Close

Diş ağrısına ne iyi gelir?

dis-agrisi-nasil-gecer

Her insanın hayatında dönem dönem maruz kaldığı rahatsızlıklardan biri olan diş ağrısı, en çok can yakan ağrılardan biridir. Geçmesi için evde de bazı yöntemlerin uygulanabildiği diş ağrısını hafifletecek önlemlerin alınması gerekmektedir.

Bazen uzun vadeli bazen ise en olmadık zamanlarda baş gösteren diş ağrısı, herkesin zaman zaman yakalandığı rahatsızlıklardan biridir. Doktora gitmenin o an için mümkün olmadığı durumlarda bu ağrıyı hafifletebilmek için bazı yollar denenebilir.

Dişlerinizi fırçalamalısınız

Diş ağrılarının temel nedenlerinden biri, ağızda kalan yemek artıkları ve bunlardan dolayı ortaya çıkan bakterilerin sinirlere yaptığı etkidir. Yemeklerin ardından temizlenmeyen artıklar aside dönüşür ve bu asitler de sinirlere baskı uygulayarak ağrıya sebebiyet verir. Ayrıca tüketilen nişastalı ve şekerli gıdalar da temizlenmedikleri takdirde bakteriye dönüşme özelliği taşırlar. Bu nedenle dişlerinizi düzenli olarak fırçalayın ve dişlerinizin arasında kalan yemek artıklarını yok edin.

Diş ipi kullanmalısınız

Yemeklerin ardından kürdan ve diş ipi kullanın. Diş aralarına kaçan bazı yemek artıklarını temizlemek konusunda diş fırçası yetersiz kaldığı için diş ipi kullanımına özen gösterin.

Yatarken yastık kullanmalısınız

Genellikle gece vakti gelen ve uzun süre boyunca varlığını devam ettiren diş ağrısının nedeni, yatar pozisyondayken gerçekleşen kan basıncının başa vurması ve bununla birlikte çene bölgesinin zonklamasıdır. Çözüm olarak yüksek bir yastık kullanın ve yastıksız uyumamaya dikkat edin.

Soğuk kompres uygulayabilirsiniz

Birçok ağrı ve acılı yarada herkes tarafından kabul edilen etkin bir çözüm yöntemi olan buz, diş ağrısına iyi gelen yardımcı faktörlerden biridir. Ağrıyan dişinizin bulunduğu yanağınıza bir havlu ya da beze sardığınız buzu tutun. Buzun dişinizle direkt olarak temas etmemesine özen gösterin.

Gargara yapabilirsiniz

Kısa süreli diş ağrısı çözümlerinden biri de gargaradır. Tuzlu su veya sirke ile uygulayabileceğiniz gargarayla dişlerinizi bir süreliğine uyuşturabilir ve diş ağrınızı hafifletebilirsiniz.

Taze salatalık da alternatif bir çözüm

Oda sıcaklığındaki dilim salatalığı tuz ile ovun ve dişin üzerine koyarak bir süre bekletin. Taze salatalık diş ağrınızın hafiflemesine yardımcı olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top