Close

Sivilcelerden kurtulmak için hızlı ve kesin 5 yöntem

Sivilce, ergenlik dönemiyle hayatımıza giren ve bazı insanlarda uzun yıllar boyunca süren bir cilt sorunudur. Kimi zaman içinizden aynaya bakmak bile gelmez küçük bir sivilce yüzünden. Özellikle kadınların korkulu rüyası sivilce için doğal yollardan kesin çözümler mümkün.

Sivilce, ciltteki yoğun yağlanmanın dışarıya vurulması sonucu ortaya çıkar. İçi iltihap ve irin dolu olabilen, kırmızı şişlikler şeklinde oluşur. Özellikle yüzde, burun ve alın bölgesinde ve sırtta görülebilen sivilceler, kimi zaman bir hastalık sonucu ortaya çıkabilirken kimi zaman da strese dayalı bir vücut tepkisidir.

  • Biraz limon biraz sirke

İlk duyuşta kulağa biraz garip gelse de sirke ve limon sivilceye iyi gelen en temel maddelerdendir. Bir pamuğa damlattığınız sirke veya limonu sivilceli bölgeye sürdüğünüzde hızla bakterileri yok eder ve sivilcenin geçmesini sağlar.

Elma sirkesini suyla seyrelterek de cildinize uygulayabilirsiniz. Düzenli olarak devam ettiğinizde, sivilcelerin hızla kuruduğunu ve tekrar oluşumunun önlendiğini göreceksiniz.

Yine limon kullanarak yapabileceğiniz basit bir maske de hem sivilcelerden kurtulmanızı sağlayacak hem de yeni sivilcelerin oluşmasına engel olacaktır. Bir parça bebek pudrasının içerisine birkaç damla limon ekleyerek krem kıvamına gelene kadar karıştırın. Oluşan kremi temiz cildinize sürüp kuruyana kadar 5 dk. bekleyin. Daha sonra ılık suyla durulayın. Cildinizin ferahladığını, gözeneklerinizin açıldığını hissedeceksiniz. Limon yerine gül suyu kullanarak da bu maskeyi yapmanız mümkün Maskenin ardından tonik uygulayarak gözeneklerin sıkılaşmasını sağlayıp yeni sivilce oluşumuna engel olabilirsiniz.

  • Salatalık kabuklarını atmayın

Evde var olan ya da kolayca bulabileceğiniz ürünlerden biri de salatalık. Salatalığı soyduktan sonra kabuklarının bile sivilce için işlevsel olduğunu söylemek isteriz. Sivilceli bölgeye, salatalık kabuğuyla masaj yaptıktan sonra ılık suyla durulayınız. Kısa süre içerisinde farkı göreceksiniz. Direk salatalığı da cildinize uygulamanız, etkili sonuçlar verecektir.

  • Sivilceye bal etkisi

Birçok hastalığa iyi gelen, ağzımızın tadı bal cildimiz için de çok faydalı. Sivilce oluşan bölgeyi temizledikten sonra üzerine bir parça bal sürüp 20 dk. kadar bekleyin. Daha sonra yüzünüzü ılık suyla durulayın. Birkaç tekrarın ardından sivilcenin kaybolduğunu göreceksiniz.

  • Sivilce düşmanı aspirin

Aspirin, yalnızca hap şeklinde tükettiğimizde değil özel bir maske şeklinde de bizlere fayda sağlamakta. Sivilceler için etkin çözüm yollarından birisi de aspirin maskesidir. 2 ya da 3 tane aspirini ezip biraz suyla karıştırarak krem kıvamına gelmesini sağlayın. Yüzünüze sürdükten 15 – 20 dk. sonra suyla temizleyin. Düzenli olarak 2-3 kez kullandığınız takdirde, sivilcelerinizin yok olduğunu göreceksiniz.

  • Doğal antibiyotik sarımsak

Sivilcelerin içi iltihap ve irin dolu olabilir. Mikrop kapmaya müsait, hassas bölgelerdir. Bu noktada bir antibiyotik uygulaması doğru olabilir. Fakat ilaç şeklinde antibiyotik kullanmak yerine doğal yollardan direkt antibiyotik uygulaması yapılabilir. Kokusu her ne kadar rahatsız edici olsa da bir diş sarımsakla sivilcelerinizden kısa sürede kurtulmak mümkün.

Bir diş sarımsağı ezerek çıkan suyu sivilceli bölgeye sürün ve bekleyin. Cildinizi tahriş edebileceği için, yalnızca sivilceli bölgeye uygulamak yeterli olacaktır. 10-15 dk. bekledikten sonra ılık suyla bölgeyi temizleyin.

Sivilce, hem iç hem de dış hastalıkların habercisi ya da sebebi olabilir. Bahsettiğimiz çözümler, kesin sonuç vermeyebilir. Kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Uzun süredir devam eden bir sivilce sorununuz varsa mutlaka bir cildiye doktoruna görünmeyi ihmal etmeyin.

scroll to top