zorlanacağınız kısım eyeliner yapmak olacaktır. Siyah göz kalemi kullanarak gözünüzün üst kenarını takip ederek bir çizgi çekmelisiniz. Daha kolay olması için göz kalemi kullanmanız daha iyi olacaktır.

● Kirpikler için kullanmanız gereken ürün maskara olacak. Maskara kullanarak kirpiklerinizi uzun ve hacim dolu gösterebilirsiniz. Alt kirpiklerde de kullanacağınızı unutmamalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top