Close

Buğulu göz makyajının çekiciliği

Buğulu göz makyajı nasıl yapılır?

Buğulu göz makyajı kullanımı gittikçe artan popüler bir göz makyajı türüdür. Göz şeklini değiştirmeye birebirdir. Çok daha çekici olmaya yarayan buğulu göz makyajı, rengi ve tonu değiştirilerek günlük olarak da şık bir gece için de kullanılabilir. Peki, buğulu göz makyajı yaparken nelere dikkat edilmelidir ve buğulu göz makyajı nasıl yapılır?

Buğulu göz makyajı yaparken nelere dikkat etmeli?

  • Renkler

Buğulu göz makyajı yapmak içi birbirine yakın tonların karıştırılması farklı tonlara göre çok daha basittir. Örneğin yeşil ve moru karıştırmak siyah ve kahverengiyi karıştırmaktan çok daha zordur. Yakın renklerin ve tonların seçilmesi her zaman bu işi kolaylaştırır.

  • Baz

Buğulu göz makyajı için doğru ve istenilen renkler seçildikten sonra makyaja başlanabilir. İlk olarak makyajın önemli kısımlarından biri olan baz sürülmelidir. Baz sürülmesinin amacı kullanılacak olan renklerin oldukları gibi yansıtılabilmesidir. Bu yüzden bazın ten renginden çok daha açık bir tonda olması gerekmektedir hatta beyaz olması rengin palette görülenin aynısı olmasını sağlar. Kaliteli ve cildi tutan bir baz seçilmesi önemlidir. Çünkü bazın farla karışmaması, zeminde sabit durması gerekmektedir.

  • Fırça

Buğulu göz makyajının başarılı olabilmesi adına her far rengi için farklı fırça kullanılmalıdır. Baz için de ayrı fırçalar kullanılmalıdır. Koyudan açığa bir buğulu göz makyajı yapıldığında koyu renk için kullanılan fırça açık renk için de kullanıldığında açık rengin bir etkisi olmayacaktır. Fırçalar kuru ve yumuşak olmalıdır. Makyajı yaparken sert darbeler değil oldukça yumuşak hamleler yapılmalıdır. Yoksa istenilen buğuyu elde etmek yerine gök kuşağındaki kadar sert geçişler elde edilir. 

  • Pigment

Kullanılan renklerin bulunduğu paletler en az orta düzeyde kalitede olmalıdır çünkü ucuz ve markası bilinmeyen çoğu palet neredeyse hiç pigmente sahip değildir. Seçilirken ya daha önceden kullanılmış ve memnun kalınmış bir palet seçilmeli ya da tester ürün denenerek seçilmelidir. 

Buğulu göz makyajı nasıl yapılır?

Bütün bu gerekenler elde edildikten sonra buğulu göz makyajına başlanabilir. Öncelikle baz ile göz kapağı bir resim kâğıdı gibi açık bir renge dönüştürülmelidir. Sonra farlar dıştan içe olacak şekilde ve çok bastırmadan parçalar halinde sürülür.  Sıra buğuyu oluşturmak için karıştırmaya gelir. Örneğin krem, açık kahverengi ve koyu kahverengi renklerinin birleştirilip karıştırılması gibi. Krem ve açık kahverengiyi karıştırmak için krem rengi farı sürerken kullanılan fırça; açık ve koyu kahverengiyi karıştırmak için açık kahverengi farı sürerken kullanılan fırça kullanılmalıdır. Yani iki renk karıştırılırken her zaman açık renk olanın fırçası kullanılmalıdır. Tabii fazladan temiz fırça varsa ilk tercih o olmalıdır. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top