Close

Diş Ağrısından Kurtulma Yolları

Orta ila yoğun şiddette diş ağrısı çekiyorsanız ve hem hızlı hem de etkili bir rahatlama yöntemi de arıyorsanız, dişçiye gidene kadar ağrıyı hafifletebilecek çok sayıda ilk yardım tedavisi ve alternatif ev ilacı karşınıza çıkıyor.

Sıkışan Yiyecekleri Çıkarın

Deneyebileceğiniz yöntemlerden biri hızlı şekilde dişlerinizi temizlemektir. Dişin yakınında bulunan ve ağrıya neden olabilecek sıkışmış yiyecek parçacıklarını çıkarmaya çalışabilirsiniz. Diş ipini uzun bir şekilde koparın ve orta parmaklarınıza sarın. Diş ipinin diğer ucunu başparmaklarınız ve işaret parmaklarınız arasında sıkıca tutun. Diş ipini, dişin her iki tarafında dikkatlice yönlendirin ve hafif bir sürtünme hareketi kullanarak yiyecek parçacıklarını çıkarın. Diş ipi diş eti çizgisine ulaştığında, ipi diş arasındaki boşluğa kaydırarak “C” şeklinde kıvırın. En arkadaki dişlerinizin arasında diş ipi kullandığınızdan emin olun. Diş ipi kullandıktan sonra ağzınızı iyice durulayın. Geriye kalan tüm artıklardan kurtulmak için ağzınızı ılık suyla temizleyin ve suyu tükürün.

Ağrıyan Dişi Kullanmaktan Kaçının

Ağzınızın ağrıyan bölgesi ve çürük dişin kendisi ile bir şeyler çiğnemekten kaçının. Geçici bir dolgu maddesi kullanmayı da deneyebilirsiniz. Dişiniz çatlarsa veya başka şekilde hasar görürse, daha kalıcı bir çözüm bulana kadar yumuşatılmış sakız veya diş mumu ile hasarlı kısmı bir süre örtmek mümkündür.

Birçok eczanede geçici diş dolum kitleri de satılır. Bunlar çinko oksitten veya benzer bir malzemeden yapılır, basıncı azaltır ve iki haftaya kadar dayanabilir. Ayrıca, çürüğü mühürlemek ve korumak için dişteki boşluğa biraz balmumu sürebilirsiniz.

Ağrı Kesici İlaç Alın

Bir diş hekimine gidene kadar ağrıyı azaltmak için reçetesiz, satılan ağrı kesicilerden kullanabilirsiniz. Doğru dozu belirlemek için prospektüsteki talimatları okuyabilirsiniz. Çoğu ağrı kesici için, her dört ila altı saatte bir doz alabilirsiniz. Bununla birlikte, kesin dozajlar ilaç ve markaya göre değişebilir. Bunları herhangi bir eczaneden uygun bir fiyata satın almanız mümkün. Aspirin veya diğer ağrı kesicileri doğrudan dişin etrafına koymayı denemeyin. Bunu yapmak hasara neden olabilir ve yakındaki dokuyu kesinlikle tahriş eder. Sadece dental kullanım için onaylanmış topikal ağrı kesicileri kullanın. Diğer topikal ağrı kesiciler yutulursa tehlikeli olabilir.

Soğuk Kompres Uygulayın

Diş ağrısının acısını azaltmanın bir başka hızlı yolu, ona soğuk kompres uygulamaktır. Soğuk, kan akışını azaltır. Kan akışı düştükçe daha az ağrı hissedersiniz. Bir buz küpünü plastik bir torbaya veya ince bir beze sarın ve ağrılı dişi çevreleyen çene çizgisine 10 ila 15 dakika uygulayın. Ardından yine 10 ila 15 dakikalık aralıklarla mola verin. Her aradan sonra, kompresi ağrılı alana uygulamaya devam edin. Yeniden uygulamadan önce alanın normal sıcaklığa döndüğünden emin olmalısınız. Aksi takdirde çevredeki dokuya zarar verebilirsiniz.

Karanfil Kullanarak Alanı Uyuşturun

Karanfil, doğal uyuşturma etkisine sahip olduğu için diş ağrısı tedavisinde oldukça etkilidir. Diş ağrısından kurtulmak için bütün karanfil, öğütülmüş karanfil veya karanfil yağı kullanabilirsiniz.

Öğütülmüş karanfil için;

Ellerinizi temizleyin ve sonra acılı bölge ve yanak arasına bir tutam öğütülmüş karanfil uygulayın. Karanfil tükürüğünüzle birleştikçe, çevredeki dokuyu uyuşturmaya başlar.

Bütün karanfil için;

Ağzınızda ağrılı bölgeye yakın iki veya üç karanfili temiz elle yerleştirdiğinize emin olmalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top