Close

Çocuklukta 5 Yaş Dönemi

Her çocukta belli yaşların getirdiği bazı sendromlar bulunur. Bunlar arasında genellikle 2 yaş ve 5 yaş sendromu en bilinenleridir. Çocukların bu yaşlarında gelen sendromların sebebi nedir, bunlar neden olur bilmeniz sizin için çok önemli.

5 Yaş Sendromu

Çocuklarınız 5 yaşında gelişim süreçlerinin en önemli noktasına gelmiş bulunur. Bu yaşa gelindiğinde çocuklar, olayları ve durumları deneyimler. Karşılarına çıkan olaylarda mücadeleyi, olayları çözme yöntemlerini, yaşanan duruma karşı içe dönük ya da dışa dönük bir yapıya sahip olma konusunda temel kararlar alma dönemlerini yaşarlar. Bu yaşlarda çocuğunuz öğrenme duygusunu bastıramaz. Çok sık soru sorabilir ve sordukları soruları sık sık tekrar sorabilirler. Soruların cevapları zihinlerinde kalıcı olarak yer aldığı unutulmamalıdır. Daha önce girmediği ortamlara gireceği için girdiği ortamları deneyimleyerek öğrenmek ister. Yeni ve farklı bir dünya olarak gördüğü ortamı merak içinde incelerler. Bu dönemlerde bunaltıcı derecede sorular sormakta ısrarcıdırlar. Her çocuk her ortama uyum sağlamak istemez. Sürekli mızmızlanarak sizin başınızı ağrıtabilir. Bu dönemde kızların ve erkeklerin gösterdiği bazı davranış farkları vardır. Erkek çocuklarında testeron hormonlarındaki artış bu dönemde başlar. Çocuklarda bu yaşlarda rastlanan hormonal değişimler çocuğunuzun öfkelenmesinde ve hareketliliğinde artış görülmesine olanak sağlar. Bitmeyen enerjiler, fazla hareketlilik, etrafı dağıtmak, hırçınlıklar veya sürekli sorulan soruların sebebi işte bu sendromdur. 5. yaşın bitmesiyle birlikte bu durum testosteron düzeyinin normale dönmesiyle düzelmeye başlar.

Ne Yapmalıyım?

Bu dönem çok fazla dikkat edilmesi gereken bir dönemdir. Ne kadar özenli ve dikkatli davranırsanız çocuğunuzun geleceğine sihirli dokunuşlar yapabilirsiniz. Çocuğunuza karşı sabırlı ve metanetli olmanız gerektiğini asla unutmayın. Çocuğunuzun bu dönemi bilinçli olarak geçirmediğini bilmeniz gerekiyor. Sabırlı ve özenli oluşunuz çocuğunuzun bu dönemi atlamasını kolaylaştıracak ve çocuğunuza sabrı öğretecektir. Bu dönemler çocuğunuza daha fazla ilgi göstermeniz gereken bir dönemdir. Çocuğunuza cezalar vermek onun kişiliği ve psikolojisi açısından faydalı olmaz. Bu dönemde yaptığı davranışların zararlarını ona güzel ve sakin bir dille anlatmanız çocuğunuzu sakinleştirir. Doğruyu ve yanlışı ancak sakin şekilde anlatarak çocuğunuza aşılayabilirsiniz. Aşırı ilgiden de uzak kalmanız gerektiğini unutmayın. Yeterli şekilde zaman ayırarak onların dertlerini dinlemeyi de unutmamanız lazım. 5 yaş sendromu süresince çocuğunuzun en büyük destekçisi siz olacaksınız.

5 Yaşında Karşılaşabileceğiniz Şeyler

Bu dönemde çocuğunuzun hayal gücü daha da geliştiği için hayali arkadaşları olabilir. Bu durumu yadırgamayın ve hayali arkadaşını kabullenin. Unutmayın ki hayali arkadaş dönemi sonsuza kadar sürmez. Bu zamanlar çocuğunuz daha da fazla özgür olmak isteyebilir. Tam olarak özgür olmadığını kavramasına yardımcı olun. Fakat bunu sakin ve dikkatlice anlatın. Merak ettikleri şeylerin içinde cinsellik de olabilir. Bu konuda onu biraz olsun bilgilendirmenizin zararlı olmaz. Neyi yapmasını istemezseniz onu yapmak ister. Yasaklara olan ilgilerini ancak onlara ilginiz ve sakinliğiniz sayesinde kırabilirsiniz.

Dikkat Etmenizde Fayda Var

Bu dönemler aşırı hassas olsa bile bunlarda da bir sınır vardır. Bir problem olup olmadığını çocuklarınızı gözlemleyerek anlayabilirsiniz. Olması gerekenin dışında bir sorun seziyorsanız eğer bu problemleri doktora danışmanız gerekir. Eğer çocuğunuz aşırı ürkek veya aşırı fazla agresif davranıyorsa, çok çabuk sıkılıp yaptığı aktiviteyi hemen bırakıyorsa, insanlardan sürekli olarak kaçıyorsa, adı sorulduğunda tam söyleyemiyorsa, giysilerini kendisi çıkaramıyorsa, yazı yazarken kalem tutmakta zorlanıyorsa bu konuları doktorunuza taşımalısınız. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top