Close

Hamile Kadınlarda Baş Ağrısı

48549721 - pregnant woman with a headache and pain

 

Kadınlarda baş ağrıları, hamilelik döneminde daha da fazla olabiliyor. Hamilelik öncesinde de migren rahatsızlıkları olan kadınlarda, hamilelikle birlikte baş ağrısı atakları daha fazla olabilir. Hamilelikte genellikle baş ağrısı oluşmasındaki ana sebeplerin başında gerilim sonucunda oluşan baş ağrıları başlıyor. Bu ağrılar genellikle; gebeliğin getirdiği stres, kaygısal durumlar, hormonal değişimlerden dolayı oluyor. Gerilim kaynaklı baş ağrılarında, başın tamamını kapsayan ve kafayı baskılayan tarzda bir ağrı oluşur. Akşam saatlerinde ağırlaşan ve kişiyi çok rahatsız eden bir ağrıdır. Gebelikte 2. Trimester dönemi ile birlikte duruş bozukluğu ve uyku düzeninin bozulması nedeniyle baş ağrıları oluşabilir. 

Baş Ağrısı için Ağrı Kesici Kullanımı

Hamilelikte görülen baş ağrılarında ağrı kesici kullanımı ne kadar rahatlatacak olsa da tehlikeli olabilir. Eğer çok yoğun ve aşırı ağrı oluşumu gerçekleşirse parasetamol tarzı hafif ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir. Fakat özellikle ilk 3 ay boyunca ağrı kesici kullanmak çok zararlıdır. Gebelikte kullanılan ilaçlar fetal gelişimi olumsuz etkilediği için çok risklidir. Hamileyken kullanılan ilaç; doğum sırasında oluşan kanamayı artırabilir. Karaciğer enzimlerini yükselteceği için sık sık kusma, mide bulantısı ve karaciğerde hasara yol açabilir.

Baş Ağrısı Olmaması İçin Neler Yapılabilir?

Hamilelik döneminde vücudun ihtiyaç duyduğu su miktarı daha da fazladır. Hamilelikte baş ağrısının önüne geçebilmek için su tüketimini artırmak büyük önem taşır. Vücudun normal zamandan daha fazla suya ihtiyaç duyması baş ağrısına yol açabilir. Bu yüzden hem bebeğin gelişimindeki etkisinden ötürü hem de baş ağrısının önüne geçebilmek için su tüketimini artırmak çok faydalı olur.

Hamileliğin getirdiği diğer zorluklardan biriyse, bebeğin de etkisiyle kiloda olan artıştır. Kilo artışı sebebiyle oluşan duruş bozuklukları ve düzensiz uyku da baş ağrısı oluşmasına neden olur. Hamilelik döneminde ne kadar kilo alırsanız alın, rahat pozisyonlarda durmaya çaba gösterin. Uyku düzeniniz ve rahat bir uyku çekmek için gün içinde olduğundan daha fazla yorulmamaya dikkat etmelisiniz. İkindi vaktinde uyuduğunuz zaman gece uykusu uyumakta zorlanacağınız için, sadece öğlenleri 1 saat kadar uyumaya özen gösterin. Gün içinde bol bol dinlenin.

Tuzlu yiyeceklerden ve aşırı baharatlı yiyeceklerden kaçınmaya çalışın. Tuz tüketimi ödem oluşmasına neden olacağı için fazladan ağırlık oluşur.

Gebelikte baş ağrılarının en önemli sebeplerinden biri de düzensiz beslenmedir. Düzensiz beslenmek hem kilo artışına hem de üzerinizde halsizlik oluşmasına neden olur. Gebelik döneminde hazımsızlık ve sindirim sisteminde oluşan daralma nedeniyle mide rahatsızlıkları sıkça görülür. Sadece mide ağrıları ile kalmayarak baş ağrılarına da yol açacaktır.

Gebelik Zehirlenmesi Kaynaklı Baş Ağrısı

Hamilelik dönemindeki baş ağrısı nedenleri arasında bir de gebelik zehirlenmesi bulunuyor. Gebelik döneminde ortaya çıkan yüksek tansiyonla oluşan gebelik zehirlenmesi şiddetli baş ağrılarının oluşmasına neden olur. Eğer ödem, görmede bulanıklık, karın ağrısı ve şiddetli baş ağrılarının son bulmaması şikayetleriniz varsa doktora başvurmalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top