Close

Emzirme döneminde zayıflamak mümkün mü?

EMZİRMENİN KİLO VERMEDEKİ ROLÜ

Emziren anneler günlük ortalama 600 – 700 mililitre süt üretmektedir. Bu sütü üretirken harcanan kalori ise 1 saat boyunca orta ağırlıkta egzersiz yapmakla eşdeğer sayılabilir. Eğer düzenli emziren bir anneyseniz ve hamilelik kilolarınız normal sınırlardaysa, ortalama 6 ayın sonunda hamilelik öncesi kilonuza döneceksiniz. Tabi beslenme düzeniniz de çok önemli. Sırf kilo vermek uğruna süt üretiminizi tehlikeye atmamalısınız ya da “nasıl olsa süt üretimi kalori yaktırıyor.” diye düşünerek aşırı kalori alımından kaçınmalısınız.

EMZİRİRKEN ZAYIFLAMANIN YOLLARI

Emzirirken zayıflamak düşük kalorili bir diyet yapmadan da mümkün; ancak öncelikli olarak yapmanız gereken şey, doğum sonrasında bebeğinizle birlikte doktor kontrolünden geçmek. Böylece izlemeniz gereken yolda ne kendinizi ne de bebeğinizi tehlikeye atmamış olursunuz.

Her gün en az 10 – 15 dakika güneş ışığına çıkmalı ve D vitamini almalısınız. Bunu da 15 dakikalık yürüyüşlerle sağlayabilirsiniz. Unutmamanız gereken şey ise güneş koruyucunuzu kullanmak olacak. D vitamini almak isterken zararlı ışınlara maruz kalmamak önemli.

Sütünüzün kalitesini arttıracak besinleri tüketmeyi tercih edin. Kalsiyum, magnezyum ve çinko tüketimi bu aşamada çok önemlidir. Ayrıca ara öğünler de emzirirken kilo verme konusunda önemli bir role sahiptir.

Eğer çalışıyorsanız ve bebeğinizi gün içinde emziremiyorsanız 1.5 – 2 saatlik aralıklarla sütünüzü sağmayı ihmal etmeyin. Bu hem süt üretiminizi arttıracak hem de kalori yakımını sağlayacaktır. Ayrıca sağıp muhafaza ettiğiniz süt sayesinde bebeğiniz sütünüzden mahrum kalmayacaktır.


EMZİRİRKEN KİLO VERMEK İÇİN YUMURTA ŞART!

Kahvaltıda mutlaka yumurta yemeli, öğle ve akşam yemeklerinize mutlaka sebze ve kuru baklagil çorbasını dahil edin. Bu sayede hem sütünüzün kalitesini arttıracak hem de tok tutan öğünlerle beslenmiş olacaksınız.

Emzirirken kilo vermenin baş düşmanı şekerdir. Bilinenin aksine şeker süt üretimine katkıda bulunmaz. Şekerin fazla tüketimi sizin kilo vermenizi engelleyecek hatta kilo almanıza sebep olacaktır.

Hiçbir öğünü atlamamak ve günde en az 2 litre su içmek emzirirken kilo vermek için oldukça önemlidir.

KİLO VERME HIZI NASIL OLMALI?

Emziren anneler için kilo verme hızını değerlendirmek için hamilelik öncesindeki kilo verme hızını bilmek gerekir. Eğer hamilelik öncesinde kilo vermekte zorlanıyorsanız, doğumdan sonra kilo vermeniz daha da zor olabilir; ancak odak noktası kilo vermek olmamalıdır. Kilo vermek için düşük kalorili diyet yapmak süt üretimini azaltır.

Emzirirken kilo verme hızı ilk 4 – 5 ay boyunca ayda 1 kiloya kadar normaldir. Eğer anne hamilelik döneminde aşırı kilo aldıysa ayda 2 kilo da normal olabilir; ancak emziren bir anne için ayda 2 kilodan fazla vermek süt üretimini tehlikeye atabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top