Close

Aseton kullanmadan oje çıkartma yolları

Oje aseton kullanmadan nasıl çıkartılır?

Aseton kullanmadan oje çıkarmanın dünyanın en zor şeyi olduğunu düşünürüz. Oje çıkartmanız lazım ve evde aseton mu yok? Bazen başımıza bela olan, yarısı soyulmuş ya da rengi beğenilmemiş ojeleri aseton olmasa bile çıkartmak zorunda kalırsınız. İşte, aseton kullanmadan oje çıkarmanın, dünyanın en zor işi olmadığına birkaç kanıt. 

Aseton kullanmadan oje nasıl çıkartılır?

Aseton kullanmadan oje çıkartma deyince bunun pek mümkün olmayacağını düşünebilirsiniz. Fakat bu çok da doğru bir düşünce değildir. Oje çıkarmanın birden fazla yolu vardır. İşte bunlardan bazıları;

  • Kolonya yardımı ile oje çıkartma. Asetonsuz oje çıkartma yöntemlerinin en bilindiklerinden biri kolonya yardımı almaktır. Bir miktar kolonya, biraz pamuk ve limon yardımı ile ojeyi kolayca çıkarabilirsiniz. Bunun için öncelikle kolonyayı tırnaklarınızı kaplayacak şekilde bir tabağa döküyor ve parmaklarınızı bu tabağın içinde yaklaşık 4-5 dakika bekletiyorsunuz. Ardından limonlu pamuk yardımı ile ojeyi parmaklarınızdan çıkartabilirsiniz. 
  • Oje yardımı ile oje çıkartma: En farklı asetonsuz oje çıkartma yöntemlerinden birisi ise başka bir oje yardımı almak. Bunun için ihtiyacınız olan şeyler başka bir oje ve biraz pamuk. Ojeyi tırnağınıza sürüyor ve alt tabakada kalan diğer ojeyi yumuşatmasını sağlıyorsunuz. Ardından bir pamuk yardımı ile tırnağınızdaki ojeyi rahatlıkla temizleyebilirsiniz.
  • Alkol ya da parfüm kullanarak da aseton kullanmadan oje çıkartabilirsiniz. Evde bulunan parfüm ya da alkolü ojenin üstüne sürerek bir miktar beklemeniz gerekmekte çünkü alkolün, parfümün ojeyi yumuşatması diğer yöntemlere göre biraz daha fazla zaman almakta. Normalden biraz daha fazla pamuk kullanımına gerek duyulan bu çözüm sonrasında tırnaklarınız da kuruyacak. Bu sebeple son tercihlerinizden biri olacak bu yöntemi kullanmak zorunda kalırsanız işlem sonrası tırnaklarınıza nemlendirici sürmeyi unutmayın.
  • Doğal bir yöntem olsun, ojem çıkarken tırnaklarım da güçlensin istiyorsanız sirke ve limonu tercih edebilirsiniz. Yarım limonu sıkın ve sıktığınız limon suyu kadar sirkeyi üzerine ekleyin. Elinize bir pamuk alın ve bunu karışımınıza batırın. Asetona oranla daha zor sonuç alsanız da sabırla tırnağınızı ovalarsanız aseton kullanmadan oje çıkartma işleminiz başarıyla sonuçlanmış olur.
  • Kastor yağı yardımı ile oje çıkartma da başka bir yöntemdir. Hakkında pek az şey bilinen ve zor bulunan kastor yağı ile asetonsuz oje çıkartma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Tek yapmanız gereken bir parça pamuğa kastor yağını dökmek ve ardından tırnaklarınızı ovalamak.
  • Elinizi yıkamak kadar kolay bir yöntem, sıvı sabun ile oje çıkarmak. Bir kaba ılık su doldurup, tırnaklarınızı bu kaba yerleştiriyorsunuz. 5-10 dakika bekledikten sonra tırnaklarınızı çıkarıyorsunuz. Tırnakları ovalamadan önce pamuğa bir iki limon damlatmak da bu yöntemi daha hızlı ve etkili kullanmanıza yardımcı olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top