Close

Evde yapabileceğiniz 5 doğal yüz maskesi

dogal-yuz-maskeleri-neler

Kimyasal bakım ürünlerinin cildiniz için ne kadar zararlı olduğunu bilmenizde fayda var. Cildinize zarar vermemek adına daha doğal yollarla hazırlanan maskeleri tercih etmelisiniz. Mesela Türk kahvesi içtikten sonra kalan tortuyu yüzünüze sürerek peeling yapabileceğinizi ya da maden suyuyla yüzünüzü temizleyebileceğinizi biliyor muydunuz! Kimyasallardan kurtulmamız her anlamda güç olsa da bunu en aza indirgemek gene sizin elinizde. Sizlere vereceğimiz evde kolaylıkla hazırlanan bu maske tariflerini kaçırmayın deriz!

Muhteşem peeling etkisi: pirinç unu ve havuç

Pirinç ununun Uzak Doğu’da güzellik ürünü olarak kullanıldığını söylemekte fayda var. Şu konuda da sizleri uyarmalıyız ki, yapacağınız tüm maske ve peelingleri mutlaka temiz cilde uygulayın. Cildinizi öncelikle ballı ve limonlu su karışımı ile temizleyerek işe başlayın. Pirinç ununu ve havucu blendırdan geçirerek bir kapta karıştırın ve yüzünüze peeling olarak uygulayın. Pirinç unu ve havuç karışımını yüzünüze uygularken döküleceği için ister yatarak isterse de başınızı arkaya eğerek uygulamayı yaparsanız dökülmeyi önleyebilirsiniz. Hatta bu peelingi ya da yapacağınız diğer maskeleri boyun ve dekolte bölgenize de uygularsanız bakımınızı tam anlamıyla gerçekleştirmiş olursunuz. Daha sonra yüzünüzü yıkayın ve salatalık suyuyla da üstünden geçin. Böylelikle salatalık suyu cildinizi hem ferahlatacak hem de nemlendirecek!

Lekelerinizden patates, yoğurt ve bal 3’lüsüyle kurtulabilirsiniz

Bu maskeyi ve diğer tüm maskeleri, uygulamadan önce içinde bulunan malzemelere karşı alerjik bir reaksiyonunuzun olup olmadığını kontrol edin. Ve maskeleri cildinize uygulamadan önce mutlaka peeling yapın. 1 adet haşlanmış patatesi bal ve yoğurt yardımıyla maske yapılacak kıvama getirin ve yüzünüze fırça ya da el yardımıyla sürün. Maskeyi 20 dakika kadar bekletmeniz gerekiyor. Bu maske yüzünüzdeki lekelerden kurtulmanıza ve cildinizin tonunu açtırmaya yarayan yağlı ve karma cilt tipleri için geçerli olan bir maske. Kuru cilt tipine sahip olanlar da bu maskeyi uygulayarak patatesin nemlendirici etkisinden yararlanabilir. Ayrıca bu maskenin bir diğer avantajı patatesin damarları sıkılaştırıcı etkisi olduğu için gözaltı morluklarına da iyi geliyor.

Gözenek sıkılaştırıcı maske: yumurta ve un

1 adet yumurtayı 1 çay kaşığı un ile maske kıvamına getirerek temiz cildinize uygulayın. Burada yumurtanın proteinli olması gözenekleri sıkılaştırmaya ve diri tutmaya yarayacaktır. Haftada 3 kez uygulayabileceğiniz bu maskeyi, yüzünüzde 15-20 dakika kadar bekletin. Daha sonra ılık su yardımıyla temizleyin. Ilık suyla yıkadıktan sonra bir de gül suyu ile yüzünüzü temizleyin ki yumurtanın kokusu geçsin.

Doğal krem: çilek ve bal

Cildim çok kuru diyenler, bu maske tam da sizler için! Doğal bir krem etkisi yaratan çilek ve bal karışımlı maskeyi yüzüne sürdükten sonra 20 dakika beklemeniz gerekiyor. Daha sonra soğuk su ile durulayın ve değişimi hissedin. Kuru ciltler için nemlendirici etkisi olan bu doğal kremi mutlaka denemelisiniz.

Sivilce karşıtı zerdeçal maskesi

Bu maskenin baş ana malzemesi, zerdeçal ve zerdeçalın güzellik alanında birçok faydası var. Zerdeçal iltihap karşıtı bir baharat olduğu için akne tedavisinde kullanılıyor. Aynı zamanda yaşlanmayı geciktiriyor, gözaltı morluklarına iyi geliyor ve güneş lekelerini de ortadan kaldırıyor. Şimdi zerdeçal maskesi için 2 yemek kaşığı zerdeçal, 1 yemek kaşığı pirinç unu, 2 yemek kaşığı yoğurt, 1 tatlı kaşığı bal ve 2 tatlı kaşığı limon suyunu derin bir kapta karıştırın. Ne sıvı ne katı olmayacak koşulu ile macun kıvamına getirin ve yüzünüze sürün. Ancak eldiven kullanmanız tırnaklarınızı zerdeçalın tırnaklarınızı sarartmasına engel olacaktır. Ayrıca bu maske tarifini gözaltınıza sürebilirsiniz.

scroll to top