Close

Gülsuyu Yapımı ve Faydaları

 

Asırlardır güzellik iksiri olarak kullanılan gül suyunun pek çok faydası vardır. Cildin pH dengesini koruyan gül suyu, cilt sağlığında aslında en faydalı ürünlerden biridir. Solgun ve kurumuş ciltler için harika bir nemlendirici kaynağı olan ve cilt kusurlarını gideren gül suyunun sorunlu ciltlerde en güzel özelliği gözenekleri sıkılaştırması olarak bilinir. Bazı yemeklere ve tatlılara ilave edilen gül suyu, vücut için de faydalıdır. Öyle ki tarihte Michelangelo’nun gül suyu içtiği, Babür kraliçelerinin güzellik maskelerini gül suyu ile yaptığı ve hatta Mısır kraliçesi Kleopatra’nın gül suyu ile banyo yaptığı bilinir.

Gül Suyu Nasıl Yapılır?

Gül suyu yapılırken, 10-15 adet gülün tüm yaprakları koparılır ve temiz su ile iyice yıkanır. Daha sonra büyük bir tencere içerisinde konur. Üzerine yaklaşık 1,5 litre saf su eklenir. Yaprakların renkleri soluncaya kadar, kısık ateşte tencerenin kapağı kapatılarak kaynatılır. Daha sonra bir köşeye konur ve ılıması beklenir. Ilıyan gül suyu temiz bir süzgeç ile süzülür ve ağzı kapalı bir cam kavanozda güneş almayacak şekilde saklanarak kullanılır.

Gül Suyunun Faydaları Nelerdir?

Gül suyunun bilinen pek çok faydası vardır.

Yaşlanma karşıtıdır: Cilt üzerine topikal şekilde uygulandığında, kırışıklıkları azaltma konusunda âdeta mucizevi bir krem gibi çalışır. Çünkü cilt yüzeyinin hemen alt tabakasındaki kılcal damarları büzer.

Antioksidan içerir: Yapılan bilimsel çalışmalara göre gülden çıkarılan yağın, ciltteki hücre hasarını engellediği ve tedavi edici antioksidanlar içerdiği ortaya konmuştur.

Antienflamatuardır: Gül suyunun bakterileri yok eden özelliği ciltteki iltihabı, şişkinlik ve kızarıklığı azaltmada yardımcı olur. Bu nedenle akne oluşumunu engellediği bilinir. Aynı şekilde ciltteki yaraların üzerine uygulandığında hızla iyileşmelerini sağlar. Kesik ve yanıklara da iyi geldiği için kısa sürede yara izlerini tedavi edebilir.

Saçı besler: Saç ve saç derisine çok iyi gelen gül suyu, eğer banyoda durulama suyunda kullanılırsa sağ sağlığına önemli faydalar sağlar. Saç derisinde sivilce, kızarıklık ve kepeklenme gibi durumların önüne geçer.

Nemlendiricidir: Cilt için doğal bir temizleyici ve antiseptik özellik suna gül suyu, makyaj temizleme sularından sonra kalan makyaj artıkları ile kimyasal maddeleri temizlerken cilde bakım yapar. Siyah noktalar üzerinde de etkili olan gül suyu eğer kuru ciltler için içerisine bir miktar gliserin katılarak kullanılırsa, doğal bir nemlendirici görevi görür.

Gül Suyu Toniği

Cilt için pek çok faydası olan gül suyu evde hazırlandıktan sonra diğer malzemeler ile birlikte karıştırılarak sağlıklı bir cilt toniği elde edilebilir. Bunun için gereken malzemeler:

  • 150 ml gül suyu,
  • 10-15 damla gül yağı,
  • 10 damla lavanta yağı (cildinize iyi gelen başka bir yağ da kullanılabilir)
  • Sprey şişesi.

Tüm malzemeler karıştırılır ve karışım sprey şişesine dökülür. Her sabah ve akşam yüze ve boyna püskürtülerek, masaj hareketleri ile yedirilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top