Close

Hamile Pilatesi Yapılmasının Nedenleri

Pilates vücut güçlenmesinde, esnek ve insanların dengeli bir vücuda sahip olmasında çok önemli bir yere sahip olan egzersiz biçimidir. Hamile pilatesi ise doğuma hazırlanmak adına vücudun gelişmesinde ve direnç kazanmasında destek olan bir egzersizdir. Prenatal pilates de bir diğer adıdır. Düzenli şekillerde yapıldığında vücudu hem fiziksel açıdan hem de manevi olarak rahatlatır. Pilates de ağırlık bölgesi her zaman karın bölgesidir, ancak hamile pilatesinde durum böyle değildir. Hamile pilatesinde ağırlık merkezi pelvik bölgesidir.

Hamile Pilatesi Ne Zaman Yapılır?

Genellikle uzmanlarında önerdiği gibi, eğer önceden egzersiz yapmıyor iseniz, hamileliğin 11. haftası ve 15. haftaları arasında pilatese başlayabilirsiniz. Ancak hamile pilatesi yapmadan önce doktorunuza danışarak bunun bir problem yaratıp yaratmayacağını öğrenmeniz gerekmektedir. Hiç pilates yapmamış bir bireyseniz son trimester döneminde pilatese başlamayın. Gebelikte 20. haftaya gelinmesiyle birlikte sırt üstü egzersizler sonlandırılmalıdır.

Hamile Pilatesi Kaç Gün Sürer?

Genellikle en ideali haftada 2 gün pilates yapmaktır. Fakat 3 gün yapmanız da bir problem oluşturmayacaktır. Pilatesi düzenli bir hale getirerek bir plan dahilinde yapmanız çok önemlidir. Egzersizleri günde 3 ile başlayıp gün gün artırabilir ve maksimum 8-10 arasına çıkarabilirsiniz. Hamilelikten önce egzersiz planınızın olup olmaması, hamilelikte pilatese ayıracağınız süreyi belirlemenizde önemli bir rol oynuyor. Seanslarınızın 30 dakikayı geçmemesi önerilir. Pilates hayatınızın zaten bir parçası ise, hamileliğin ilk trimester döneminde hamile pilatesine devam etmenizde sakınca görülmemektedir. Ancak yine de doktorunuza danışarak bu durumu teyit edebilirsiniz.

Hamile Pilatesi Nasıl Yapılmaktadır?

Pilates ana hatları itibari ile kişiyi yormama üzerine yapılan bir egzersizdir. Hamile pilatesi de normal pilates gibi yormaz ve rahatlamaya yardımcı olur. Kan dolaşımını hızlandıran hareketler barındırır. Eğitmenle çalışma imkanınız varsa bu sizin için ekstra avantaj olur. Hamilelik pilatesinin farklı dönemlerde yapılan egzersiz türleri bulunmaktadır. Bunların bazıları  şu şekildedir:

Pelvik taban kası egzersizi: Dizler bükülü şekilde durulur, idrar tutmaya çalışıyormuş gibi yapılarak pelvik kaslarının sıkıldığı hissedilir. Bu pozisyonda 10 saniye süreyle beklenir ve kendinizi bırakarak rahat hissetmeniz sağlanır. Pelvik kaslarını güçlendiren bu egzersiz, hamilelik esnasında ve daha sonrasında gelebilecek sorunların önüne geçmesini sağlıyor.

Karın kaslarını güçlendirme egzersizi:
Dizleri hafif bükerek tek tarafınızın üzerine yatmalısınız. Tek kolunuz ile başınızı destekleyerek havada tutarsınız. Nefes alıp vererek karnınızı omurga bölgenizde çekmeye doğru çalışmalısınız.Bu pozisyonda 10 saniye bekleyerek karın kaslarınızı rahatlatıp hareketi tekrarlarsınız.

Bu ve bunlar gibi çok daha fazla pilates türü bulunmaktadır. Genellikle pilates eğitmenlerinin tavsiyeleriyle ortaya çıkan bu egzersizler doğum sırasında ve sonrasında anne sağlığı açısından çok faydalı olmaktadır. Doktorların da tavsiye ettiği bu pilatesleri uygulayarak hem bebeğiniz için hem de kendiniz için çok önemli bir hamlede bulunmuş olursunuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top