Close

Fondöten ve Çeşitleri

 

Fondöten, ciltteki kızarıklar, çeşitli lekeler ya da renk eşitsizliklerini gidermeye yarayan bir makyaj malzemesidir. Makyajın ilk adımlarından biri olan fondöten, daha sonra uygulanacak bronzer, allık, highlighter gibi diğer makyaj ürünlerinin ciltte daha güzel görünmelerini sağlamak adına âdeta bir zemin hazırlar. Pek çok kadının makyajında sıkça kullandığı fondöten, doğru seçilip uygulandığında cilt kusurlarını kapatır ve çok daha sağlıklı bir görünüm sunar.

Fondöten Çeşitleri Nelerdir?

Kozmetik sektörü her geçen gün gelişir ve kadınların ihtiyaçlarına yanıt verecek en üst düzey ürünleri sektöre sunar. Günümüzde kullanılan pek çok makyaj malzemesi ilk ortaya çıktıkları andan bu yana değişim göstermiştir. Fondöten de bu değişimden etkilenmiş ve farklı cilt tipleri için farklı çeşitleri ortaya çıkmıştır. En çok tercih edilen fondöten çeşitleri şunlardır:

Pudra Fondöten: Klasik pudralara benzeyen pudra formlu fondöten, içerisindeki özel renk pigmentleri ile cilt tonunu eşitlemeye yarayan bir çeşittir. Mineral makyaj malzemeleri üreten bazı markaların ürettiği özel formüllü pudra fondötenler, sebum miktarı fazlası olan ve gün içinde yağlanan ciltler için idealdir. Bunun yanı sıra yalnızda T bölgesi yağlanması için de kullanılan pudra formlu fondöten, burun ve burun kanatları ile alın bölgesinde oluşan yağlanmayı giderir.

Likit Fondöten: Akışkan ve sıvı bir forma sahip olan likit fondöten, son zamanlarda en çok tercih edilen ürünlerden biridir. Nemlendirici ve highlighter ile karıştırıldığında çok daha profesyonelce makyaj yapılmasını sağlar. Tabii karıştırma oranına makyaj yapan kişi kendi cilt yapısına göre karar verebilir. Doğal sonuçlar için 3-4 damla likit fondöten dahi yeterlidir.

Köpük Fondöten: Zamanı az olan ya da makyaj tazelemek isteyenlerin sıklıkla kullandığı fondöten çeşididir. Köpük formunda olduğu için kolayca yayılır ve cilt üzerinde ağırlık yapmaz.

Stick Fondöten: Pratik ve hızlı uygulama için tercih edilen fondötenlerden biri de stick fondötenlerdir. Ürün bazında değişiklik gösteren yapıları sayesinde, farklı cilt tiplerinde kolayca kullanılabilir. Cilt üzerinde sadece belirli bir alana uygulanabildiği gibi tüm yüze de kolayca uygulanabilir.

Krem Fondöten: Sıvı formdaki fondötenlere oranla daha yoğun bir yapı sunan krem fondötenler, cilt kusurlarında daha fazla kapatıcılık gerektiren ciltler için uygundur. Krem yapısı nedeniyle dikkatli uygulanması gereken bu formdaki fondötenler, doğru bir makyaj süngeri ya da fırçası ile kullanılmalıdır.

Bacak ve Vücut Fondötenleri: Fondötenler, sadece yüz makyajında değil tüm vücut makyajında da kullanılabilir. Ancak bacak ve vücut fondötenlerinin yapısı, yüz için kullanılanlar ile farklıdır. Genellikle uzun süre kalıcılık sağlayan ve bulaşma yapmayan bu form fondötenler, çekim ve defilelerde modeller tarafından tercih edilir. Yüksek oranda kapatıcılıkları olduğundan düğün, nişan gibi özel günlerde dövmelerini kapatmak isteyen kadınlar için de uygundur. Bacak fondötenleri ile bacaklardaki lekeleri ve pürüzleri gidermek ve renk tonu eşitliğini sağlamak için tercih edilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top