Close

3 Malzemeli Bir Şaheser; Kabak Tatlısı

Kabak tatlısı çok popüler ve geleneksel bir tariftir. Doğru şekilde pişirildiğinde ise, birçok karmaşık tatlıyı gölgesinde bırakır. Yöresel şekilde birçok farklı tarifi bulunsa da basit bir cevizli kabak tatlısı en çok tercih edilen çeşididir. Ancak bu tatlının pişirme süreci biraz zahmetli olabilir. İlk önce suyunu bırakana kadar kabak parçalarının şekerlenmesini beklemeniz ve kabakları düşük bir sıcaklıkta pişirmeniz gerekiyor. Kabak parçaları soğurken, kendi şekerli sularını emerler. Ceviz, fındık, kaymak, tarçın hatta tahin ile beraber harika bir ikili oluşturabilir. Tarifin mükemmel olması için iyi bir kış kabağı bulmanız gerekiyor. Doğru kabak yoğun bir lezzet, neredeyse kadifemsi bir dokuya sahip uygun bir tatlının ortaya çıkmasını sağlar.

Diğer bütün malzemeler genelde kolayca bulunabilir. Yapması son derece kolaydır ve tereyağı benzeri bileşenler gerektirmez. En önemli nokta iyi bir balkabağı bulmaktır. Bu tatlının olgun bir balkabağı ile daha lezzetli olacağına dair yaygın bir kanı vardır. Olgun balkabakları dışarıdan daha turuncu ve çok daha az yeşil bir görünüme sahiptir. Türkiye’nin en iyi kabakları Kastamonu bölgesinde yetiştirilir. Eğer bu bölgede yetişmiş bir kabak bulabiliyorsanız, oldukça şanslısınız. Çünkü bu tatlının lezzet seviyesi, pişirme yöntemi kadar kabağın kalitesiyle doğru orantılıdır.

Malzemeler

  • 1 kilogram soyulup doğranmış ve çekirdeklerinden ayrılmış kabak,
  • 1 su bardağı toz beyaz şeker (kabakları daha tatlı yapmak istiyorsanız daha fazla ekleyebilirsiniz, bu kabağın şeker oranına göre değişkenlik gösterebilir)
  • Yarım su bardağı kaynar su
  • 1 yemek kaşığı limon suyu
  • 4-5 karanfil
  • Kabaca ezilmiş fındık (ceviz de aynı derecede, hatta belki de daha iyi olabilir)
  • Tarçın

Hazırlanışı

Kabakları büyük parçalar halinde kesin (eğer bütün bir kabak aldıysanız, önce dilimlemeniz ve çekirdeklerini tamamen ayırmanız gerekecek. Kabağın kabuklarını soyarken, biraz kontur bırakmayı unutmayın. Bu kimi dilimlere daha egzotik bir lezzet ve doku katacaktır).

Kabaklar hazır olduğunda, onları büyük geniş bir tencereye koyun ve şekeri ekleyin. Şekeri kabak ile birleştirmek için karıştırın.

Yaklaşık 3-4 saat boyunca veya tüm şeker tamamen eriyene kadar demleyin. Bu zamana kadar, balkabağı zaten biraz yumuşak ve sulu hale gelecektir.

Karanfil ve yarım bardak kaynar su ekleyin.

Tencereyi ocağın üzerine koyun ve orta kısık ateşte yaklaşık 2-3 dakika pişirin.

Kapağı açın ve limon suyunu ekleyin. Balkabağının eşit şekilde pişmesine izin vermek için ara sıra karıştırarak yaklaşık 15-20 dakika daha pişirin.

Kabak biraz yumuşak hale geldiğinde ve açık turuncu rengini değiştirmeye başladığında, altını kapatın ve tencereyi ateşin üzerinden alın. 

Soğuk servis etmek istiyorsanız soğumaya bırakın. Sıcak servis etmek istiyorsanız, pişmiş balkabağını hemen küçük tatlı tabaklarına veya bireysel servis kaselerine aktarmayın, çünkü çok sıcakken dağılma eğilimi gösterebilir. Dilimleri bütün halde tutabilmek için mutlaka az da olsa ılımasını beklemelisiniz.

Ayrıca balkabağının üstüne kaymak veya tahin ekleyebilir ve tarçın serpebilirsiniz. Her iki durumda da ezilmiş fındık veya ceviz ile süsleyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top