Close

5 Yaşındaki Çocuklar İçin Eğitici Oyunlar

Two girls playing with plastic blocks with their friends in the background

 

5 yaşındaki çocuğunuzun zihinsel gelişimine katkı sağlamak için oyun ve oyuncakların önemi çok büyüktür. Artık her şeyi daha kolay anlayabilen, bir şeyler öğrenmeye hazır, okul çağına yaklaşmış olan çocuğunuz için seçeceğiniz oyun ve aktiviteleri dikkatli seçmeniz önemlidir. Öğrenmelerini destekleyici, konuşma, dinleme ve ritim gibi temel becerileri içeren oyunları seçmelisiniz. 

Harflerle Oyunlar

Üzerinde tek tek harflerin olduğu küçük karolarla pek çok oyun oynayabilirsiniz. Yakında okula başlayacak ve okumayı öğrenecek çocuğunuza harfleri tanıtabilir, okula hazırlayabilirsiniz. Bu karolarla örneğin harfleri eşleştirme, adını yazma, harfleri öğreten ABC şarkısını söylerken karoları sıraya koyma gibi oyunlar oynayabilirsiniz. Bunun yanında sadece harf gelişimi değil, şekil gelişimleri için harfleri düz çizgililer, eğik çizgililer gibi kategorilere ayırma oyunları da oynayabilirsiniz. Ayrıca farklı bir eşleştirme oyunu olarak, üzerinde 4-5 harften oluşan nesne ya da hayvan isimlerinin ve fotoğraflarının olduğu kartları koyarak, altına karolarınızla aynı şeyi yazmasını isteyebilirsiniz.

Hikâye Anlatma Oyunları

Okul öncesi çocuklar resim kartlarından hikayeler yaratmaktan zevk alabilirler. Hayal gücünün gelişmesine katkı sağlayacağı gibi kitap okuma alışkanlığı kazanmaları için de oldukça faydalı olur. Resimli kartlar alarak rastgele 3’ünü seçip ortaya istediğiniz sıralamayla koyun ve çocuğunuza bu fotoğraflara bakarak hikâyeler oluşturmalarını isteyin. Eğer kartlarınız yoksa her sayfasında resim olan kitapları öncelikle her sayfasını incelemesine izin vererek hikâyede ne anlattığını düşündüğünü sorabilirsiniz. Hemen ardından hikâyeyi siz okuyun ve onun anlattığıyla, hikâyenin aslının benzerlikleri ve farklılıkları hakkında konuşabilirsiniz.

Sayı Oyunları

Harflerle oynadığınız oyunları sayılarla da yapabilirsiniz. Eşleştirmeler yapabilir, sayı sayma şarkıları söylerken rakamları göstermelerini isteyebilirsiniz. Üzerinde farklı sayıda nesne ya da hayvan resimleri olan kartların altına kaç tane olduğunu yazmalarını isteyebilirsiniz. Yine aynı şekilde rakamları düz, eğimli gibi şekillerine göre ayırabilirsiniz.

Hayvanları Öğrenme Oyunu

Farklı ortamlarda yaşayan hayvanları yaşam alanlarına yerleştirme oyunu oynayarak hayvanları tanımalarını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda çıkardıkları seslerin taklidini yaparak hayvanı bulma, sayılarına göre hayvanları dizme hatta hayvanların İngilizce isimlerini öğrenmek için çeşitli oyunlar yaratabilirsiniz. Böcekleri seven okul öncesi çocuğunuzla böcekleri sınıflandırma, böceklerin özellikleri eşleştirme gibi oyunlar oynayabilirsiniz. Simetrik böceklerin çizimlerinin yarısını bir kağıt üzerine koyarak simetrisini çizdirerek çizim yeteneğini geliştirmesine katkı sağlayabilirsiniz.

Kutu Oyunları

Zar at ve ilerle tarzı renkli platformlara sahip oyunlar da çocuğunuzun ilgisini çeker. Platform üzerinde bulunan karelere gelindiğinde görevlerin bulunması eğlencenizi artırır. Kaça kadar saymayı ve okumayı bildiğini kontrol ederek, o sayıların bulunduğu tombala ya da bingo tarzı oyunlar yaratabilirsiniz. İskambil kağıtlarını kullanarak eşleştirme, pişti gibi basit oyunlar oynayarak kaybetmeyi ve kazanmayı öğretebilirsiniz. Bu okula başladığı zaman arkadaşlarıyla grup oyunları oynadığında kaybetme ya da kazanma durumunda nasıl tepki vereceğini öğrenmesi bakımından oldukça faydalıdır.

Yüz Bulma Oyunları

Klasik hafıza ve dikkat oyunlarına göre çok daha faydalıdır. Bir platform üzerindeki birbirinden farklı görünüşteki insan resimleri arasından soru sorarak (mavi gözlü mü, şapkası var mı gibi) eleme yöntemiyle tuttuğunuz yüzü bulmaya çalışır. Dikkat, hafıza, sosyallik gibi pek çok faydası bulunan bu oyunu da 5 yaşındaki çocuğunuz için tercih edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top