Close

Makyajın olmazsa olmazı: makyaj bazı

Makyaj bazı nedir?

Makyaj bazı işin özünde makyaj yapanların son derece iyi bildiği bir kavramdır. Özellikle profesyonel olarak makyaj yapan kişilerin olmazsa olmazı arasında yer alıyor ve makyajın çok daha etkili bir hale gelmesine yardımcı oluyorlar. Makyaj kusurların kolayca kapatılmasına olanak veren, daha güzel görünmeyi sağlayan pratik bir çözümdür. İşte makyaj bazı doğru bir makyaj yapmak için kullanılması gereken ilk üründür.

Makyaj bazı nedir?

Makyaj bazı, makyaj malzemeleri içinde özel bir yere sahip olan unsurdur. Kişinin ten ile tenine uyguladığı diğer makyaj malzemeleri, yani fondöten, pudra ve allık gibi ürünler arasında bir ara katman vazifesi gören unsurdur.

Makyaj bazı ne işe yarar?

İşin tam olarak en can alıcı kısmı bu sorudur zira makyaj bazı cilde uygulanan diğer makyaj malzemelerinin daha pürüzsüz görünmesine ve daha uzun süre dayanmasına karşı adeta bir kalkan vazifesi gören üründür. Cildi, makyaja bağlı gün içinde kızarıklıktan, yağlanmadan, gözenek problemlerinden, kuru ve mat görünümde olmaktan kurtarır. 

Makyaj bazının kendisine ait bir yapısı vardır ve cilde sürüldüğü anda etkisini belli eder. Bu ürünü son dönemlerin gözde ürünü olan BB ya da CC kremler ile karıştırmamak gerekir. Zira yapıları oldukça farklıdır.

Makyaj bazı alırken dikkat edilmesi gereken diğer hususlar

Makyaj bazı alırken ayrıca diğer cilt ürünlerinde olduğu gibi cildin yapısına uygun olarak seçim yapmak gerekir. Yani cilt kuru ise ona göre, yağlı ise ona göre olan ürünü seçmekte fayda vardır. Aksi halde istenen sonucu vermez.

Makyaj bazlarının kullanımı hakkında da bilgi vermek gerekir ise temizlenmiş, toniklenmiş, nemlendirici uygulanmış olan cildin üzerine ince bir tabaka halinde sürülür ve daha sonra diğer makyaj uygulamalarına geçilir.

Kesinlikle mineral bazlı, doğal bileşen içeren ürünler tercih edilmelidir. Bilinen markaların ürünleri uygulanmalıdır. Bunun yanında kişi kendi ten rengine en uygun olan makyaj bazını tercih etmelidir. Ucuz olan, dermatolojik testlerden geçmeyen ürünlerden ise kesinlikle uzak durulması gerektiği unutulmamalıdır. Seçimi, bilinçli son derece titizlikle yapmak gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top