Close

1 ayda selülit nasıl geçer? İşte en etkili selülit tedavileri

Selülitler genellikle kadınlarda görülen aposit adı verilen deri altı yağ hücre gruplarının kan ve lenfatik dolaşımı bozması ile oluşan bir yapıdır. Bu etkilenen bölgede, zamanla yağ gruplarının arasında oluşan fibrotik bantlar deride çöküntülere ve portakal kabuğu görüntüsünü kazanmaya sebep olur. Peki selülitler nasıl geçer, nasıl tedavi edilir?

Kadınların kâbusu haline gelen selülitlerden kurtulmak aslında hiç de o kadar zor bir durum değil fakat selülitlerden kurtulmak için yapılan diyetlerin birçoğu yanlış ve hatalı uygulanmaktadır. Uygulayacağınız tedavinin ya da bakımın işe yaraması için hangi tip selülitiniz olduğunu bilmeniz gerekir. Bunun için bir uzmana danışabilir yada aşağıdakilerden hangisi olduğuna karar verebilirsiniz.

SİZİN SELÜLİT TİPİNİZ HANGİSİ?

1. TİP SELÜLİT

Her zaman kilo probleminiz var olduysa, selülitleriniz yumuşak, kaygan ve koyu bir muhallebi görünümünde ise, selülitiniz vücudunuzun alt ve üst kısımlarına eşit dağılmışsa, stresli biriyseniz ve en önemlisi parmaklarınızın arasında kolayca sıkıştırma biliyorsanız birinci tip selülitsahibisiniz.

2. TİP SELÜLİT

Bacaklarınız kalın şiş ve varisli ise, arada bir kramp giriyorsa, bacaklarınız ve ayaklarınız kalınsa, regliden önce şişkinlik hissediyorsanız,yazın ayaklarınız her zamankinden daha çok şişiyorsa,parmağınızı bastırınca deri çöküyor ve öyle kalıyorsa ikinci tip selülitinizvar demektir.

3. TİP SELÜLİT

Selülitleriniz sert ve bastırınca acıyorsa, daha çok baldırda ve dizlerinizin arasında toplanmış durumdaysa, deriniz beyaz aynı zamanda hassas ise, zayıfladığınızda üst kısmından kilo veriyorsanız muhtemelen üçüncü tip selülite sahipsiniz.

Selülitlerin üç farklı tipi olduğu gibi hepsinin de ayrı ayrı tedavileri vardır. Hem içeriden hem dışarıdan destekleyerek bu durumdan kurtulabilirsiniz.

1. TİP SELÜLİT TEDAVİSİ

Spor yapmak, özellikle uzun ve hızlı yürümek selülit tedavisinde yardımcı bir unsurdur. Aynı zamanda diyetle beraber vücudunuzda insülin salgılanmasının düzenlenmesi gerekir. Bunun için beslenme programınızı almanız gereken besinlerle düzenleyebilirsiniz. Çinko, protein, selenyum, C ve E vitamini içeren yiyecekler tüketmelisiniz.

2. TİP SELÜLİT TEDAVİSİ

Birinci tip selülit tedavisinde olduğu gibi beslenme programınızı düzenleyip ihtiyacınız olan vitamin ve mineralleri almanız gerekiyor. Bunun yanı sıra bol su içmek, uzun olmayan spor, squash ve aerobikten uzak durmak aynı zamanda alkol ve sigaradan uzak durmak tedavinizi hızlandıracaktır.

3. TİP SELÜLİT TEDAVİSİ

Bu aşamada bol miktarda amino asit, kolajen ve yeni deri altı lifleri oluşturacak protein vücudunuza almanız gerekiyor. Aynı zamanda kükürt, antioksidan,çinko, selenyum, karoten, C ve E vitaminleri de almalısınız. Et,balık ve tavuk tüketmeniz gereken yiyeceklerden..

Her gün bol su içmek,spor yapmak, uzman tarafından uygulanan mezoterapi ve masaj yapılması selülittedavinizde başarılı sonuçlar almanıza sebep olacaktır.

scroll to top